Ολυμπιακός - ΠΑΣ Λαμία 0-1 (ΤΕΛΙΚΟ)

Σε εξέλιξη βρίσκεται ο επαναληπτικός αγώνας της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας ανάμεσα στον ΠΑΣ Λαμία και τον Ολυμπιακό που διεξάγεται στο γήπεδο "Γεώργιος Καραϊσκάκης" με τους "κυανόλευκους" να κυνηγούν το... θαύμα της πρόκρισης μετά την ισοπαλία με 3-3 του πρώτου αγώνα που έγινε στο ΔΑΚ Λαμίας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Λοντίγκιν, Κούτρης, Σισέ, Μιράντα, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης, Μασούρας, Γκερέρο, Νάτχο, Σολδάνο

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μάκης Χάβος): Σαράνοφ, Σκόνδρας, Καρυπίδης, Πλιάτσικας, Ασίγκμπα, Μπεχαράνο, Μπλάζιτς, Τομάς, Ασούμπρε, Επστάιν, Καραμάνος.

1' Έναρξη του αγώνα

2' Καλό σουτ του Νάτχο με δύναμη έξω από την περιοχή της Λαμίας, ο Σαράνοφ μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια.

5' Σουτ του Νάτχο και πάλι για τον Ολυμπιακό, με τη μπάλα να φεύγει αρκετά άουτ.

9' Νέα επίσκεψη του Ολυμπιακού στα καρέ της Λαμίας, όταν ο Τσιμίκας εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά, ο Μασούρας έπιασε την κεφαλιά, ωστόσο ο Σαράνοφ κατάφερε να μπλοκάρει.

18' Σουτ του Σολδάνο με φάλτσα έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Σαράνοφ.

21' Σουτ του Μασούρα για τον Ολυμπιακό, απέκρουσε ο Σαράνοφ.

26' Νέα καλή στιγμή για τους Πειραιώτες στο παιχνίδι, όταν ο Μπουχαλάκης έκανε την κάθετη μπαλιά για τον Γκερέρο, ο Ισπανός δοκίμασε το διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή της Λαμίας, με το Σαράνοφ να μπλοκάρει.

30' Καλή ενέργεια του Γκερέρο από τα δεξιά, γύρισε τη μπάλα στον Τσιμίκα ο οποίος έκανε το σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή με τη μπάλα να φεύγει ψηλά άουτ.

32' O Μασούρας εκτέλεσε το φάουλ από τα αριστερά για τους "ερυθρόλευκους", ο Μπουχαλάκης έπιασε την κεφαλιά, με το Σαράνοφ να αποκρούει αρχικά και στη συνέχεια υποδείχθηκε επιθετικό φάουλ του Σολδάνο που μπήκε στη φάση, στον γκολκίπερ της Λαμίας.

40' Σέντρα του Σολδάνο, ο Γκερέρο έκανε το γυριστό σουτ, ο Σαράνοφ μπλόκαρε.

42' Αδύναμο σουτ του Γκερέρο για τους γηπεδούχους, μπλόκαρε ο γκολκίπερ της Λαμίας.

45+1' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό να ανοίξει το σκορ λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος του α' ημιχρόνου, όταν ο Τσιμίκας έδωσε στον Μασούρα, αυτός όμως δεν έπιασε όπως ήθελε το σουτ μέσα από την περιοχή, με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

45+2' Λήξη του α' ημιχρόνου

50' Πρώτη καλή στιγμή στο β' ημίχρονο για τον Ολυμπιακό, όταν από κάθετη μπαλιά του Μπουχαλάκη για τον Τσιμίκα, αυτός έκανε το γύρισμα από τα αριστερά, ο Πλιάτσικας πρόλαβε τον Γκερέρο και έδιωξε σε κόρνερ.

51' Κεφαλιά του Μιράντα, μπλόκαρε ο Σαράνοφ.

53' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΜΙΑ!!! Μετά από σέντρα του Σκόνδρα από τα δεξιά, ο Επστάιν έκανε το σουτ στην κίνηση, ο Τομάς μπήκε στην πορεία της μπάλα και κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Λοντίγκιν για να κάνει το 0-1 και να "παγώσει" το "Καραϊσκάκη".

54' Σουτ του Νάτχο έξω από την περιοχή, έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Σαράνοφ που κράτησε το 0-1 σε μια δύσκολη στιγμή.

56' Διπλή αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Οι Φορτούνης και Ποντένσε πέρασαν στη θέση των Γκερέρο και Μπουχαλάκη.

59' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Ρόμανιτς πέρασε στη θέση του Ασούμπρε.

62' Διαμαρτυρίες από τους παίκτες του Ολυμπιακού για πέναλτι για χέρι του Πλιάτσικα μετά από σουτ του Φορτούνη με τον Κομίνη ωστόσο να διατάζει να συνεχιστεί το παιχνίδι.

64' Μια ακόμη μεγάλη απόκρουση του Σαράνοφ, όταν από γύρισμα του Μασούρα, ο Ποντένσε πήρε τον κεφαλιά με τον Σαράνοφ να λέει και πάλι "όχι" στους γηπεδούχους.

66' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Χασάν πέρασε στη θέση του Σολδάνο.

67' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Μπουλούλης πέρασε στη θέση του Μπλάζιτς.

68' Ο Φορτούνης εκτέλεσε το κόρνερ, ο Χασάν έκανε την κεφαλιά,  αλλά ο Σαράνοφ ήταν και πάλι παρών για να μπλοκάρει.

69' Γύρισμα του Φορτούνη από τα αριστερά για τον Ολυμπιακό που συνεχίζει να απειλεί, ο Μασούρας δεν μπόρεσε να μπει στην πορεία της μπάλας.

70' Γύρισμα του Ποντένσε, σουτ του Γκιλιέρμε μέσα από την περιοχή, σε κόρνερ ο Σαράνοφ.

77' Ωραία προσπάθεια από το Φορτούνη που πάσαρε στο ύψος του πέναλτι για το Χασάν, αυτός έκανε το σουτ με τη μπάλα να φεύγει ψηλά άουτ.

80' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Βασιλαντωνόπουλος πέρασε στη θέση του Μπεχαράνο.

81' Ο Φορτούνης εκτέλεσε το φάουλ, ο Σισέ έστρωσε στο Μασούρα, αυτός έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ.

83' Σουτ του Φορτούνη έξω από την περιοχή, απέκρουσε ο Σαράνοφ.

85' Πέναλτι για τον Ολυμπιακό για μαρκάρισμα του Ασίγκμπα στον Ποντένσε.

86' Ο Σαράνοφ απέκρουσε εντυπωσιακά το πέναλτι του Φορτούνη και κράτησε το τεράστιο υπέρ της 1-0!

90+5' Λήξη της αναμέτρησης. Η Λαμία πέρασε στους ημιτελικούς του Κυπέλλου Ελλάδας.