Νίκες για Περού και Βενεζουέλα

Σημαντική νίκη, στην προσπάθεια που καταβάλλει για πρόκριση στα τελικά του Μουντιάλ του Κατάρ, πανηγύρισε το Περού που νίκησε 1-0 την Κολομβία στην Μπαρανκίγια, σε αναμέτρηση για τη 15η αγωνιστική των προκριματικών στη ζώνη της Νότιας Αμερικής. Το γκολ που χάρισε τους τρεις βαθμούς στην «μπλανκιρόχα» πέτυχε ο Έντισον Φλόρες στο 85ο λεπτό, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να «σκαρφαλώσουν» στην τέταρτη θέση της κατάταξης, την τελευταία που χαρίζει απευθείας «εισιτήριο» για την τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Στο μεταξύ, η ουραγός Βενεζουέλα έκανε την έκπληξη και συνέτριψε 4-1 εντός έδρας τη Βολιβία. Ο Σάλομον Ροντόν πέτυχε χατ τρικ για τους γηπεδούχους (25΄, 35΄, 67΄), ενώ ενδιάμεσα είχε «βρει δίχτυα» και ο Ντάργουιν Ματσίς (55΄), την ώρα που η Βολιβία είχε μειώσει προσωρινά σε 2-1 με τον Μπρούνο Μιράντα στο 38΄. Οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν τον αγώνα με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Λεονέλ Χουστινιάνο με απευθείας κόκκινη κάρτα στο 60ό λεπτό.

10. Βενεζουέλα   10 (13-26)

* Οι πρώτες τέσσερις ομάδες εξασφαλίζουν την παρουσία τους στην τελική φάση του Μουντιάλ, ενώ η ομάδα που θα καταταγεί 5η θα διεκδικήσει σε διηπειρωτικά play-offs την πρόκριση στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.