Euroleague-Ο Κέιναν τον ...έστειλε στη Βαρκελώνη

Ο Ολυμπιακός και η Φενερμπαχτσέ τα... έδωσαν όλα για τη νίκη που θα έκρινε την 5η θέση στην κανονική περίοδο της Euroleague... εκθέτοντας όσους έκαναν λόγο για επιλογή αντιπάλου στα πλέι οφ. Στο ΣΕΦ, «έπεσαν κορμιά», με την 5η θέση να κρίνεται στην παράταση υπέρ του Ολυμπιακού που «έκλεισε» τη regular season με ρεκόρ 22-12 , με νίκη στην παράταση επί της Φενέρ (84-81 παρ., 69-69 κ.α.), χάρη σε one-man show του Αϊζέια Κέινααν (27π., 5/7 τρίποντα) 5 στο τελευταίο δίλεπτο!

Ο Αμερικανός που μετρούσε ήδη 4 εύστοχα τρίποντα από την 1η περίοδο, σημείωσε 9 πόντους στα τέλη της παράτασης, έκανε και κρίσιμο κλέψιμο από τον Καλάθη για να βρεθεί ο Ολυμπιακός από το -5 (73-78) στο +4 (82-78) στα 6΄΄ και να μετρά πλέον αντίστροφα για τα πλέι οφ με την 4η στην κανονική περιόδο Μπαρτσελόνα.

Όσο κι αν ο τεχνικός της Φενερμπαχτσέ, Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, ήθελε να βρει απέναντί του την πρώην ομάδα του Μπαρτσελόνα, αυτό δεν θα συμβεί, αφού ως 6η (20-14) η τουρκική ομάδα θα αντιμετωπίσει την τρίτη Μονακό.

Ο Ολυμπιακός που πήρε και 12 πόντους από τον Σακίλ ΜακΚίσικ, στην αγωνιστική επιστροφή του Νίκολα Μιλουτίνοβ, θα μπορούσε να είχε «καθαρίσει» την υπόθεση νίκη από την κανονική διάρκεια, αλλά ο Νάιτζελ-Ουίλιαμς Γκος έχασε μία κρίσιμη βολή, για το 69-69 στο τέλος του σαραντάλεπτου.

Ο Νάιτζελ Χέιζ-Ντέιβις σημείωσε 21 πόντους για τη Φενέρ, 12 πρόσθεσε ο Ουίλμπεκιν, 11 ο Σανλί και 10 ο Ντόρσεϊ. Ο Νικ Καλάθης είχε 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 2 πόντους.

Ο Ολυμπιακός δεν είχε στη δωδεκάδα τον Φιλίπ Πετρούσεβ, ο οποίος έχει ξεπεράσει τον τραυματισμό του, αλλά δεν ήταν έτοιμος αγωνιστικά.

Η Φενέρ στερήθηκε των υπηρεσιών του τραυματία Τζόναθαν Μότλεϊ (αριστερό γαστροκνήμιο).

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 38-34, 53-52, 69-69 (κ.α.), 84-81 (παρ.)

Με τους Ουόκαπ, Κέινααν, Παπανικολάου, Πίτερς και Φαλ μπήκε ο Ολυμπιακός. Ο Γιασικεβίτσιους ξεκίνησε τους Καλάθη, Ντόρσεϊ, Χέιζ-Ντέιβις, Πιέρ και Σανλί. Η Φενέρ ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 2-11, από πόντους των Ντόρσεϊ και Σανλί. Με δύο τρίποντα του Κέινααν, οι Πειραιώτες μείωσαν σε 8-13. Ο Κέινααν είχε μπει «καυτός», για το 11-14 με το τρίτο εύστοχο σουτ τριών πόντων του Αμερικανού. Ο Σίκμα έφερε τον Ολυμπιακό στον πόντο 13-14. Η ισοφάρισηδεν άργησε για την ομάδα του Πειραιά, 16-16, με βολές του Κέινααν και δίποντο του Λαρεντζάκη. Κι όταν ο Μπιμπέροβιτς με δικό του τρίποντο ξανάδωσε το προβάδισμα στη Φενέρ (16-19), ο Κέινααν ευστόχησε και σε 4ο τρίποντο (19-19) στην εκπνοή και με «κρεμαμσμένο» τον Έλληνα σέντερ της Φενέρ, Γιώργο Παπαγιάννη επάνω του. Με 4/5 τρίποντα και 13 πόντους ο Κέινααν ήταν χωρίς αμφιβολία ο κορυφαίος του Ολυμπιακού στην 1η περίοδο. Από τη Φενέρ ο Ντόρσεϊ μετρούσε 7 πόντους και 5 ο Μπιμπέροβιτς.

