Ολυμπιακός - ΠΑΣ Λαμία 4-1 (ΤΕΛΙΚΟ)

Σε εξέλιξη βρίσκεται η αναμέτρηση του ΠΑΣ Λαμία με τον Ολυμπιακό που διεξάγεται στο "Γεώργιος Καραϊσκάκης" στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής των Stoiximan Super League Play Offs.

Οι "κυανόλευκοι" έχουν πολύ δύσκολη αποστολή για να πάρουν θετικό αποτέλεσμα κόντρα στους Πειραιώτες οι οποίοι έχουν χάσει σημαντικό έδαφος στην προσπάθειά τους να στεφθούν αυτοί πρωταθλητές και θέλουν μόνο νίκες στις τέσσερις αγωνιστικές που απομένουν μέχρι τη λήξη της αγωνιστικής περιόδου για να πετύχουν κάτι τέτοιο.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ολυμπιακός (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Πασχαλάκης, Κίνι, Ρέτσος, Βέζο, Ρίτσαρντς, Έσε, Τσικίνιο, Όρτα, Μασούρας, Ποντένσε, Ναβάρο

ΠΑΣ Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Σίντκλει, Σιμόν, Τζανετόπουλος, Γιαννούτσος, Τσιλούλης, Τζανδάρης, Νούνιες, Μαρτίνεθ, Κοντονίκος, Λέικ

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

1' Έναρξη του α' ημιχρόνου

3' Πρώτη καλή στιγμή στο ματς για τον Ολυμπιακό που δεν κατάφερε να την εκμεταλλευθεί. Ο Ποντένσε έκανε ωραία κάθετη για τον Μασούρα που πήγε να φύγει κάθετα, αλλά πάτησε την μπάλα.

5' Νέα καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό με την αλλαγή παιχνιδιού από τον Ποντένσε, σουτ με τη μία του Όρτα, η μπάλα πέρασε παράλληλα με την εστία. Δεν μπόρεσε να τη βρει και ο Μασούρας που ήταν κοντά στην εστία.

12' Μια ακόμη φάση για τον Ολυμπιακό στο ματς όταν ο Τσιίνιο εκτέλεσε απ' τα δεξιά, έπιασε τη σκαστή κεφαλιά ο Βέζο, αλλά ο Κοσέλεβ μπλόκαρε.

14' Επικίνδυνη επίθεση της Λαμίας στην περιοχή του Ολυμπιακού, πρώτη καλή για τους "κυανόλευκους" στο ματς, όταν ο Σίντκλεϊ σούταρε, με τη μπάλα να βρίσκει σε σώματα, ενώ ο Κίνι έβαλε στοπ στον Τσιλούλη, προτού σηκωθεί το σημαιάκι για οφσάιντ.

21' Μια ακόμη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό στο ματς, όταν ο Μασούρας έφυγε κάθετα, αλλά το σουτ του με το αριστερό ήταν αδύναμο και Κοσέλεφ μπλόκαρε.

24' Γκολ για τον Ολυμπιακό! Ο Ποντένσε έγινε κάτοχος της μπάλας από την αριστερή πλευρά στην περιοχή της Λαμίας, έκανε τις προσποιήσεις και στη συνέχεια έδωσε τον Τσικίνιο κι αυτός με πλασέ από πλεονεκτική θέση νίκησε τον Κοσέλεφ για να ανοίξει το σκορ για τον Ολυμπιακό.

27' Γκολ για τον Ολυμπιακό! Ο Έσε με ωραία κάθετη, βρήκε τον Ναβάρο ο οποίος με άψογο πλασέ από το ημικύκλιο της "κυανόλευκης" περιοχής, έκανε το 2-0 για τους Πειραιώτες.

28' Απειλεί και πάλι ο Ολυμπιακός. Ο Μασούρας κινήθηκε εξαιρετικά από τα δεξιά, αλλά την μπαλιά του για τον Τσικίνιο έκοψε ο Τζανετόπουλος.

32' Νέα καλή στιγμή με τον Έσε για τον Ολυμπιακό όταν ο Ναβάρο έστρωσε την μπάλα στον Αργεντίνο, ο οποίος έπιασε δυνατό σουτ που έφυγε άουτ.

38' Συρτό σουτ του Ποντένσε από το ημικύκλιο της περιοχής της Λαμίας, με τη μπάλα να περνά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κοσέλεφ.

39' Νέα καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό, όταν οι γηπεδούχοι, έφυγαν στην κόντρα, με τον Μασούρα να κουβαλάει την μπάλα για πολλά μέτρα, πάσαρε στον Τσικίνιο, αλλά το σουτ του τελευταίου, σταμάτησε στα σώματα των παικτών της Λαμίας.

40' Ευκαιρία για τη Λαμία, μετά από ώρα στο α' ημίχρονο, με τον Μαρτίνεθ να μην μπορεί να εκτελέσει σχεδόν από τη μικρή περιοχή, αφού πάτησε την μπάλα.

41' Ωραία κίνηση του Λέικ από τα αριστερά για τη Λαμία, παραχώρησε κόρνερ ο Κίνι.

