Ήττα για τον ΠΑΣ Λαμία με 1-0 από τον ΠΑΟΚ στο ΔΑΚ Λαμίας

Παρά το γεγονός ότι έδειξε πολύ καλά δείγματα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και κατάφερε να βάλει δύσκολα στον ΠΑΟΚ, ο ΠΑΣ Λαμία, δεν απέφυγε την ήττα στο παιχνίδι που διεξήχθη τη Δευτέρα (3/12) στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Super League.

Ο πρωτοπόρος ΠΑΟΚ, πέρασε με 1-0 από τη φθιωτική πρωτεύουσα με το τέρμα του Βαρέλα στο 53΄ και συνεχίζει αήττητος την πορεία του προς το πρωτάθλημα.

Πεντακάθαρο πέναλτι υπέρ της Λαμίας σε χέρι του Βιεϊρίνια στο 11' αρνήθηκε ο διαιτητής Τσαμούρης.

ΠΑΣ Λαμία (Χάβος): Σαράνοφ, Βασιλαντωνόπουλος, Ασίγκμπα, Αντέτζο, Πλιάτσικας, Δημούτσος, Μπλάζιτς, Μπερτόλιο, Καραμάνος, Επστάιν, Μπαράλες.

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Μαουρίσιο, Κάνιας, Μπίσεσβαρ, Πέλκας, Λημνιός, Πρίγιοβιτς.

2' Kόρνερ για τη Λαμία με τον Επστάιν, ο Μπαράλες υπό την πίεση του Βαρέλα, έκανε την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε άουτ.

10' Νέα καλή στιγμή για τη Λαμία όταν ο Καραμάνος μπήκε στην περιοχή και ο Βιεϊρίνια με τάκλιν τον πρόλαβε πριν σουτάρει και παραχώρησε το κόρνερ.

11' Διαμαρτυρίες των ανθρώπων της Λαμίας στον διαιτητή Τσαμούρη για πέναλτι όταν από σουτ του Επστάιν, η μπάλα βρήκε καθαρά στο χέρι του Βιεϊρίνια με τον διαιτητή ωστόσο, να διατάζει να συνεχιστεί το παιχνίδι.

15' Δυνατό σουτ του Πέλκα για τον ΠΑΟΚ από μακρινή απόσταση η μπάλα πέρασε άουτ.

19' Διαμαρτυρίες από τους φιλοξενούμενους αυτή τη φορά, για πέναλτι, όταν από σουτ του Κάνιας, η μπάλα βρήκε στον μηρό και στη συνέχεια στο χέρι του Αντέτζο.

23' Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ, με τον Κάνιας να βρίσκει τον Πρίγιοβιτς αλλά ο Σαράνοφ κατάφερε να "μαζέψει" τη μπάλα πριν σουτάρει ο Σέρβος επιθετικός.

28' Σουτ του Κάνιας εκτός περιοχής για τον ΠΑΟΚ, με τη μπάλα να περνά πάνω από τα δοκάρια του Σαράνοφ.

35' Πολύ καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ να προηγηθεί στο σκορ, όταν ο Μπίσεσβαρ έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή της Λαμίας με τη μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ.

45' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τη Λαμία να ανοίξει το σκορ, όταν ο Μπερτόλιο εκτέλεσε απευθείας φάουλ από το ημικύκλιο της περιοχής, με τον Πασχαλάκη να πραγματοποιεί εκπληκτική απόκρουση και στη συνέχεια η μπάλα αφού βρήκε και στο δοκάρι έφτασε στους αμυντικούς του ΠΑΟΚ, που έδιωξαν.

45+1' Λήξη του α΄ημιχρόνου

46' Έναρξη β' ημιχρόνου

47' Κόρνερ για τη Λαμία με τον Επστάιν, ο Αντέτζο και ο Μπαράλες προσπάθησαν να κάνουν το σουτ, η μπάλα κόντραρε μεταξύ τους και έφτασε στον Πασχαλάκη που μπλόκαρε εύκολα.

48' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, να ανοίξει το σκορ, όταν ο Πέλκας έκανε τη σέντρα, ο Πρίγιοβιτς πήρε την κεφαλιά, όμως δεν κατάφρερε να νικήσει τον Σαράνοφ.

53' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Ουάρντα πέρασε στη θέση του Μπίσεσβαρ.

55' 0-1 για τον ΠΑΟΚ. Ο Πέλκας εκτέλεσε φάουλ για τον ΠΑΟΚ από δεξιά, με τον Βαρέλα να κάνει το συρτό σουτ, παρά το μαρκάρισμα του Μπαράλες και τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του Σαράνοφ.

63' Με 10 παίκτες ο ΠΑΟΚ. Ο Κάνιας έκανε φάουλ στον Δημούτσο χτυπώντας τον στο πρόσωπο με αποτέλεσμα να αντικρίσει τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και να αποβληθεί.

63' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Βέρνμπλουμ πέρασε στη θέση του Πρίγιοβιτς.

67' Μακρινό σουτ του Δημούτσου για τη Λαμία, η μπάλα πέρασε αρκετά άουτ.

67' Αλλαγή για τον ΠΑΣ Λαμία. Ο Ρόμανιτς πέρασε στη θέση του Ασίγκμπα.

72' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Άκπομ πέρασε στη θέση του Πέλκα.

75' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Βάντερσον πέρασε στη θέση του Μπλάζιτς.

80' Καλή στιγμή για τη Λαμία, με τον Μπερτόλιο να κάνει τη σέντρα από τα δεξιά και τον Μπαράλες να κάνει την κεφαλιά υπό την επιτήρηση του Βαρέλα και τον Πασχαλάκη να μπλοκάρει.

85' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Μαστούρ πέρασε στη θέση του Επστάιν.