Tο σήκωσε με ανατροπή η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Στο Μαϊάμι, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πανηγύρισε τη κατάκτηση του International Champions Cup κερδίζοντας τη μεγάλη της αντίπαλο, τη Λίβερπουλ, με 3-1. Μάλιστα, για να φτάσει στην επιτυχία η ομάδα του Λουίς Φαν Χάαλ χρειάστηκε να ανατρέψει το 0-1 που προήλθε από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Στίβεν Τζέραρντ στο 14ο λεπτό.

Στην επανάληψη, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κυριάρχησε πετυχαίνοντας και τα τρία γκολ με τον Γουέιν Ρούνεϊ να ισοφαρίζει στο 56'. Μάλιστα, δυο λεπτά μετά την ισοφάριση ο Χουάν Μάτα έβαλε μπροστά τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κάνοντας το 2-1. Το τελικό 3-1 διαμορφώθηκε έπειτα από εξαιρετικό σουτ, εκτός περιοχής, του Γεσέ Λίνγκαρντ δυο λεπτά πριν το τέλος.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Φαν Χάαλ): Ντε Χέα, Τζόους, Σμόλινγκ, Έβανς (46' Μπλάκετ), Βαλένσια (9' Σο), Γιανγκ, Φλέτσερ (46' Κλέβερλι), Ερέρα (78' Λίνγκαρντ) Μάτα (69' Καγκάουα), Ρούνεϊ, Ερνάντες (69' Νανί)
Λίβερπουλ (Ρότζερς): Μινιολέ, Κέλι, Σκρτελ, Σακό (74' Τουρέ), Τζόνσον, Τζέραρντ (63' Λούκας), Άλεν (62' Τσαν), Χέντερσον, Κοουτίνιο (77' Πέτερσον), Στέρλινγκ, Λάμπερτ (63' Άιμπ)