ΠΑΣ Λαμία - Απόλλων Σμύρνης 2-1 (ΤΕΛΙΚΟ)

Σε εξέλιξη βρίσκεται το μεγάλο ντέρμπι της εξ αναβολής 15ης αγωνιστικής της Super League ανάμεσα στον ΠΑΣ Λαμία και τον Απόλλωνα Σμύρνης που διεξάγεται στο ΔΑΚ της φθιωτικής πρωτεύουσας, με τους "κυανόλευκους" να θέλουν τη νίκη για να δώσουν συνέχεια στο σερί των δύο συνεχόμενων νικών που έχουν κόντρα σε Παναθηναϊκό και Ατρόμητο και θα τους βοηθήσει να κατακτήσουν ένα ακόμη "τρίποντο" στην προσπάθεια που κάνουν για να παραμείνουν στην κατηγορία.

ΠΑΣ Λαμία (Μάκης Χάβος): Μελίσσας, Βασιλαντωνόπουλος, Αντέτζο, Πλιάτσικας, Μπαράλες, Μπερτόλιο, Καραμάνος, Πίτι Δημούτσος, Σκόνδρας, Βάντερσον

Απόλλων Σμύρνης (Μπάμπης Τεννές): Χουάντερσον, Οριουέλα, Κύργιας, Βαφέας, Στάθης, Ντεφεντερίκο, Ντούρσο, Μπεντινέλι, Ακόστα, Ελ Χέλβε, Χιλάλ, Γκίνο

1' Έναρξη της αναμέτρησης

2' Πρώτη καλή στιγμή για τον Απόλλωνα στο παιχνίδι, όταν ο  Μπεντινέλι έβγαλε κάθετη στον Ντούρσο και αυτός έκανε το διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή, με τη μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ.

8' Μακρινό σουτ του Μπερτόλιο για τη Λαμία, μπλόκαρε ο Χουάντερσον χωρίς να δυσκολευθεί,.

12' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΜΙΑ!!! Ο Δημούτσος έδωσε πάσα στον Μπαράλες, ο οποίος με καταπληκτική κίνηση, απαλλάχθηκε από τον αντίπαλό του και με ωραίο διαγώνιο σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Χουάντερσον.

18' 1-1 ο Απόλλων Σμύρνης. Ο Μπεντινέλι, εκμεταλλεύθηκε λάθος του Βασιλαντωνόπουλου, έκλεψε τη μπάλα, έδωσε στον Ελ Χέλβε και αυτός με ωραίο φαλτσαριστό σουτ, μέσα από τη περιοχή, νίκησε τον Νίκο Μελίσσα για να ισοφαρίσει για τους φιλοξενούμενους.

22' Πέναλτι για τη Λαμία. Ο Μπερτόλιο κέρδισε πέναλτι για τους γηπεδούχους σε ανατροπή του από τον Κύργια.

23' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΜΙΑ!!! Ο Μπαράλες ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι και έκανε το 2-1 για τη Λαμία πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο παιχνίδι και έκτο του συνολικά στο πρωτάθλημα.

30' Ευκαιρία για τον Απόλλωνα, με σουτ του Ντούρσο έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Μελίσσας.

32' Νέα απειλή των φιλοξενούμενων στο παιχνίδι, με τον Μπεντινέλι να μπαίνει στην περιοχή και αυτός, υπό την πίεση του Αντέτζο, έκανε το σουτ, με τον Μελίσσα να βγαίνει και να μπλοκάρει.

38' Ευκαιρία για τη Λαμία, όταν ο Σκόνδρας έδωσε στον Μπαράλες, αυτός πέφτοντας στο έδαφος, έδωσε τη μπάλα στον Δημούτσο που έκανε το σουτ από το ύψος του ημικυκλίου της περιοχής με τον Χουάντερσον να αποκρούει.

39' Σουτ του Ντούρσο από το ύψος της περιοχής για τον Απόλλωνα, η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

40' Ωραία προσωπική κίνηση του Πίτι, έδωσε στον Δημούτσο που γύρισε ωραία το σώμα του και ενώ έβγαινε τετ α τετ με τον Χουάντερσον, πρόλαβε να διώξει τη μπάλα ο Κύργιας.

43' Καλή ευκαιρία για τη Λαμία να πετύχει και τρίτο τέρμα, όταν ο Μπαράλες έδωσε με το κεφάλι στον Δημούτσο και αυτός έκανε το σουτ, με τον Χουάντερσον να αποκρούει σε κόρνερ.

45' Τέλος του α' ημιχρόνου.

46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

46' Με αλλαγές ξεκίνησαν και οι δύο ομάδες στην επανάληψη. Ο Μπουλούλης πέρασε στη θέση του Σκόνδρα για τη Λαμία, ενώ αλλαγή πραγματοποίησε και ο Μπάμπης Τεννές, με τον Ναδάλες να περνά στη θέση του Ντεφεντερίκο.

50' Σουτ του Βασιλαντωνόπουλου για τη Λαμία από πλάγια θέση, ο Χουάντερσον μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια, αφού η μπάλα βρήκε και στο αριστερό δοκάρι της εστίας του.

54' Συρτό σουτ του Ακόστα έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Μελίσσας.

58' Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Γαρουφαλιάς πέρασε στη θέση του Γκίνο.

61' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Επστάιν πέρασε στη θέση του Πίτι.

70' Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Ναζλίδης πέρασε στη θέση του Ακόστα.

74' Καλή ευκαιρία για τη Λαμία να πετύχει και τρίτο τέρμα όταν ο Μπερτόλιο εκτέλεσε με πάσα το έμμεσο που κέρδισε η Λαμία στον Επστάιν που ήταν δίπλα του και αυτός έκανε το σουτ με τη μπάλα να περνά άουτ.

78' Νέα ευκαιρία για τη Λαμία, όταν ο Μπουλούλης έδωσε στον Βασιλαντωνόπουλο και αυτός έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής, με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

85' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Τομάς, πέρασε στη θέση του Μπερτόλιο.

90+1'  Ναζλίδης σουτ για τον Απόλλωνα από το ύψος περίπου του πέναλτι και ο Βασιλαντωνόπουλος τον έκοψε σωτήρια.

90+4' Τέλος της αναμέτρησης.