Οι δύο ομάδες πρόσφεραν ωραίο θέαμα και στη 2η περίοδο, σε ένα κλειστό ματς. Μετά το 25-21 του Ολυμπιακού από Ουίλιαμς-Γκος και Λαρεντζάκη, τέσσερις σερί πόντοι του ΜακΚίσικ έφεραν την ελληνική ομάδα στο +6 (29-23). Και στα 4.54΄΄ πριν το ημίχρονο, ο Μπαρτζώκας έριξε στο παρκέ τον Νίκολα Μιλουτίνοβ! Ο Σέρβος σέντερ πάτησε παρκέ σε επίσημο αγώνα των «ερυθρόλευκων» για πρώτη φορά μετά από δυόμιση μήνες και καταχειροκροτήθηκε από τους φιλάθλους του Ολυμπιακού. Ο Μιλουτίνοβ έκανε το 31-25 από τη γραμμή των βολών λίγο μετά την είσοδό του. Ο Γισικεβίτσιους είδε τους Σανλί, Μαντάρ και Χέιζ-Ντέιβις να μειώνουν στο καλάθι 33-31. Ο Μιλουτίνοβ σημείωσε τρεις ακόμη πόντους (36-31), ενώ ο Χέιζ-Ντέιβις «ξαναμίλησε» (36-34) για τους φιλοξενούμενους, με τον ΜακΚίσικ να διαμορφώνει το σκορ ημιχρόνου (38-34).

Το επιμέρους σκορ 2-7 της Φενέρ, χάρη στο οποίο ανέκτησε την πρωτοπορία (40-41), «υπέγραψαν» οι Ντόρσεϊ, Σανλί και Χέιζ-Ντέιβις, για την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους. Ο Χέιζ-Ντέιβις έκανε καλό παιχνίδι και φτάνοντας τους 14 πόντους διατήρησε μπροστά την ομάδα του, 44-46.  Ο Σίκμα... με τρίποντο (!) έδωσε το έναυσμα για σερί 7-0 του Ολυμπιακού, για το +5 των Πειραιωτών (51-46). Τα δύο διαδοχικά τρίποντα, όμως του Σκότι Ουίλμπεκιν, έβαλαν ξανά στη διεκδίκηση της νίκης και της 5ης θέσης τη Φενερμπαχτσέ (53-52 σκορ 3ης περιόδου).

Όπως... αποδείχτηκε, ήθελαν και ο Ολυμπιακός και η Φενέρμπαχτσέ την κατάληψη της 5ης θέσης και την Μπαρτσελόνα αντίπαλο στα πλέι οφ. «Κορμιά» έπεσαν στο ΣΕΦ, στο 4ο δεκάλεπτο, με εναλλαγές στο προβάδισμα και δυνατές μάχες στη ρακέτα. Το +5 (53-58), με σερί 0-6 της Φενέρ (3 πόντοι ο Παπαγιάννης και 3 ο Ουίλμπεκιν) βρήκε άμεση απάντηση από τους «ερυθρόλευκους». Η ισοφάριση (58-58) ήρθε για τους Πειραιώτες με μία βολή του Σίκμα και δίποντα από ΜακΚίσικ και Φαλ. Ακολούθησαν πόντοι των Γκούντουριτς και Λαρεντζάκη (60-60), με τον Έλληνα γκαρντ του Ολυμπιακού να βάζει και τη βολή (61-60), αφού πήρε και το πρώτο φάουλ του Ουίλμπεκιν. Κι ενώ απέμεναν 5 λεπτά για τη λήξη ο Νάιτζελ Ουίλιαμς-Γκος με τρίποντο έδωσε ξανά προβάδισμα στην ομάδα του (64-60). Όμως, οι κακές επιλογές του Ολυμπιακού επέτρεψαν στη Φενέρ να απαντήσει με σερί 7-0, από Σανλί και Χέιζ-Ντέιβις (5 σερί πόντους), για το 64-67.  Ο ΜακΚίσικ είχε 1/2 βολές (65-67) και με 1:29΄΄ εναπομείναντα χρόνο, ο Χέιζ-Ντέιβις ανέβασε το «κοντέρ» του στους 21 πόντους (65-69). Και ο ΜακΚίσικ θα έπαιρνε το δεύτερο φάουλ του Ουίλμπεκιν, με γκολ φάουλ, για ν’ απαντήσει ο Ολυμπιακός με δικό του έμμεσο τρίποντο (68-69), 1:21΄΄ πριν το τέλος. Ακολούθησε λάθος του Χέιζ-Ντέιβις στην επόμενη επίθεση της Φενέρ και στα 38΄΄ ο Ουίλιαμς-Γκος πήρε το φάουλ από τον Νικ Καλάθη. Όμως έβαλε μόνο τη 2η βολή (69-69). Ο Ουίλμπεκιν αστόχησε στα 22΄΄, με την μπάλα να καταλήγει στα χέρια του Ουόκαπ, αλλά ήταν άστοχος και ο αρχηγός του Ολυμπιακού, Κώστας Παπανικολάου. Ο Ουίλμπεκιν πήρε το αμυντικό ριμπάουντ, πήρε και το τελευταίο σουτ της απελπισίας από το... κέντρο, με την μπάλα να χτυπά στο σίδερο και ν’ αναπηδά, αλλά να μην καταλήγει μέσα.

