Πορτογαλία: Η Πόρτο πήρε το ντέρμπι με τη Σπόρτινγκ

Η πρωτοπόρος Πόρτο ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι με τη Σπόρτινγκ Λισαβόνας, το οποίο «άνοιξε την αυλαία» της 25ης αγωνιστικής στο πορτογαλικό πρωτάθλημα.

Οι «δράκοι» επιβλήθηκαν 2-1 των «λιονταριών» στο «Ντραγκάο», όπου μετρούν 12 νίκες και μια ισοπαλία σε 13 παιχνίδια, και απέκτησαν προβάδισμα οκτώ βαθμών έναντι της ομάδας του Ζόρζε Ζεσούς, η οποία έχασε έτσι πολύ έδαφος στην «κούρσα» για τον τίτλο.

Η Πόρτο «άνοιξε» το σκορ με τον - πρώην παίκτη του Ολυμπιακού - Ιβάν Μαρκάνο στο 29΄, η Σπόρτινγκ ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους (45+1΄) με τον Ράφαελ Λεάο, ενώ τη νίκη στην ομάδα του Σέρτζιο Κονσεϊσάο χάρισε ο Γιασίν Μπραχίμι στο 49ο λεπτό.