Ήττα για τον ΠΑΣ Λαμία με 4-0 από τον Ολυμπιακό

Βαριά ήττα γνώρισε ο ΠΑΣ Λαμία από τον Ολυμπιακό με 4-0, στο παιχνίδι που διεξήχθη την Κυριακή (12/1) στο ΔΑΚ Λαμίας στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Super League 1.

Οι "κυανόλευκοι" αν και έψαχναν ένα ακόμη θετικό αποτέλεσμα κόντρα στον πρωτοπόρο του βαθμολογικού πίνακα, Ολυμπιακό, με σκοπό να διατηρήσουν και το αήττητο της έδρας τους τη φετινή σεζόν, δεν το κατάφεραν τελικά γνωρίζοντας την ήττα από μια ανώτερη ομάδα που πήρε το "τρίποντο" με το χατ-τρικ του Ελ Αραμπί (40', 51', 81') και το πέναλτι του Βαλμπουενά στο 70'.

ΠΑΣ Λαμία (Άκης Μάντζιος): Θεοδωρόπουλος, Σκαρντοβέλι, Βύντρα, Αντέτζο, Πλιάτσικας, Ρόμανιτς, Δημούτσος, Μπάχανακ, Τάιρον, Βασιλόγιαννης, Καραμάνος

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Σεμέδο, Καμαρά, Μπουχαλάκης, Μπενζιά, Ελ Αραμπί, Μασούρας, Τσιμίκας, Μπα, Βαλμπουενά, Γκασπάρ.

1' Έναρξη του αγώνα

5' Πρώτη καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό, όταν από εκτέλεση κόρνερ του Βαλμπουενά, ο Σεμέδο πήρε την κεφαλιά, η μπάλα κόντραρε και έφυγε σε νέο κόρνερ από το οποίο δεν κέρδισαν κάτι οι φιλοξενούμενοι.

14' Πλασέ του Γκασπάρ έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Θεοδωρόπουλος σε μία ακόμη ευκαιρία του Ολυμπιακού στο ματς.

19' Νέα ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, όταν ο Ελ Αραμπί έκανε το γυριστό σουτ από το ύψος της περιοχής, με τον Θεοδωρόπουλο να αποκρούει εντυπωσιακά.

21' Πολύ καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό να ανοίξει το σκορ, όταν ο Μπουχαλάκης έπαιξε το 1-2 με τον Βαλμπουενά και στη συνέχεια πλάσαρε μέσα από την περιοχή με τη μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ.

31' Πρώτη καλή ευκαιρία για τη Λαμία να ανοίξει το σκορ, όταν ο Δημούτσος έπιασε το σουτ από το ύψος της περιοχής με τη μπάλα να περνά, ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Σα.

33' Μεγάλη ευκαιρία και για τον Ολυμπιακό να ανοίξει το σκορ, όταν ο Βαλμπουενά εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά και ο Μπα πήρε την κεφαλιά με τη μπάλα να σταματάει στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Θεοδωρόπουλου.

40' Γκολ για τον Ολυμπιακό! Από σέντρα του Βαλμπουενά από τα αριστερά, ο Ελ Αραμπί έπιασε την κεφαλιά, με τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του Θεοδωρόπουλου για να γίνει το 0-1 για τους "ερυθρόλευκους".

45+1' Λήξη του α' ημιχρόνου.

46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

48' Μία ακόμη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό στο παιχνίδι, όταν ο Μπενζιά έδωσε στον Βαλμπουενά, με τον Γάλλο να κάνει το σουτ στην κίνηση και τον Θεοδωρόπουλο να μπλοκάρει.

50' Σουτ του Μασούρα για τον Ολυμπιακό από το ημικύκλιο της περιοχής η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

51' Γκολ για τον Ολυμπιακό. Από λάθος του Βάντερσον, ο Ελ Αραμπί έγινε κάτοχος της μπάλας μπήκε στην περιοχή της Λαμίας, κέρδισε μια κόντρα και σούταρε για να νικήσει τον Θεοδωρόπουλο για δεύτερη φορά σήμερα και να κάνει το 0-2 για τους Πειραιώτες.

59' Σουτ του Μπενζιά από το ύψος της περιοχής, η μπάλα πέρασε άουτ.

60' Γύρισμα του Ελ Αραμπί μέσα από την περιοχή, σουτ στην κίνηση του Μπενζιά, με τη μπάλα να περνά από τα δοκάρια.

64' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Λοβέρα πέρασε στη θέση του Μπενζιά.

69' Ο Ολυμπιακός κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Τσιμίκα από τον Πλιάτσικα ο οποίος δέχθηκε και τη δεύτερη κίτρινη κάρτα με αποτέλεσμα να μείνει με 10 παίκτες η Λαμία.

70' Ο Βαλμπουενά ευστόχησε στο πέναλτι, κάνοντας το 0-3 για τους φιλοξενούμενους.

72' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Σάλιακας πέρασε στη θέση του Βασιλόγιαννη.

76' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Γκερέρο πέρασε στη θέση του Βαλμπουενά.

77' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Μπουλούλης πέρασε στη θέση του Τάιρον.

81' Γκολ για τον Ολυμπιακό. Από σέντρα του Μπουχαλάκη από τα αριστερά, ο Μασούρας έκανε την προβολή με τον Θεοδωρόπουλο να αποκρούει και στη συνέχεια η μπάλα να φτάνει στον Ελ Αραμπί που έκανε το σουτ και πέτυχε το προσωπικό του χατ τρικ κάνοντας το 0-4 για τους "ερυθρόλευκους".

84' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Χριστοδουλόπουλος πέρασε στη θέση του Ελ Αραμπί

87' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Βλαχομήτρος πέρασε στη θέση του Μπάχανακ.

89' Ο Ρόμανιτς έκανε το γύρισμα από πολύ πλάγια θέση  (αριστερά), με τη μπάλα να βρίσκει στη ρίζα του δεξιού δοκαριού και έφυγε άουτ.

90' Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων

90+3' Τέλος της αναμέτρησης