Γαλλία: Σταθερή η Σεντ Ετιέν - Νίκη της Λιόν με ηγέτη τον Ντεπάι

Με δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο, εκ των οποίων το 1-0 πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό, η Σεντ Ετιέν νίκησε 2-0 τη Ρεμς στο «Geoffroy Guichard» και εδραιώθηκε στην πέμπτη θέση του Σαμπιονά, ενώ η διαφορά που τη χωρίζει από τη δεύτερη, Λιλ, είναι μόλις 3 βαθμοί.

Η Νιμ πέρασε με 1-0 από την έδρα της Νις («Stade des Costieres»), όμως οι γηπεδούχοι έπαιζαν από το πρώτο ημίχρονο με 9 παίκτες, μετά τις αποβολές των Μαουασά και Λαντρέ.

Η Λιόν, μολονότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, πέρασε με νίκη από την έδρα της ουραγού της βαθμολογίας, Γκινγκάμπ, με 4-2, για την 13η αγωνιστική στη Ligue 1. Μεγάλος πρωταγωνιστής των «λιονέ» ήταν ο Μέμφις Ντεπάι, ο οποίος πέτυχε δύο γκολ.