45' Σουτ του Ποντένσε, για τον Ολυμπιακό, μπλόκαρε ο Κοσέλεφ.

45' Ένα το λεπτό της καθυστέρησης.

45+2' Λήξη του α' ημιχρόνου

46' Έναρξη του β' ημιχρόνου

46' Διπλή αλλαγή για τη Λαμία. Οι Βασιλαντωνόπουλος και Τερεζίου πέρασαν στις θέσεις των Κοντονίκου και Νούνιες αντίστοιχα.

49' Πρώτη καλή στιγμή στην επανάληψη για τον Ολυμπιακό, όταν ο Όρτα έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Μασούρας έκανε την κεφαλιά με τον Κοσέλεφ να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

52' Γκολ για τον Ολυμπιακό! Ο Σιμόν στην προσπάθειά του να γυρίσει πίσω τη μπάλα με το κεφάλι, άθελά του, έδωσε στον Ποντένσε ο οποίος πέρασε τη μπάλα πάνω από τον Κοσέλεφ και την έστειλε στο βάθος των δικτύων της εστίας του για να κάνει το 3-0 για τους "κόκκινους".

55' Μεγάλη ευκαιρία για τους Πειραιώτες να πετύχουν και τέταρτο τέρμα όταν ο Ποντένσε βρήκε ωραία τον Μασούρα στην περιοχή της Λαμίας ο οποίος από πλεονεκτική θέση πλάσαρε θέλοντας να "κρεμάσει" τον Κοσέλεφ, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Κοσέλεφ.

58' Διπή αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Οι Άμπι και Αλεξανδρόπουλος πέρασαν στις θέσεις των Ρέτσου και Τσικίνιο.

59' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Τόσιτς πέρασε στη θέση του Σιμόν.

61' Πολύ καλή στιγμή για τη Λαμία να μειώσει στο σκορ, όταν από ωραία αντεπίθεση, ο Τόσιτς έδωσε μέσα στην περιοχή του Ολυμπιακού για τον Τσιλούλη που έπιασε δυνατό συρτό σουτ και ο Πασχαλάκης μπλόκαρε.

64' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΜΙΑ!!! Ο Λέικ εκτέλεσε γρήγορα το φάουλ στο χώρο της μεσαίας γραμμής και βρήκε ωραία τον Τόσιτς ο οποίος με ωραία ενέργεια και σουτ με το αριστερό από το ύψος της περιοχής, νίκησε τον Πασχαλάκη για να κάνει το 3-1 για τους "κυανόλευκους".

66' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, με τον Όρτα να εκτελεί το φάουλ από τα αριστερά και τον Μασούρα να πιάνει την κεφαλιά, με τη μπάλα να περνάει εκτός.

69' Νέα καλή στιγμή για τη Λαμία, να πετύχει δεύτερο τέρμα, όταν ο Τόσιτς έπιασε το δυνατό σουτ, με τον Πασχαλάκη, να μπλοκάρει σε δεύτερο χρόνο.

73' Διπλή αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Οι Ζέλσον Μαρτίνς και Ελ Κααμπί πέρασαν στις θέσεις των Μασούρα και Ναβάρο αντίστοιχα.

74' Σουτ του Έσε, μπλόκαρε ο Κοσέλεφ σε μια ακόμη προσπάθεια των παικτών του Μεντιλίμπαρ να πετύχουν τέταρτο τέρμα.

75' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Τσούκαλος πέρασε στη θέση του Μαρτίνεθ.

77' Πολύ καλή στιγμή για τη Λαμία να πετύχει δεύτερο τέρμα, όταν ο Τόσιτς, με φοβερή μπαλιά βρήκε τον Τσιλούλη που βρέθηκε σε καλή θέση μέσα και δεξιά στην περιοχή του Ολυμπιακού και έκανε το πλασέ με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

79' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό να σκοράρει για τέταρτη φορά στο ματς, όταν ο Ελ Κααμπί έγινε αποδέκτης της μπάλας στο "ύψος" του πέναλτι μετά από γύρισμα του Κίνι, αλλά πλάσαρε πάνω στον Κοσέλεφ.

80' Ευκαιρία για τους "ερυθρόλευκους" όταν από το σουτ του Όρτα, η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Κοσέλεφ.

84' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Τσιλιανίδης πέρασε στη θέση του Λέικ.

85' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Ελ Αραμπί πέρασε στη θέση του Όρτα.

90' Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90+1' Άστοχη κεφαλιά του Τζανετόπουλου έπειτα από στατική φάση, σε μια ακόμη καλή φάση της Λαμίας στο ματς.

90+3' Γκολ για τον Ολυμπιακό! Ο Ελ Κααμπί βρέθηκε απέναντι στον Κοσέλεφ, δεν μπόρεσε να εκτελέσει, αλλά έστρωσε στον Αλεξανδρόπουλο που με ωραίο πλασέ βρήκε δίχτυα για να διαμορφώσει το 4-1.

90+4' Λήξη της αναμέτρησης.