"Χρυσός" βαθμός για τον ΠΑΣ Λαμία, 0-0 με την ΑΕΚ στο ΔΑΚ

Σπουδαίο βαθμό πήρε η ομάδα του ΠΑΣ Λαμία η οποία στο παιχνίδι που διεξήχθη το βράδυ του Σαββάτου (21/12) στο ΔΑΚ, για την 16η αγωνιστική της Super League 1, αναδείχθηκε ισόπαλη, χωρίς τέρματα, κόντρα στην ΑΕΚ. Έτσι οι "κυανόλευκοι" ανέβηκαν στους 19 βαθμούς και πλέον μπορούν να δουλέψουν στο διάστημα της διακοπής για τις εορτές των Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς, πριν το παιχνίδι με τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη.

ΠΑΣ Λαμία (Άκης Μάντζιος): Θεοδωρόπουλος, Σκαρντοβέλι, Βύντρα, Αντέτζο, Ασίγκμπα, Ρόμανιτς, Μπεχαράνο, Τουράμ, Τάιρον, Βασιλόγιαννης, Σκόνδρας.

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Μπακάκης, Λόπες, Τσιγκρίνσκι, Βράνιες, Παουλίνιο, Κρίστισιτς, Σιμόες, Μάνταλος, Λιβάγια, Ολιβέιρα.

1' Έναρξη της αναμέτρησης

5' Πρώτη ευκαιρία στον αγώνα για την ΑΕΚ, με τον Ολιβέιρα να βγαίνει ωραία απέναντι στον Θεοδωρόπουλο, μετά από κάθετη του Λιβάγια, με τον Πορτογάλο να κάνει το σουτ και τον τερματοφύλακα της Λαμίας, να πέφτει στη δεξιά πλευρά της εστίας του και να παραχωρεί το κόρνερ.

9' Δοκάρι για τη Λαμία! Τεράστια ευκαιρία για τους "κυανόλευκους" να ανοίξουν το σκορ, όταν ο Βασιλόγιαννης εκτέλεσε φάουλ για τους γηπεδούχους λίγα βήματα πιο πίσω από το ημικύκλιο της περιοχής και ο Τσιντώντας βρήκε τη μπάλα με την άκρη των δαχτύλων του και αυτή στη συνέχεια βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι!

17' Καλή στιγμή για την ΑΕΚ, με τον Μάνταλο να επιχειρεί μια σέντρα-σουτ, με τον ο Θεοδωρόπουλος να αποκρούει και στη συνέχεια το σουτ του Ολιβέιρα έφυγε άουτ.

19' Νέα ευκαιρία για τη Λαμία στο ματς, με τον Σκόνδρα να κάνει το σουτ έξω από την περιοχή, με τον Τσιντώτα να μπλοκάρει.

34' Δυνατό σουτ του Σιμόες έξω από την περιοχή για την ΑΕΚ, η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.

45' Αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΚ στο ματς. Ο Γιακουμάκης πέρασε στη θέση του Ολιβέιρα.

45+2' Τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο ημίχρονο για την ΑΕΚ, όταν από εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου, ο Γιακουμάκης έπιασε την κεφαλιά, με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

45+2' Λήξη του α' ημιχρόνου.

Με αλλαγή ξεκινάει το δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ. Ο Αλμπάνς πέρασε στη θέση του Μπακάκη.

46'  Έναρξη β' ημιχρόνου

49' Πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο για τη Λαμία, όταν ο Τάιρον, έκανε την προβολή, ο Τσιντώτας απέκρουσε, η μπάλα βρήκε ξανά στον Ισπανό και στη συνέχεια έδιωξε ο Βράνιες πριν αυτή περάσει τη γραμμή.

63' Εκτέλεση φάουλ του Βάντερσον για τη Λαμία από τα αριστερά, ο Τουράμ πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να φεύγει άουτ.

65' Καλή στιγμή για τη Λαμία όταν ο Τάιρον εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά, με τον Μπεχαράνο να πιάνει την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι και τη μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.

70' Σουτ του Γιακουμάκη υπό την πίεση του Αντέτζο, η μπάλα άουτ σε μια καλή επίσκεψη της ΑΕΚ στα "κυανόλευκα" καρέ.

73' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Σάλιακας πέρασε στη θέση του Τάιρον.

79' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ να ανοίξει το σκορ, όταν ο Λόπες εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα βρήκε στον Ρόμανιτς που ήταν στο τείχος και στη συνέχεια ο Γιακουμάκης έκανε την προβολή στο δεύτερο δοκάρι, με τη μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια ο Σκόνδρας να απομακρύνει.

85' Νέα καλή στιγμή για τους "κιτρινόμαυρους" όταν ο Λιβάγια σούταρε μέσα από την περιοχή, με τη μπάλα να κοντράρει στον Αντέτζο και να φεύγει σε κόρνερ.

90+1' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Μπουλούλης πέρασε στη θέση του Βασιλόγιαννη.

90+3' Γυριστό σουτ του Λιβάγια μέσα από την περιοχή, μπλόκαρε ο Θεοδωρόπουλος σε μία ακόμη ευκαιρία της ΑΕΚ στο ματς.

90+7' Τεράστια ευκαιρία για τη Λαμία να πετύχει ένα τέρμα, όταν από πλάγιο για τους γηπεδούχους, οι αμυντικοί της ΑΕΚ απομάκρυναν με τον Μπεχαράνο να πιάνει το σουτ από το ύψος της περιοχής με τον Τσιντώτα να πέφτει και να αποκρούει στην αριστερή πλευρά της εστίας του.

90+7' Λήξη της αναμέτρησης.

Γράφει η Γιώτα Τριανταφύλλου Κλαίω Φοβάμαι, μήπως κανείς δεν το κάνει για μένα.Να εξοφλήσω ενοχές, που ακόμη χρωστάω.Θυσία σε θεό αδικίας, με δύναμη ψυχής κουρασμένης,...