«Μοιρασιά» στο Λονδίνο

Νίκη που ισοδυναμεί με βαθιά βαθμολογική «ανάσα» πήρε η Νότιγχαμ Φόρεστ, που επικράτησε 3-1 της Φούλαμ στο «Σίτι Γκράουντ». Με τον πρώτο σκόρερ της, Κρις Γουντ (11 γκολ εφέτος) να δίνει προβάδισμα πριν συμπληρωθεί το δεκάλεπτο και τους Χάντσον Οντόι, Γκιμπς Γουάιτ να διαμορφώνουν το 3-0 πριν από το ημίχρονο, τα πάντα εξελίχθηκαν ευνοϊκά για τη Φόρεστ, που απομακρύνθηκε από την ζώνη του υποβιβασμού.

Πολύτιμο βαθμό απέσπασε και η Έβερτον στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ», ισοφαρίζοντας στην εκπνοή 1-1 τη Νιούκαστλ με πέναλτι του Κάλβερτ Λιούιν.

Στο «Βιτάλιτι» του Μπόρνμουθ «μίλησε» ο Τζάστιν Κλάιφερτ που διαμόρφωσε στο 79΄ το 1-0 επί της Κρίσταλ Πάλας, για τους γηπεδούχους που «φλερτάρουν» με ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο. Η Μπέρνλι και η Γουλβς μοιράστηκαν τους βαθμούς (1-1) αλλά... χαμένη είναι η πρώτη που παραμένει στην προτελευταία θέση και σε απόσταση 7 βαθμών απο τη σωτηρία.

Η ημέρα ολοκληρώθηκε με το Λονδρέζικο ντέρμπι στο «London Stadium» και το 1-1 μεταξύ Γουέστ Χαμ και Τότεναμ. Γρήγορο προβάδισμα για τους φιλοξενούμενους στο 5΄ με Μπρέναν Τζόνσον από ασίστ του Τίμο Βέρνερ, εξίσου άμεση και η απάντηση της Γουέστ Χαμ με κεφαλιά του Κουρτ Ζουμά στο 19΄. Βασικός με τα «Σφυριά» σε όλο το διάστημα του αγώνα ήταν ο Ντίνος Μαυροπάνος.

Το πρόγραμμα της 31ης αγωνιστικής στην Premier League και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Νιούκαστλ-Έβερτον            1-1
(15΄ Ισάκ - 88΄πεν. Κάλβερτ Λιούιν)

Νότιγχαμ Φόρεστ-Φούλαμ       3-1
(9΄ Γουντ, 19΄ Χάντσον Οντόι, 45+3΄ Γκιμπς Γουάιτ - 49΄ Ανταραμπιόγιο)

Σέφιλντ Γιουν.    15

* Η Έβερτον έχει τιμωρηθεί με αφαίρεση 6 βαθμών.
** Η Νότιγχαμ Φόρεστ έχει τιμωρηθεί πρωτόδικα με αφαίρεση 4 β

➥ Πέρα από το αθλητικό πλαίσιο της άκρως επιτυχημένης διοργάνωσης του 2ου Ποδηλατικού Γύρου Λαμίας, οι αθλητές μετέφεραν και το σημαντικό οικολογικό μήνυμα...