Πήρε το ντέρμπι και ανάσα ο ΠΑΣ Λαμία, 1-0, τον Απόλλωνα Σμύρνης

Ο ΠΑΣ Λαμία, ήταν ο μεγάλος νικητής του σημερινού ντέρμπι με τον Απόλλωνα Σμύρνης, επικρατώντας με 1-0 στο παιχνίδι που έγινε στο ΔΑΚ Λαμίας "Αθανάσιος Διάκος" στο πλαίσιο της εμβόλιμης 19ης αγωνιστικής της Super League Interwetten.

Οι "κυανόλευκοι", έτσι πανηγύρισαν τη δεύτερη νίκη τους στο φετινό πρωτάθλημα και κατάφεραν να ξεκολλήσουν από την τελευταία θέση της βαθμολογίας και άφησαν σε αυτή την ΑΕΛ, αφού με το "τρίποντο" αυτό, έφτασαν τους 10 πόντους, με τους Θεσσαλούς να μένουν στους 8 μετά τη χθεσινή τους ήττα από τον Άρη.

Ο Καραμάνος στο 13' ο "χρυσός" σκόρερ για την ομάδα της Λαμίας που της χάρισε το υπερπολύτιμο "τρίποντο"  ενόψει της πολύ δύσκολης συνέχειας.

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Επασί, Τζανετόπουλος, Αντέτζο, Σκόνδρας, Μαρτίνεζ, Μπεχαράνο, Τζανδάρης, Ταϊρόν, Καραμάνος, Ντέλετιτς, Ρόμανιτς.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Γιώργος Παράσχος): Βέρχουλστ, Μπρούτσιτς, Χουχούμης, Λισγάρας, Ντομίνγκες, Μπαξεβανίδης, Κολ, Σλίβκα, Τσιλούλης, Ντάουντα, Φατιόν.

1' Έναρξη της αναμέτρησης

3' Αδύναμο πλασέ του Ρόμανιτς για τη Λαμία μέσα από την περιοχή, μπλόκαρε εύκολα ο Βέρχουλστ.

13' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΜΙΑ!!! Ο Ντέλετιτς εκτέλεσε το φάουλ από τα αριστερά και η μπάλα αφού βρήκε στο κεφάλι του Χουχούμη, έφτασε στο δεύτερο δοκάρι, εκεί που ήταν ο Καραμάνος και με πλασέ την έστειλε στα δίχτυα για να κάνει το 1-0, πετυχαίνοντας το γρήγορο τέρμα που έψαχνε η ομάδα του.

22' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπεχαράνο για τη Λαμία, μπλόκαρε εύκολα ο Βέρχουλστ.

45' O Άνχελ Μαρτίνεθ τραυματίστηκε και φαίνεται ότι δεν θα μπορεί να είναι σε θέση να συνεχίσει στο δεύτερο ημίχρονο.

45+1' Λήξη του α' ημιχρόνου

46' 'Εναρξη του β' ημιχρόνου

46' Με αλλαγή αρχίζουν το δεύτερο ημίχρονο Λαμία και Απόλλων. Ο Βλάχος πέρασε στη θέση του τραυματισμένου Μαρτίνεθ ενώ ο Φερνάντεθ πέρασε στη θέση του Μπρούτσιτς για τον Απόλλωνα.

47' Μεγάλη ευκαιρία για τη Λαμία να διπλασιάσει τα τέρματά της, όταν ο Ντέλετιτς συνδυάστηκε υπέροχα με τον Καραμάνο έξω από την περιοχή και ο Σέρβος μπήκε στην περιοχή, έκανε το πλασέ, με τη μπάλα να περνά άουτ.

50' Νέα τεράστια ευκαιρία για τη Λαμία να πετύχει δεύτερο τέρμα, όταν ο Ντέλετιτς έκανε το σουτ έξω από την περιοχή με τη μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Βέρχουλστ.

68' Σουτ του Ντέλετιτς για τη Λαμία, η μπάλα πήρε φάλτσα και βγήκε εκτός.

69' Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Ιωαννίδης πέρασε στη θέση του Κολ.

72' Διπλή αλλαγή για τη Λαμία. Ο Μπιάρνασον πέρασε στη θέση του Ταϊρόν και ο Βασιλακάκης σε αυτή του Τζανδάρη.

76' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Αραμπούλι πέρασε στη θέση του Καραμάνου.

76' Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Μπεντινέλι πέρασε στη θέση του Τσιλούλη.

80' Σέντρα του Φερνάντεζ από τα αριστερά, κεφαλιά του Ντάουντα πολλά μέτρα άουτ σε μια επίσκεψη του Απόλλωνα στην περιοχή της Λαμίας.

84' Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα, όταν ο Φερνάντεζ εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα βρήκε στο τείχος των παικτών της Λαμίας και στη συνέχεια η μπάλα πήγε και πάλι στον Φερνάντεζ που δοκίμασε το σουτ εκτός περιοχής με τον Επασί να εκτινάσεται στη δεξιά πλευρά της εστίας του και να κάνει την απόκρουση του αγώνα, κρατώντας το 1-0 για την ομάδα του.

87' Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Μουνιέ πέρασε στη θέση του Χουχούμη.

89' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Προβυδάκης πέρασε στη θέση του Ντέλετιτς.

90' Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων

90+4' Λήξη της αναμέτρησης.