Ο Ντεκ «υπέγραψε» το «διπλό» της Ρεάλ, αγχωτική νίκη για τη Μονακό

Με «διπλό» και ρεκόρ 27-7 ολοκλήρωσε η πρωτοπόρος Ρεάλ Μαδρίτης την κανονική περίοδο της Euroleague. Οι πρωταθλητές Ευρώπης πέρασαν νικηφόρα με 64-62 από το Κάουνας, απέναντι στην αδιάφορη Ζαλγκίρις, στην 34η και τελευταία αγωνιστική και πλέον περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλο τους στα πλέι οφ (την ομάδα που θα καταλάβει την 8η θέση), όπου θα έχουν το πλεονέκτημα της έδρας.

«Ήρωας» των Μαδριλένων ο Γκάμπριελ Ντεκ, ο οποίος στα 0,3΄΄ για τη λήξη και με το σκορ στο ισόπαλο 62-62, χάρισε τη νίκη στο σύνολο του Τσους Ματέο, υποχρεώνοντας την ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι στην 20η ήττα της (14η θέση).

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Ντζάναν Μούσα με 17 πόντους, 3/6 τρίποντα και 7 ριμπάουντ, ενώ ο Μάριο Χεζόνια πρόσθεσε 16 πόντους με 4/7 τρίποντα και 5 ριμπάουντ. Από τους Λιθουανούς ξεχώρισαν οι Κίναν Έβανς και Μπράντι Μάνεκ, σημειώνοντας από 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 9-16, 25-31, 42-44, 62-64

Με νίκη ολοκλήρωσε τη regular season και η Μονακό, η οποία εξασφάλισε με ρεκόρ 23-11 τη θέση της στην τετράδα και φυσικά το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ. Οι Μονεγάσκοι νίκησαν με 89-85 τη Μπάγερν Μονάχου, η οποία υποχώρησε στο 13-21 και είδε το ευρωπαϊκό ταξίδι της να ολοκληρώνεται στο Πριγκιπάτο.

Μετά το... πάρτι που έστησε στο πρώτο ημίχρονο και το +24 (54-30) στο 21΄, η Μονακό... αφέθηκε στη συνέχεια με την Μπάγερν να βγάζει αντίδραση και με διάρκεια στο κομμάτι της παραγωγικότητας στην επανάληψη να μαζεύει τη διαφορά και να μειώνει στο καλάθι στο 38΄ (81-79). Ωστόσο, ο Μάικ Τζέιμς ανέλαβε δράση στο τελευταίο δίλεπτο και χωρίς να λαθέψει από τη ρώσικη ρουλέτα των ελευθέρων βολών, οδήγησε τη Μονακό στη νίκη.

Κορυφαίος των νικητών ο Άλφα Ντιαλό με 20 πόντους, ενώ 17 πρόσθεσε ο Μάικ Τζέιμς, μαζί με 12 ασίστ. Από την Μπάγερν πάλεψε ο Κάρσεν Έντουαρντς με 26 πόντους και 6/8 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 29-15, 52-30, 72-60, 89-85