Σε καλό δρόμο η Εθνική, νίκησε με 2-0 τη Κύπρο - Τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα των προκριματικών του Μουντιάλ

Η εθνική ομάδα διπλασίασε, χθες, τις νίκες της στον 8ο προκριματικό όμιλο του Μουντιάλ 2018, επικρατώντας της Κύπρου με 2-0 στο «Γ. Καραϊσκάκης» με γκολ των Μήτρογλου στο 12ο και Μάνταλου στο 42ο λεπτό.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έφτασε στους έξι βαθμούς και μοιράζεται την πρώτη θέση με το Βέλγιο, που συνέτριψε στις Βρυξέλλες τη Βοσνία-Ερζεγοβίνη με 4-0.

Τα χαμόγελα επιστρέφουν λοιπόν σιγά-σιγά στη «γαλανόλευκη» ομάδα, που δεν θυμίζει πια σε τίποτα το συγκρότημα που προκαλούσε οίκτο στα προκριματικά του Euro 2016. Η ομάδα που δημιουργεί ο Σκίμπε είναι σοβαρή, πειθαρχημένη, παίζει καλό και γρήγορο ποδόσφαιρο, προσπαθεί πολύ και εν τέλει αποπνέει υγεία, δημιουργώντας αισιοδοξία ότι η επιστροφή στις διακρίσεις βρίσκεται επί θύραις.

Η Κύπρος προσπάθησε να αιφνιδιάσει στο ξεκίνημα παίζοντας γρήγορα και προσπαθώντας να χτυπήσει από τη δεξιά πλευρά, που κάλυπτε ο Τζαβέλλας, αλλά δεν κατόρθωσε να γίνει απειλητική για την εστία του Καρνέζη. Την ίδια στιγμή οι διεθνείς είχαν επιλέξει παιχνίδι αναμονής. Οι παίκτες του Σκίμπε προσπαθούσαν να παίξουν την μπάλα σίγουρα και με μία επαφή για να φύγουν στην επίθεση.

Αυτό ακριβώς έγινε στο 12ο λεπτό, όταν Τζαβέλλας και Φορτούνης πίεσαν τον Χαραλαμπίδη, ο άσος του Ολυμπιακού έκλεψε και βρήκε τον Μήτρογλου, ο οποίος με ένα από τα γνωστά πλασέ του έστειλε την μπάλα στα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ, σε ένα ιδανικό ξεκίνημα για την ελληνική ομάδα που διπλασίασε στο 42΄, από μεγάλο σφάλμα του Παναγή: ο νεαρός τερματοφύλακας προσπάθησε να βρει με τα χέρια τον Λαΐφη αλλά η μπάλα πήγε στον Μάνταλο, που πέρασε την μπάλα πάνω από τον Κύπριο πορτιέρε.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Χριστοφόρου προσπάθησε να σημειώσει το γκολ που θα την ξανάβαζε στο παιχνίδι, μεταφέροντας το βάρος της επιθετικής ανάπτυξης στην αριστερή πλευρά αυτή τη φορά. Στο 47΄ ο Μυτίδης πρόλαβε την έξοδο του Καρνέζη σε εκτέλεση κόρνερ αλλά αστόχησε στην κεφαλιά και στο 54΄ ο Χαραλάμπους γύρισε στον Εφραίμ, που σούταρε από το ύψος του πέναλτι αλλά η μπάλα χτύπησε στο κεφάλι του Μυτίδη και πέρασε άουτ, στην καλύτερη ευκαιρία των φιλοξενούμενων.

Μετά την παρέλευση του πρώτου δεκάλεπτου, όμως, η ελληνική ομάδα ανέκτησε ξανά τον έλεγχο, χάνοντας μια καλή ευκαιρία με τον Μήτρογλου στο 62΄, όταν σε ωραία σέντρα του Τοροσίδη από δεξιά πήρε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Παναγή και δύο λεπτά αργότερα το μακρινό σουτ του Μπακασέτα με το αριστερό απέκρουσε με διπλή προσπάθεια ο Παναγή.

