Πρεμιέρα με το "δεξί" για τον ΠΑΣ Λαμία στα Play Out - Επιβλήθηκε 2-0 του Παναιτωλικού στο ΔΑΚ

Το πολύτιμο "τρίποντο" που ήθελε για να πραγματοποιήσει και μαθηματικά το στόχο της παραμονής στην κατηγορία για τρίτη συνεχόμενη χρονιά, πανηγύρισε ο ΠΑΣ Λαμία ο οποίος επικράτησε με 2-0 του Παναιτωλικού στο παιχνίδι που διεξήχθη στο ΔΑΚ της φθιωτικής πρωτεύουσας, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της διαδικασίας των Play Out της Super League 1.

Με τη νίκη αυτή, η ομάδα του Άκη Μάντζιου, έφτασε τους 30 βαθμούς και βρίσκεται στο +13 πλέον από τη 13η θέση και τον προτελευταίο Παναιτωλικό και στο +16 από τον ουραγό του βαθμολογικού πίνακα, Πανιώνιο.

ΠΑΣ Λαμία (Άκης Μάντζιος): Κάχριμαν, Βάντερσον, Αντέτζο, Βύντρα, Ρόμανιτς, Σκόνδρας, Μπεχαράνο, Νιάσε, Βασιλόγιαννης, Βιγιάλμπα, Αραβίδης.

Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Φερνάντεθ, Ντίας, Ντάουντα, Άλβαρες, Μουνιέ, Κέβιν Μαρτίνεθ, Σιέστεντ, Μαλής, Τσιγγάρας, Ρόσα, Τζανακάκης.

1' Έναρξη αγώνα

14' Πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι για τη Λαμία στο παιχνίδι, όταν ο Ρόμανιτς, έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά για τον Βασιλόγιαννη, αυτός έκανε την κάθετη στον Αραβίδη, ο οποίος δεν πρόλαβε να σουτάρει μιας και ο Μαλής έδιωξε σωτήρια.

15' Νέα καλή στιγμή για τους "κυανόλευκους" όταν ο Βιγιάλμπα έκανε την κεφαλιά, με τον Φερνάντεθ να είναι σε ετοιμότητα και να μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα.

23' Μικρή διακοπή στο ΔΑΚ. Το λεγόμενο "Cooling Break" για να δροσιστούν και να πάρουν ανάσες οι ποδοσφαιριστές.

29' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΜΙΑ! Ο Αραβίδης έκανε ωραία ενέργεια, μπαίνοντας από τα αριστερά στην περιοχή του Παναιτωλικού, και έστρωσε στον Βιγιάλμπα, ο οποίος με ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή, άνοιξε το σκορ για τη Λαμία, θέτοντας τις βάσεις για το θετικό αποτέλεσμα που ψάχνουν οι "κυανόλευκοι".

38' Γυριστό σουτ του Μαλή για τον Παναιτωλικό, μέσα από την περιοχή της Λαμίας, η μπάλα πέρασε άουτ.

42' Σουτ του Βασιλόγιαννη από πλάγια θέση, η μπάλα κατέληξε άουτ, σε μία ακόμη ευκαιρία της Λαμίας στο παιχνίδι.

44' Πρώτη σοβαρή απειλή από πλευράς Παναιτωλικού, με την κεφαλιά του Μαλή, να καταλήγει άουτ.

45+2' Τέλος του α' ημιχρόνου.

46' Έναρξη του β' ημιχρόνου.

Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Με την έναρξη του β' ημιχρόνου, ο Λιάβας πέρασε στη θέση του Σιέστεντ.

55' Διπλή αλλαγή για τη Λαμία. Οι Μπουλούλης και Καραμάνος, πέρασαν στη θέση των Βιγιάλμπα και Αραβίδη αντίστοιχα, που δεν μπορούσαν να συνεχίσουν στο παιχνίδι λόγω τραυματισμών.

72' Τριπλή αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Έξω ο Κέβιν και μέσα ο Λουσέρο, έξω ο Τσιγγάρας και περνά ο Αριγίμπι, ενώ η τελευταία αλλαγή είναι ο Μπαΐροβιτς, αντί του Μουνιέ.

77' Διπλή αλλαγή για τη Λαμία. Ο Δημούτσος πέρασε στη θέση του Νιάσε και ο Μπιανκόνι αντί του Βασιλόγιαννη.

78' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΜΙΑ!!! Οι "κυανόλευκοι" κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, λίγο πριν μπούμε στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, όταν ο Μπεχαράνο, βρήκε με ωραίο τρόπο τον Μπιανκόνι και αυτός με τρομερό σουτ στην κίνηση νίκησε τον Φερνάντεθ, για να κάνει το 2-0 για τη Λαμία, ένα λεπτό μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο.

85' Καλό σουτ του Μπιανκόνι εκτός περιοχής για τη Λαμία, με τη μπάλα να περνά λίγο πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Φερνάντεθ.

87' Τελευταίες αλλαγές για τις δύο ομάδες. Για τη Λαμία, ο Πλιάτσικας πέρασε στη θέση του Μπεχαράνο και για τον Παναιτωλικό ο Ντουάρτε πέρασε στη θέση του Ντάουντα.

90+5' Λήξη της αναμέτρησης.