Στην παράταση, η Φενέρ κατάφερε να ξεφύγει με +5 (73-78), 1:56’’ πριν το τέλος, αφού ο Γκούντουριτς πέτυχε τους 7 από τους 9 πόντους των Τούρκων έως τότε (και 2 από Καλάθη)! Ο Κέινααν έβαλε και πάλι σε διεκδίκηση 5ης θέσης τον Ολυμπιακό, με το 5ο εύστοχο τρίποντό του, 76-78. Ο Ουίλμπεκιν αστόχησε σε τρίποντο και εν συνεχεία έκανε φάουλ στον Κέινααν. Ο Αμερικανός γκαρντ του Ολυμπιακού έβαλε και τις δύο βολές (78-78), για να δώσει και προβάδισμα στους Πειραιώτες ο ίδιος κάνοντας ένα δικό του 7-0 σερί (80-78), στα 17΄΄ (είχε προηγηθεί λάθος του Σανλί). Ο Κέινααν δεν... σταμάτησε εκεί... έκλεψε και την μπάλα από τον Καλάθη και πήρε το φάουλ από τον Γκούντουριτς, βάζοντας άλλες δύο βολές, με το σερί του στο τέλος να διευρύνεται σε 9-0 και ο Ολυμπιακός να «αγκαλιάζει» τη νίκη (82-78), 6΄΄ πριν τη λήξη. Ο Ουίλμπεκιν πρόλαβε να ευστοχήσει σε τρίποντο (82-81), αλλά και να κάνει φάουλ στον Ουόκαπ, με τον τελευταίο να διαμορφώνει το τελικό (84-81) από τη γραμμή των βολών και να τερματίζει 5ος στην κανονική περίοδο ο Ολυμπιακός.

Διαιτητές: Μπολτάουζερ (Σλοβενία), Χορντόφ (Κροατία), Λάτισεβς (Λετονία)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 2, Ουίλιαμς-Γκος 6 (1), Ράιτ 2, Κέινααν 27 (5), Λαρεντζάκης 7, Φαλ 6, Παπανικολάου 8, Πίτερς 2, Μιλουτίνοβ 5, Σίκμα 7 (1), ΜακΚίσικ 12

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Σαρούνας Γιασικεβίτσιους): Ουίλμπεκιν 12 (3), Σανλί 11 (1), Παπαγιάννης 3, Χέιζ-Ντέιβις 21 (2), Μπιμπέροβιτς 7 (1), Νοουά, Πιερ 4, Γκούντουριτς 9 (1), Ντόρσεϊ 10 (1), Καλάθης 2, Μαντάρ 2, Σεστίνα

➥ Πέρα από το αθλητικό πλαίσιο της άκρως επιτυχημένης διοργάνωσης του 2ου Ποδηλατικού Γύρου Λαμίας, οι αθλητές μετέφεραν και το σημαντικό οικολογικό μήνυμα...