Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής των προκριματικών του EURO 2016

Ιδανικό το επίσημο ντεμπούτο για τον Φερνάντο Σάντος στον πάγκο της Πορτογαλίας, καθώς αυτή νίκησε με 1-0 μέσα στην Δανία χάρη σε γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο στο 95ο λεπτό!

Σε ένα κλειστό ματς χωρίς πολλές ευκαιρίες, Δανία και Πορτογαλία όδευαν προς το 0-0, ωστόσο η κλάση του Ρονάλντο «μίλησε» στο φινάλε, που εκμεταλλευόμενος την σέντρα του Κουαρέσμα έγραψε με κεφαλιά το 0-1.

Η ομάδα του Σάντος που κάθισε για δεύτερο ματς στον πάγκο των Ιβήρων, πήρε την πρώτη νίκη της και εν μέρει «πάτσισε» την εντός έδρας ήττα την πρώτη αγωνιστική από την Αλβανία.

Οι Πορτογάλοι ανέβηκαν στους τρεις βαθμούς και «κράτησαν» τους Σκανδιναβούς στους 4, όσους έχουν και οι Αλβανοί.

Αντιθέτως, η Γερμανία... σοκαρίστηκε στις καθυστερήσεις και πιο συγκεκριμένα στο 94', όταν η Ιρλανδία πήρε μια τεράστια ισοπαλία με 1-1 μέσα στο Γκέλζενκιρχεν. Το... Γόρδιο δεσμό για τους Γερμανούς έλυσε ο Κρόος, ο οποίος με δυνατό σουτ αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή, έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και στα δίχτυα στο 71'.

Ολοι περίμεναν πως το 1-0 ήταν αρκετό για τα «πάντσερ», αλλά δεν υπολόγιζαν στο Ο'Σέι. Ο έμπειρος αμυντικός στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων νίκησε τον Χούμελς στην προσωπική τους μονομαχία και γιόρτασε την 100ή συμμετοχή του στην εθνική ομάδα της χώρας του με το γκολ της ισοφάρισης.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ στις αναμετρήσεις της 3ης αγωνιστικής για τους προκριματικούς του EURO 2016:

1ος ΟΜΙΛΟΣ

Καζακστάν-Τσεχία 2-4
(84', 90+1' Λογκβινένκο - 13' Ντότσκαλ, 44' Λάφατα, 56' Κρέιτσι, 88' Νέσιντ)

Ανδόρα-Ισραήλ 1-4
(15' πεν. Λίμα - 3' ,41' , 82' Νταμάρι, 90+6' πεν. Χέμεντ)

Βοσνία-Βέλγιο 1-1
(28' Τζέκο - 51' Νάινγκολαν)

Ουαλία-Κύπρος 2-1
(13' Κότεριλ, 23' Ρόμπσον Κανού - 36' Λαμπάν)

Λευκορωσία-Σλοβακία 1-3
(79' Καλάτσεφ - 65',84' Χάμσικ, 90+1' Σέστακ)

Λουξεμβούργο-Ισπανία 0-4
(27' Σίλβα, 42' Αλκάθερ, 69' Ντιέγκο Κόστα, 88' Μπερνάτ)

Πολωνία-Σκοτία 2-2
(12' Ματσίνσκι, 76' Μίλικ - 18' Μαλόνι, 57' Νέισμιθ)

Γιβραλτάρ-Γεωργία 0-3
(9' Γκελασβίλι, 19' Οκριασβίλι, 69' Κανκάβα)

Σαν Μαρίνο-Ελβετία 0-4
(10', 24' Σεφέροβιτς, 30' Τζεμαϊλί, 79' Σακίρι)

Κροατία-Αζερμπαϊτζάν 6-0
(11' Κράμαριτς, 34',45' Πέρισιτς, 45' Μπρόζοβιτς, 56'πεν. Μόντριτς, 61' αυτ. Σαντίγκοφ)

Μάλτα-Ιταλία 0-1
(24' Πελέ)

Νορβηγία-Βουλγαρία 2-1
(13' Ελγιουνούσι, 72' Νίλσεν - 43' Μποντούροφ)

. Αρμενία 2 0-1-1 2-3 1

Οι πολιτικές διαφορές ανάμεσα σε Σερβία και Αλβανία δεν ήταν δυνατό να μην επηρεάσουν και τον ποδοσφαιρικό αγώνα (διεκόπη στο 40' και ενώ η αναμέτρηση ήταν 0-0) μεταξύ των δύο χωρών για τα προκριματικά του Euro 2016. Και μπορεί η αστυνομία του Βελιγραδίου να είχε προετοιμαστεί για τυχών επεισόδια, αλλά δυστυχώς δεν κατάφερε να τα αποτρέψει.

Συγκεκριμένα, περίπου στο 40ο λεπτό του αγώνα, ο διαιτητής της αναμέτρησης αναγκάστηκε να διακόψει τον αγώνα, καθώς το πλήθος είχε εξαγριωθεί λόγω μιας ιπτάμενης αλβανικής σημαίας (με τον χάρτη του Κοσόβου) που πετούσε τηλεκατευθυνόμενα πάνω από το γήπεδο της Παρτιζάν.

Το χειρότερο είναι ότι τα επεισόδια ξεκίνησαν από τους ποδοσφαιριστές, όταν μάλιστα, ο Μίτροβιτς επιχείρησε να πιάσει και να ξηλώσει τη σημαία και αμέσως μετά οι Αλβανοί ποδοσφαιριστές του επιτέθηκαν για να προκληθεί γενική σύρραξη.

Το σκηνικό προκάλεσε το μένος των Σέρβων οπαδών που παρακολουθούσαν τον αγώνα και μπορεί να μην υπήρχαν αντίστοιχοι των φιλοξενούμενων, όμως, ο έλεγχος χάθηκε όταν οι γηπεδούχοι έσπασαν τα προστατευτικά και μπήκαν μέσα στον αγωνιστικό χώρο, κυνηγώντας τους αντίπαλους ποδοσφαιριστές.

Εκτοξεύθηκαν εκατοντάδες αντικείμενα με αποτέλεσμα ο Άγγλος ρέφερι Μάρτιν Άτκινσον, να διακόψει οριστικά το ματς, όπως ήταν άλλωστε και η οδηγία της UEFA, ενώ είναι χαρακτηριστικό ότι λίγο πριν από την έναρξη του αγώνα, οι Σέρβοι αστυνομικοί είχαν συλλάβει 45 Αλβανούς οπαδούς που επιχείρησαν να δουν το ματς, παρά τη σχετική απαγόρευση μετακίνησης.

Διαβάστε περισσότερα στην εφημερίδα μας, στο φύλλο της Πέμπτης 16 Οκτωβρίου.