Νίκη και «ερυθρόλευκο» προβάδισμα τίτλου

Μία νίκη μακριά από την υπεράσπιση του «στέμματός» του στην Α1 μπάσκετ των γυναικών βρίσκεται ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκες» επιβλήθηκαν σήμερα του Παναθηναϊκού στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας με 61-53, στον τρίτο τελικό των πλέι οφ, και έκαναν το 2-1 στη σειρά, παίρνοντας το προβάδισμα για την κατάκτηση του τίτλου.

Δεδομένου ότι πρωταθλήτρια αναδεικνύεται η ομάδα που θα πετύχει τρεις νίκες, το συγκρότημα του Θάνου Νίκλα έχει πλέον τη δυνατότητα να πανηγυρίσει το τρόπαιο στον τέταρτο τελικό που είναι προγραμματισμένος για την προσεχή Τετάρτη (24/4, 17:00) στο «Παύλος Γιαννακόπουλος».

Ο Ολυμπιακός έδειξε να βάζει τις βάσεις για την επικράτησή του στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν σημείωσε επιμέρους σκορ 20-7 και προηγήθηκε 31-19 στο ημίχρονο. Όμως, ο Παναθηναϊκός δεν παρέδωσε τα όπλα και με τρίποντο της Σταμολάμπρου μείωσε σε 52-50, 2:40 πριν τη λήξη του αγώνα.

Με τρίποντο της Νικολοπούλου ο Ολυμπιακός απέκτησε προβάδισμα εννέα πόντων (59-50), περίπου 1,5 λεπτό πριν το τέλος, αλλά η Παυλοπούλου «απάντησε» με τον ίδιο τρόπο για το 59-53.

Η Τζόουνς είχε την ευκαιρία να μειώσει για τον Παναθηναϊκό, αλλά αστόχησε και στις δύο βολές που κλήθηκε να εκτελέσει, στη συνέχεια κύλησε ο χρόνος χωρίς οι «πράσινες» να καταφέρουν να σκοράρουν και ο Ολυμπιακός πανηγύρισε τη νίκη επί του «αιωνίου» αντιπάλου που τον φέρνει «μια ανάσα» από την κατάκτηση του τίτλου.

Τα δεκάλεπτα: 11-12, 31-19, 41-33, 61-53.