"Διπλό" παραμονής για τον ΠΑΣ Λαμία - Πέρασε με 2-1 από τα Περιβόλια κόντρα στον Πλατανιά

Τεράστιας βαθμολογικής σημασίας νίκη, πέτυχε ο ΠΑΣ Λαμία ο οποίος επιβλήθηκε με 2-1 στα Περιβόλια κόντρα στον Πλατανιά στο παιχνίδι που έγινε στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Super League Σουρώτη.

Η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ, μετά από αυτό το "τρίποντο" έφτασε τους 23 βαθμούς και έκανε ένα πολύ αποφασιστικό βήμα για να πετύχει το μεγάλο στόχο της παραμονής στην κατηγορία. Με αυτογκόλ του Στάμου στο 62' και τέρμα του Μπλάζιτς στο 78' η Λαμία έφτασε στη μεγάλη νίκη, αν και ο Ενσικουλού μείωσε στο 85' για τους γηπεδούχους με πέναλτι διαμορφώνοντας το τελικό 1-2 στα Περιβόλια.

Οι "κυανόλευκοι" ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Πίτι στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Χατζινικολάου): Κλιάγιτς, Πλιάτσικας, Καρυπίδης, Στάμου, Μάλσα, Δημούτσος, Ουές, Νιλί, Ενσικουλού, Κασάλιτσα, Ουντότζι.

ΛΑΜΙΑ (Τεννές):  Παπαδόπουλος, Παντελιάδης, Αναστασιάδης, Ασίγκμπα, Μπεν Τζεμιά, Μπλάζιτς, Αναστασόπουλος, Πίτι, Βασιλαντωνόπουλος, Βάντερσον, Μπούντνικ.

1' Έναρξη της αναμέτρησης.

6' Πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι για τον Πλατανιά, όταν ο Νίλι, μετά από ατομική προσπάθεια από τα δεξιά, έβγαλε την παράλληλη σέντρα με τον Κασάλιτσα να προσπαθεί να απειλήσει από κοντά με "τακουνάκι" αλλά δεν βρήκε την μπάλα όπως ήθελε.

14' Πρώτη επίσκεψη της Λαμίας στην περιοχή του Κλιάγιτς με τον Πίτι να κάνει ωραία προσωπική ενέργεια, έβγαλε τη σέντρα, με τον τερματοφύλακα του Πλατανιά να αποκρούει.

17' Νέα καλή στιγμή για την ομάδα της Λαμίας, με τον Βάντερσον να ανοίγει στον Βασιλαντωνόπουλο που έβγαινε από τα δεξιά, αυτός έκανε τη σέντρα στο σημείο του πέναλτι, όμως εκεί δεν ήταν κανείς συμπαίκτης του για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

22' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Ακόστα στη θέση του Μπεν Τζεμία.

25' Νέα προσπάθεια του Πλατανιά, με τον Νίλι να βγάζει τη σέντρα και τον Ασίγκμπα να προλαβαίνει να διώξει προ του Κασάλιτσα.

30’ Μία ακόμη ευκαιρία για τους Κρητικούς, όταν μετά από κόρνερ Νίλι και κεφαλιά του Ουντότζι στο 1ο δοκάρι, η μπάλα έφυγε άουτ.

32' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον Πλατανιά να ανοίξει το σκορ, όταν από γύρισμα του Ουτότζι, το σουτ στη κίνηση του Νίλι από τη μικρή περιοχή, θα διώξει δύσκολα ο Παπαδόπουλος σε κόρνερ.

43' Καλή στιγμή για τη Λαμία στο ματς, όταν ο Βάντερσον έκανε την ενέργεια από τα δεξιά, μπήκε στην περιοχή, γύρισε τη μπάλα, ο Ακόστα δεν μπόρεσε να την κρατήσει και στη συνέχεια ο Πίτι έκανε φάουλ.

45+1' Λήξη του α' ημιχρόνου

46' Έναρξη του β' ημιχρόνου.

51' Αλλαγή για τον Πλατανιά. Ο Στόιτσεφ στη θέση του Ουντότζι.

53' Καλή στιγμή για τον Πλατανιά, με τον Νίλι να μπαίνει στην περιοχή από τα δεξιά, έκανε το σουτ στην κλειστή γωνία του Παπαδόπουλου, με τον τερματοφύλακα της Λαμίας να διώχνει σε κόρνερ.

55' Μεγάλη ευκαιρία για τη Λαμία, με τον Ακόστα να κάνει τη σέντρα από τα δεξιά, με τον Μπούντνικ να πιάνει την κεφαλιά στο 1ο δοκάρι και τον Κλιάγιτς να μπλοκάρει.

58' Νέα κεφαλιά του Μπούντνικ από καλή θέση, με τον Κλιάιτς να μπλοκάρει και πάλι πέφτοντας στη γωνία του.

62' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΜΙΑ! Ο Βασιλαντωνόπουλος έκανε την προσπάθεια από δεξιά, μπήκε στην περιοχή, γύρισε τη μπάλα και ο Στάμου, με αυτογκόλ άνοιξε το σκορ για την ομάδα της Φθιώτιδας.

65' Νέα πολύ μεγάλη ευκαιρία για τη Λαμία να πετύχει και δεύτερο τέρμα. Ο Βάντερσον βγήκε τετ α τετ με τον Κλιάιτς, έκανε το πλασέ με τον τερματοφύλακα των Χανιωτών, να αποκρούει.

68' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Τσούκαλος πέρασε στη θέση του Μπούντνικ.

69' Πολύ καλή στιγμή για τη Λαμία να πετύχει ένα δεύτερο τέρμα, με τον Μπλάζιτς να πιάνει πλασέ στην κίνηση και τη μπάλα να περνά άουτ.

71' Πολύ μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Πλατανιά να ισοφαρίσει, όταν ο Νίλι έκανε τη σέντρα από τα δεξιά με τον Στόιτσεφ να πιάνει το σουτ στην κίνηση και τη μπάλα να περνά μόλις άουτ.

75' Προσπάθεια του Τσούκαλου για τη Λαμία, δεν μπόρεσε να πετύχει γκολ.

78' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΜΙΑ! Ο Μπλάζιτς με πλασέ από το ύψος της περιοχής, μετά από σέντρα του Βασιλαντωνόπουλου, έκανε το 0-2 για τους "κυανόλευκους", "κλειδώνοντας" ουσιαστικά το πολύ σημαντικό "τρίποντο" για την ομάδα της Φθιώτιδας.

82' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Καραγιάννης πέρασε στη θέση του Βάντερσον.

84' Ο Πλατανιάς κέρδισε πέναλτι σε προσπάθεια του Παπαδόπουλου να βγει και να διώξει πέφτοντας πάνω στον Κασάλιτσα, με τον Κουτσιαύτη να δείχνει το σημείο του πέναλτι.

85' Γκολ για τον Πλατανιά. Οι κρητικοί μείωσαν σε 1-2 με το εύστοχο πέναλτι του Ενσικουλού.

90+1' Με 10 παίκτες η Λαμία λόγω αποβολής του Πίτι με δεύτερη κίτρινη για φάουλ που έκανε ο Ισπανός.

90+4' Λήξη της αναμέτρησης με τη Λαμία να παίρνει σπουδαία νίκη

➥ Eικόνες από τις όμορφες εκδηλώσεις, που διοργάνωσαν οι Σύλλογοι Γυναικών Αμφίκλειας, Ελάτειας και Κάτω Τιθορέας για να τιμήσουν την γιορτή της Μητέρας.