Και στο τέλος κερδίζουν οι Γερμανοί!

Ακόμη μια βραδιά που θυμηθήκαμε τον Γκάρι Λίνεκερ και το περίφημο ρητό του περί Γερμανών που στο τέλος πάντα κερδίζουν... Έτσι έγινε και χθες, τα «πάντσερ» τα βρήκαν σκούρα κόντρα στην Αλγερία, πήγαν στην παράταση αλλά εκεί κέρδισαν με 2-1 και στα προημιτελικά θα αντιμετωπίσουν τη Γαλλία.

Η Γερμανία είχε τον έλεγχο του αγώνα από την αρχή του ματς, αλλά στο 9ο λεπτό η Αλγερία ήταν εκείνη που απείλησε. Ο Σλιμανί έφυγε πίσω από τη σέντρα και στην πλάτη της άμυνας των Γερμανών, ο Νόιερ βγήκε πολύ έξω από την περιοχή και την τελευταία στιγμή με τάκλιν έκοψε σε κόρνερ. στο 14', ο Σβαϊνστάιγκερ έπιασε το δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, αλλά ο Μπολί έδιωξε όμορφα, ενώ στο επόμενο λεπτό, ο Φεγκουλί έκανε τρομερή ενέργεια μέσα στην περιοχή, αλλά δεν γύρισε καλά στον Σουντανί και αστόχησε. Στο 17' ακυρώθηκε σωστά το γκολ του Φεγκουλί, ως οφσάιντ, ενώ στο 19' ο Γκουλάμ έκανε το πλασέ από κοντά και πλάγια αριστερά, με την μπάλα να περνά λίγο έξω. Στο 24ο λεπτό οι Γερμανοί έφυγαν στην κόντρα, ο Οζίλ έκανε κάτι σαν σέντρα-σουτ, αλλά ο Μπολί έδιωξε, ενώ στο 34' ο Μουστάφι σέντραρε από δεξιά και ο Μίλερ έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 38' ο Οζίλ έκανε το σουτ από μακριά, με τον Μπολί να διώχνει πολύ δύσκολα, ενώ στο 39' ο Μοστεφά έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε στον Μπόατενγκ κι άλλαξε πορεία, αλλά πέρασε λίγο έξω. Στο 40' ο Μπολί είπε όχι σε μακρινό σουτ του Κρόος και στη συνέχεια απέκρουσε και τ κοντινό πλασέ του Γκέτσε, ενώ στο 43' ο Κρόος έκανε νέο σουτ από μακριά, αλλά η μπάλα έφυγε μόλις άουτ.

Στο 47ο λεπτό, o Σίρλε μπήκε στην περιοχή κι έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και πέρασε μόλις έξω, ενώ στο 49', ο Μουστάφι έπιασε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, αλλά ο Μπολί μπλόκαρε. Στο 55ο λεπτό, οι Γερμανοί άλλαξαν όμορφα την μπάλα, ο Σίρλε έστρωσε στον Λαμ που έκανε το σουτ από τα όρια της περιοχής, με τον Μπολί να βρίσκει λίγο την μπάλα και να τη διώχνει σε κόρνερ, ενώ στο 74' ο Φεγκουλί έκανε το σουτ από πλάγια θέση, αλλά η μπάλα έφυγε μόλις άουτ. Στο επόμενο λεπτό, ο Σλιμανί έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, αλλά ο Νόιερ μπλόκαρε και στο 79' ο Μίλερ έκανε όμορφη ενέργεια και σέντρα από δεξιά, ο Σβαϊνστάιγκερ έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε μόλις άουτ. Τα «πάντσερ» σφυροκόπησαν την Αλγερία σε εκείνο το σημείο και στο 80' ο Μπολί πραγματοποίησε απίστευτη επέμβαση σε κεφαλιά του Μίλερ ενώ στη συνέχεια ο Μπελκαλέμ έκοψε στη γραμμή το σουτ του Σίρλε και στο 82' ο Μίλερ κατέβασε υπέροχα και πλάσαρε με το εξωτερικό αλλά η μπάλα πέρασε μόλις άουτ. Στο 90' ο Σβαϊνστάιγκερ έπιασε εξ επαφής την κεφαλιά, αλλά δεν ήταν δυνατή και ο Μπολί μπλόκαρε κι έτσι το ματς πήγε στην παράταση.

Εκεί οι Γερμανοί μπήκαν πολύ δυνατά και στο 92', ο Μίλερ έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Σίρλε με όμορφο τακουνάκι έκανε το 1-0. Στο 102' μετά από κόρνερ η μπάλα δεν απομακρύνθηκε από την άμυνα της Γερμανίας και ο Μοστεφά έκανε το σουτ, με την μπάλα να περνά μόλις άουτ, ενώ στο 117' ο Κράμερ μπήκε από δεξιά κι έκανε το σουτ, αλλά ο Μπολί έδιωξε με τα πόδια. Και τελικά στο 119', οι Οζίλ και Σίρλε βγήκαν απέναντι στον Μπολί και το πρώτο σουτ του Σίρλε κόπηκε πάνω στη γραμμή. Ωστόσο στην επαναφορά ο Οζίλ με νέο σουτ έκανε το 2-0. Οι Αλγερινοί ακόμη και τότε δεν το παράτησαν και στο 120' ο Τζαμπού με προβολή στο δεύτερο δοκάρι, μετά από σέντρα από δεξιά, έκανε το 2-1

Γερμανία (Γιόακιμ Λέβ): Νόιερ, Χέβεντες, Μουστάφι (69' Κεντίρα), Μπόατενγκ, Μερτεζάκερ, Κρόος, Σβαϊνστάιγκερ (109' Κράμερ), Γκέτσε (46' Σίρλε), Οζίλ, Λαμ, Μίλερ

Αλγερία (Βαχίντ Χαλίλχοτζιτς) : Μπολί, Γκουλάμ, Μπελκαλέμ, Χαλίς (97' Μπουγκέρα), Λασέν, Φεγκουλί, Σλιμανί, Σουντανί (100' Τζαμπού), Ταϊντέρ (78' Μπραχίμι), Μαντί, Μοστεφά.