«Περίπατο» κάνει στην Premier League η Λίβερπουλ, που νίκησε με 5-2 την Έβερτον - Δεν έχει αντίπαλο

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για την Λίβερπουλ να πετύχει την 14η νίκη της στο πρωτάθλημα, αυτή την φορά με 5-2 επί της Έβερτον στο παραδοσιακό ντέρμπι του Μερσεϊσάιντ και να διατηρήσει τη διαφορά ασφαλείας από τους διώκτες της (+8 από την Λέστερ και +11 από την Μάντσεστερ Σίτι).

Οι «κόκκινοι» του Γιούργκεν Κλοπ ήταν άκρως αποτελεσματικοί στο πρώτο 45λεπτο, διάστημα στο οποίο πέτυχαν και τα 4 γκολ, αλλά εμφάνισαν ξανά κάποια αμυντικά προβλήματα που εκμεταλλεύτηκαν οι «εφοπλιστές» και πέτυχαν δύο τέρματα. Μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών ήταν ο Σαντιό Μανέ, ο οποίος πέτυχε ένα γκολ, είχε δύο ασίστ, ενώ έχασε και δύο απίστευτες ευκαιρίες στα τελευταία λεπτά για να διευρύνει το σκορ. Η ομάδα του Μάρκο Σίλβα προσπάθησε, αλλά έφυγε χωρίς βαθμό από το Ανφιλντ και παρέμεινε σε δυσχερέστατη θέση στη βαθμολογία (18η με 14 βαθμούς).

Γράφει η Γιώτα Τριανταφύλλου Κλαίω Φοβάμαι, μήπως κανείς δεν το κάνει για μένα.Να εξοφλήσω ενοχές, που ακόμη χρωστάω.Θυσία σε θεό αδικίας, με δύναμη ψυχής κουρασμένης,...