Στη συνέχεια του αγώνα η ελληνική ομάδα έκανε διαχείριση και χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα θα μπορούσε να έχει φτάσει στο 3-0 στις καθυστερήσεις, όταν το εκπληκτικό εναέριο και εν κινήσει σουτ του Φορτούνη, από πάσα του Μήτρογλου, δεν έφευγε ελάχιστα πάνω από το δοκάρι.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Πάβελ Κράλοβετς (Τσεχία)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μυτίδης, Δημητρίου, Χαραλάμπους, Χριστοφή

ΕΛΛΑΔΑ (Μίχαελ Σκίμπε): Καρνέζης, Παπασταθόπουλος, Μανωλάς, Τοροσίδης, Τζαβέλλας (88΄ Καρέλης), Μανιάτης, Σταφυλίδης (70΄ Κ. Παπαδόπουλος), Φορτούνης, Μάνταλος, Μπακασέτας (70΄ Χολέμπας), Μήτρογλου.

ΚΥΠΡΟΣ (Χριστάκης Χριστοφόρου): Παναγή, Χαραλάμπους, Δημητρίου, Λαΐφης, Ντόσα Τζούνιορ, Λαμπάν, Αρτυματάς (78΄ Κυριάκου), Κάστανος, Χαραλαμπίδης (66΄ Χριστοφή), Εφραίμ, Μυτίδης (83΄ Μακρής).

Σκίμπε: «Είμαστε σε καλό δρόμο»

Εμφανώς ικανοποιημένος εμφανίστηκε ο ομοσπονδιακός προπονητής Μίχαελ Σκίμπε από τη δεύτερη νίκη της Εθνικής σε ισάριθμους αγώνες, στα προκριματικά του Μουντιάλ του 2018. «Κάθε νίκη βοηθά στην ψυχολογία των παικτών και της ομάδας. Ήταν το δύσκολο παιχνίδι που περιμέναμε. Βάλαμε ωραία γκολ αλλά δεν παίξαμε με ψυχραιμία, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Η ομάδα μας όμως έδειξε θέληση και έτρεξε πολύ», σχολίασε ο Γερμανός τεχνικός μιλώντας στην κάμερα του ΣΚΑΊ.

Ερωτηθείς για το αν βλέπει βελτίωση σε σχέση με το συγκρότημα που ανέλαβε να ανοικοδομήσει, απάντησε: «Βλέπω μια πρόοδο, είμαστε σε καλό δρόμο. Οι παίκτες βγάζουν μια μεγάλη ενέργεια, ειδικά οι δύο σέντερ μπακ με τη δύναμη που πηγαίνουν στην μπάλα. Με τη διάθεσή τους οι παίκτες δείχνουν ότι θέλουν κάτι διαφορετικό».

Όσο για τον αγώνα που έπεται, εκείνον με την Εσθονία τη Δευτέρα 10 Οκτωβρίου; «Ο στόχος είναι να κερδίσουμε και στην Εσθονία. Θα ξεκουραστούμε πρώτα και μετά θα κοιτάξουμε να βρούμε τις απαντήσεις που ζητά αυτό το παιχνίδι», απάντησε ο Σκίμπε.

MVP ο Φορτούνης

Ο Κώστας Φορτούνης ανακηρύχθηκε MVP του αγώνα και μετά τον αγώνα, πήρε το βραβείο του και έκανε δηλώσεις, όπου μεταξύ άλλων ανέφερε: «Πήραμε ένα σημαντικό παιχνίδι. Ήμασταν καλοί στο πρώτο ημίχρονο και στο δεύτερο καταφέραμε να κρατήσουμε το σκορ. Έχουμε καλή ομάδα και παιχνίδι με παιχνίδι είμαστε καλύτεροι. Τώρα, στόχος μας είναι η νίκη τη Δευτέρα και να κάνουμε ένα βήμα για την πρόκριση.»

