Ξανά στα «σαλόνια» η Athens Kallithea

Η αγωνιστική περίοδος 2024-25 θα βρει την Athens Kallithea FC να αγωνίζεται στη Super League... Η ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη αναδείχθηκε σήμερα (9/5) ισόπαλη 1-1 με τα Χανιά στο «Γρηγόρης Λαμπράκης», σε αναμέτρηση για την 8η αγωνιστική των πλέι οφ στον Β΄ όμιλο της Super League 2, και «σφράγισε» την επιστροφή της στα «μεγάλα σαλόνια» για πρώτη φορά μετά τη σεζόν 2005-06, όταν υποβιβάστηκε από την Α΄ Εθνική. Τα Χανιά προηγήθηκαν στο 15ο λεπτό του αγώνα με το γκολ του Νίλι, ωστόσο η Athens Kallithea FC ισοφάρισε με τον Μαρότα στο 32΄, με το 1-1 να διατηρείται ως το τέλος και τους γηπεδούχους να παίρνουν τον βαθμό που χρειάζονταν και να πανηγυρίζουν την επιστροφή στη μεγάλη κατηγορία μετά από 18 χρόνια.

Στο μεταξύ, η Ηλιούπολη νίκησε 2-1 την Καλαμάτα στο έτερο σημερινό παιχνίδι για τα πλέι οφ του Β΄ ομίλου. Τα τέρματα των γηπεδούχων σημείωσαν οι Βενάρδος (49΄) και Κόστα (90+3΄), ενώ η «μαύρη θύελλα» είχε ισοφαρίσει προσωρινά με το πέναλτι του Ακόστα στο 62΄.

Στις αναμετρήσεις για την 8η αγωνιστική των πλέι οφ του Β΄ Ομίλου της Super League 2 σημειώθηκαν τα αποτελέσματα:

Athens Kallithea FC - Χανιά   1-1

Ηλιούπολη - Καλαμάτα          2-1

Ρεπό: Ιωνικός