"Λευκή" ισοπαλία στο ΔΑΚ ανάμεσα σε ΠΑΣ Λαμία και Λάρισα

Ισόπαλη χωρίς τέρματα, ολοκλήρωθηκε η αναμέτρηση του ΠΑΣ Λαμία με τη Λάρισα που διεξήχθη στο ΔΑΚ στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Super League 1.

Οι "κυανόλευκοι", για μία ακόμη φορά έμειναν μακριά από τις νίκες αν και είχαν τις περισσότερες ευκαιρίες για να πάρουν το "τρίποντο", τελικά δεν τα κατάφεραν και με το βαθμό που πρόσθεσαν στη συγκομιδή τους, έφτασαν τους 25 πόντους και στρέφουν πλέον την προσοχή τους στον εκτός έδρας αγώνα της επόμενης Κυριακής (16/2) με την Ξάνθη ενώ την Τετάρτη (12/2) υπάρχει και η ρεβάνς με τον Ολυμπιακό για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας μετά το 0-0 του πρώτου ματς.

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Άκης Μάντζιος): Θεοδωρόπουλος, Βύντρα, Βάντερσον, Αντέτζο, Σκόνδρας, Βιγιάλμπα, Μπεχαράνο, Δημούτσος, Καραμάνος, Τάιρον, Μπιανκόνι.

ΛΑΡΙΣΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κρίστινσον, Μιχαήλ, Ουάρντα, Παπάζογλου, Μούζεκ, Ζίζιτς, Σεσέροβιτς, Μπέρτος, Κάτσε, Γκαζάλ, Σίλβα.

1' Έναρξη του αγώνα

5' Πρώτη ευκαιρία για τη Λαμία στο παιχνίδι, όταν από σέντρα-σουτ του Τιρόνε από δύσκολη θέση αριστερά, η μπάλα πέρασε απευθείας άουτ.

6' Πρώτη ευκαιρία στο ματς και για τη Λάρισα, με τον Ουάρντα να κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή της Λαμίας και τη μπάλα να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Θεοδωρόπουλου.

8' Σουτ του Βινίσιους για τη Λάρισα, μπλόκαρε ο Θεοδωρόπουλος.

18' Πολύ μεγάλη χαμένη στιγμή για τη Λαμία, με το σουτ του Βάντερσον από το ύψος της περιοχής με το αριστερό στην κίνηση, να περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κρίστινσον!

22' Χλιαρό σουτ του Βινίσιους, μπλόκαρε ο Θεοδωρόπουλος.

35' Νέο σουτ του Ουάρντα για τη Λάρισα από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή, μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα ο Θεοδωρόπουλος.

** Στο μεταξύ η ΠΑΕ ΑΕΛ, εξέδωσε ανακοίνωση για τη διαιτησία του αγώνα αναφέροντας σε αυτή: Ο Παπαδόπουλος άρχισε το ίδιο έργο, όπως με τον Πανιώνιο. Με το που ακουμπάμε τη μπάλα «κίτρινη κάρτα»… Στα πιασίματα της Λαμίας από πίσω με τα χέρια «παίζετε!».

45' Λήξη του α' ημιχρόνου.

46' Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου

53' Πολύ καλή στιγμή για τη Λαμία να ανοίξει το σκορ, όταν ο Δημούτσος έδωσε στον Καραμάνο, αυτός έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή με τον Κρίστινσον να διώχνει σε κόρνερ.

56' Κι άλλη μεγάλη ευκαιρία για τη Λαμία, όταν από γύρισμα του Σκόνδρα από τα δεξιά, Τάιρον και Μπιανκόνι δεν μπόρεσαν να μπουν στην πορεία της μπάλας που έφυγε άουτ.

59' Μία ακόμη ευκαιρία για τη Λαμία, όταν η κεφαλιά του Μπιανκόνι πέρασε άουτ.

62' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Ο Τόρζε πέρασε στη θέση του Σίλβα.

63' Πολύ καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους, να ανοίξουν το σκορ, όταν από σέντρα του Ουάρντα από τα αριστερά, ο Παπάζογλου έκανε το σουτ στην κίνηση, με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

66' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Ρόμανιτς πέρασε στη θέση του Μπιανκόνι.

74' Έχει κερδίσει πέναλτι η Λάρισα. Περιμένουμε να δούμε αν ο κ. Παπαδόπουλος διατηρήσει την απόφάσή του ή όχι. Τελικά ορθώς δεν δόθηκε πέναλτι, αφού η ανατροπή του Μπέρτου από τον Ρόμανιτς, έγινε εκτός περιοχής και έτσι ο Μακεδόνας ρέφερι έδωσε φάουλ, μετά από συνεννόηση με τον διαιτητή VAR, τον Θανάση Σέζο.

78' Ο Ουάρντα εκτέλεσε απευθείας το φάουλ για τη Λάρισα, με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

79' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Νιάσε πέρασε στη θέση του Τάιρον.

81' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Ο Νούνιτς πέρασε στη θέση του Σεσέροβιτς.

81' Αλλαγή και για τη Λαμία. Ο Βασιλόγιαννης πέρασε στη θέση του Βιγιάλμπα.

88' Σουτ του Νιάσε για τη Λαμία από το ύψος της περιοχής, η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Κρίστινσον.

90' Πολύ καλή στιγμή για τη Λαμία, με τον Καραμάνο να κάνει ωραία προσωπική ενέργεια στην περιοχή της Λάρισας και στο τέλος δοκίμασε το σουτ, αλλά δεν μπόρεσε να απειλήσει αφού η μπάλα πέρασε αρκετά μέτρα άουτ.

90+4' Λήξη της αναμέτρησης