Από την πλευρά του ο Πέτρος Μάνταλος, ο οποίος πέτυχε το πρώτο γκολ με το εθνόσημο σε επίσημο ματς, τόνισε: «Σε κάθε ματς των προκριματικών το ζητούμενο είναι οι βαθμοί. Βοήθησε και το παιχνίδι, με το γκολ που ήρθε από νωρίς με τον Κώστα. Μετά ήρθε το δεύτερο γκολ, φέραμε το παιχνίδι στα μέτρα μας, δώσαμε χώρο στον αντίπαλο. Σίγουρα νιώσαμε λίγη πίεση στο δεύτερο, το περιμέναμε, πήραμε όμως αυτό που αξίζαμε. Νομίζω ότι είναι από τα πιο σημαντικά γκολ στην καριέρα μου, θα το θυμάμαι για πολλά χρόνια.»

Άνετα το Βέλγιο τη Βοσνία

Η ήττα από την Ελβετία στην πρεμιέρα των προκριματικών του Μουντιάλ «τσάντισε» την πρωταθλήτρια Ευρώπης, Πορτογαλία. Η απάντηση των Ιβήρων ήταν το επιβλητικό 6-0 επί του «αδύναμου κρίκου» του 2ου ομίλου, Ανδόρα, με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να επιστρέφει... δριμύτερος και με 4 γκολ να βάζει «φαρδιά πλατιά» την υπογραφή του στην πρώτη νίκη της ομάδας του Φερνάντο Σάντος. Οι Ελβετοί, πάντως, έδειξαν ότι είναι ομάδα με όλη τη σημασία της λέξης, καθώς επικράτησαν με 3-2 μέσα στην Ουγγαρία, με το νικητήριο γκολ στο 90΄, και με το 2Χ2 στο ξεκίνημα έχουν βάλει... πλώρη για την απευθείας πρόκριση στην τελική φάση.

Στο γκρουπ της Εθνικής (8ο) το μεγάλο φαβορί για την πρωτιά, Βέλγιο, επικράτησε άνετα με 4-0 της Βοσνίας κι έχει το απόλυτο μαζί με την Ελλάδα, ενώ η προσεχής αντίπαλος της «γαλανόλευκης», Εσθονία (10/10), νίκησε άνετα το Γιβραλτάρ με 4-0 και πέτυχε το πρώτο της «τρίποντο» στη διοργάνωση.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ σε αναμετρήσεις για τη 2η αγωνιστική των προκριματικών του Μουντιάλ 2018:

1ος ΟΜΙΛΟΣ

=========

Ολλανδία-Λευκορωσία 4-1

(15΄, 31΄ Πρόμες, 56΄ Κλάασεν, 64΄ Γιάνσεν - 48΄ Ρίος)

Γαλλία-Βουλγαρία 4-1

(23΄, 59΄ Γκαμεϊρό, 26΄ Παγέ, 38΄ Γκριεζμάν - 6΄πεν. Αλεκσάντροβ)

Λουξεμβούργο-Σουηδία 0-1

(58΄ Λούστιγκ)

2ος όμιλος

==========

Πορτογαλία-Ανδόρα 6-0

(2΄, 4΄, 47΄, 68΄ Ρονάλντο, 44΄ Κανσέλο, 87΄ Σίλβα)

Λετονία-Νήσοι Φαρόε 0-2

(19΄ Νάτεσταντ, 70΄ Έντμουντσον)

Ουγγαρία-Ελβετία 2-3

(54΄,72΄ Σάλαϊ - 51΄ Σεφέροβιτς, 68΄ Ροντρίγκες, 90΄ Στόκερ)

Αυστρία-Ουαλία 2-2

(28΄, 48΄ Αρναούτοβιτς - 23΄ Αλεν, 45΄αυτ. Βίμερ)

Μολδαβία-Σερβία 0-3

(20΄ Κόστιτς, 37΄ Ιβάνοβιτς, 60΄ Τάντιτς)

ΠΓΔΜ-Ισραήλ 1-2

(63΄ Νεστερόφσκι - 25΄ Χεμέντ, 43΄ Ταλ Μπεν Χάιμ)

Λιχτενστάιν-Αλβανία 0-2

(11΄αυτ. Γέλε, 71΄ Μπαλάι)

8ος όμιλος

==========

Βέλγιο-Βοσνία/Ερζεγοβίνη 4-0

(26΄αυτ. Σπάχιτς, 29΄ Αζάρ, 60΄ Αλντερβάιρελντ, 79΄ Λουκάκου)

ΕΛΛΑΔΑ-Κύπρος 2-0

(12΄ Μήτρογλου, 42΄ Μάνταλος)

Εσθονία-Γιβραλτάρ 4-0

(47΄, 70΄ Κάιτ, 53΄ Βασίλιεφ, 89΄ Μοσνίκοφ)

9ος όμιλος

==========

Κόσοβο-Κροατία 0-6

(6΄, 24΄, 35΄ Ματζουκιτς, 68΄ Μίτροβιτς, 83΄ Πέρισιτς, 90+3΄ Κάλινιτς)

Ισλανδία-Φινλανδία 3-2

(37΄ Αρνασον, 90΄+1΄ Φινμπόγκασον, 90+6΄ Ρ. Σίγκουρντσον - 21΄ Πούκι, 39΄ Λοντ)

Τουρκία-Ουκρανία 2-2

(45΄ Τουφάν, 81΄πεν. Τσαλχάνογλου - 24΄πεν. Γιαρμολένκο, 26΄ Κράβετς)

Τρία ρεκόρ από τον Ρονάλντο στο 6-0 της Πορτογαλίας επί της Ανδόρας

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο δεν κουράζεται να καταβροχθίζει ρεκόρ. Ο επιθετικός της Ρεάλ Μαδρίτης, στην νίκη (6-0)της Πορτογαλίας, κατά της Ανδόρας,  προκριματικό ματς για το Παγκόσμιο Κύπελλο του 2018 της Ρωσίας, πρόσθεσε τρία ακόμα στην λίστα του.

Άνοιξε το σκορ ενώ είχαν περάσει μόλις 73'', ενώ στα 190 δευτερόλεπτα, νίκησε για δεύτερη φορά τον Ζόζεφ Γκόμες. Ως εκ τούτου, είναι τα δύο πιο γρήγορα γκολ στην καριέρα του, αλλά και στην ιστορία του Μουντιάλ, τόσο σε προκριματική όσο και σε τελική φάση.

Ο προηγουμένος με τα δύο πιο γρήγορα γκολ, ήταν ο Εντσο Σίφο στα 298 δευτερόλεπτα, σε αγώνα του Βελγίου με την Κύπρο, στις 13 Φεβρουαρίου 1993.  Αλλά το σκοράρισμα δεν σταμάτησε εκεί. Μετά το ημίχρονο, σημείωσε ακόμα δύο γκολ, κάνοντας το πρώτο του «πόκερ» με την Πορτογαλία,  κάτι που έχει κάνει περισσότερες από μία φορά με τη φανέλα της Ρεάλ Μαδρίτης. Μέχρι στιγμής, Εουσέμπιο (1966), Παουλέτα (2001) και Νούνο Γκόμες (2003) ήταν οι τρεις που είχαν  σημειώσει τέσσερα γκολ με την Πορτογαλία: ο Νούνο Γκόμες, περιέργως, επίσης εναντίον της Ανδόρας.

«Εκτιμώ πολύ τα λόγια του προπονητή. Γνωρίζω ότι είμαι ένας σημαντικός παίκτης, όπως και άλλοι», είπε ο Κριστιάνο Ρονάλντο.

«Προσπαθώ να δώσω τον καλύτερο εαυτό μου και να συνεισφέρω στην ομάδα. Αισθάνομαι ότι είμαι χρήσιμος. Eίμαι πολύ χαρούμενος για την επίτευξη των γκολ, για την επιστροφή μετά τον τραυματισμό. Μου αρέσει να εκπροσωπώ την εθνική ομάδα και θέλω να συνεχίσω να δίνω τον καλύτερό μου. Θα κάνουμε ό,τι είναι δυνατόν για να κερδίσουμε το επόμενο παιχνίδι και να εξασφαλίσουμε μια θέση στο Παγκόσμιο Κύπελλο», πρόσθεσε.