ΑΕΚ - ΠΑΣ Λαμία 1-0 (ΤΕΛΙΚΟ)

Ολοκληρώθηκε η πολύ σπουδαία αναμέτρηση του ΠΑΣ Λαμία με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ που διεξήχθη στο πλαίσιο της εμβόλιμης, 3ης, αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League Interwetten.

Οι "κυανόλευκοι" παρά τη δυσκολία του αγώνα κόντρα στην "Ένωση", θα προσπαθήσουν να πάρουν το πρώτο τους θετικό αποτέλεσμα στη φετινή σεζόν, αφού στα δύο πρώτα παιχνίδια κόντρα σε Βόλο και Ολυμπιακό, δεν έχει καταφέρει να προσθέσει βαθμό ή βαθμούς στη συγκομιδή τους.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΚ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Στάνκοβιτς, Μισελέν, Χατζισαφί, Τζαβέλλας, Βράνιες, Λε Ταλέκ, Σιμάνσκι, Άμραμπατ, Τσούμπερ, Γέβτιτς και Αραούχο.

ΠΑΣ Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου): Γκαραβέλης, Μαζουλουξής, Αντέτζο, Βύντρα, Σαραμαντάς, Τζανδάρης, Νούνιες, Ελευθεριάδης, Μανούσος, Μανουσάκης, Ρόμανιτς

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

1' Έναρξη του αγώνα

6' Πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι για τη Λαμία όταν ο Ρόμανιτς από τη γωνία της περιοχής και αριστερά, έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Στάνκοβιτς.

8' Πρώτη καλή στιγμή και για την ΑΕΚ στο ματς, όταν από γύρισμα του Αραούχο, ο Σιμάνσκι έκανε το σουτ λίγο μέσα από την περιοχή, αλλά ο Βύντρα έβαλε την κόντρα και παραχώρησε κόρνερ.

9' Νέα ευκαιρία για την ΑΕΚ. Μετά από κόρνερ του Γέβτιτς, ο Τζαβέλλας έκανε την κεφαλιά, με τον Γκαραβέλη να αποκρούει με διπλή προσπάθεια.

14' Νέα καλή φάση για την "Ένωση", με τον Άμραμπατ να βγάζει τη σέντρα από δεξιά, ο Αραούχο γίνεται αποδέκτης αλλά γλίστρησε και έχασε την ισορροπία του.

20' Και πάλι ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Αραούχο έκανε την κάθετη στον Τσούμπερ, που όμως άνοιξε το κοντρόλ και τον πρόλαβε ο Γκαραβέλης.

31' Νέα καλή στιγμή για την ΑΕΚ, όταν ο Τσούμπερ έκανε την πάσα, με τον Σιμάνσκι να κάνει το σουτ από το ύψος της περιοχής, με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

34' Και πάλι στο προσκήνιο η ΑΕΚ, όταν ο Τσούμπερ βρήκε ωραία από αριστερά τον Σιμάνσκι, αυτός έβγαλε "κάθετη" στον Αραούχο, που προσπάθησε να περάσει και τον Γκαραβέλη και από πλάγια θέση, με το ανάποδο πόδι (σ.σ.; ραμπόνα), προσπάθησε να σουτάρει, με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

37' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσούμπερ για την ΑΕΚ, μπλόκαρε εύκολα ο Γκαραβέλης.

45' Ενα λεπτό για καθυστέρηση

45+1 Σουτ του Τσούμπερ, χωρίς δύναμη για την ΑΕΚ, η μπάλα στην αγκαλιά του Γκαραβέλη.

45+1' Λήξη του α' ημιχρόνου

46' Έναρξη του β' ημιχρόνου

46' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Τάνκοβιτς πέρασε στη θέση του Άμραμπατ,  ο οποίος λόγω ενοχλήσεων, δεν συνεχίζει στην επανάληψη.

51' Καλή στιγμή για Λαμία να ανοίξει το σκορ, όταν από κακή αντίδραση από την άμυνα της ΑΕΚ στο κόρνερ του Ελευθεριάδη, ο Μανουσάκης από καλή θέση απείλησε.

52' Πέναλτι ζήτησε η ΑΕΚ, σε πτώση του Τάνκοβιτς στην περιοχή, ο Ζαμπαλάς, διέταξε να συνεχιστεί ο αγώνας.

55' Σπουδαία χαμένη ευκαιρία για τη Λαμία να πετύχει γκολ, όταν ο Χατζισαφί έκανε τάκλιν πάνω στον Ελευθεριάδη που είχε βγει τετ-α-τετ με τον Στάνκοβιτς.

63' Μεγάλη στιγμή για τη Λαμία να ανοίξει το σκορ όταν ο Ελευθεριάδης εκτέλεσε φάουλ, το τείχος της ΑΕΚ έδιωξε και στη συνέχεια το σουτ του Τζανδάρη έδιωξε με υπερένταση ο Στάνκοβιτς σε κόρνερ.

64΄Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Ανσαριφάρντ και ο Σάκοφ πέρασαν στη θέση των Γέφτιτς και Σιμάνσκι.

65' Διπλή αλλαγή για τη Λαμία. Οι Καραμάνος, Ταϊρόν και Προβυδάκης πέρασαν στη θέση των Μανούσου, Μανουσάκη και Τζανδάρη.

67' Γκολ για την ΑΕΚ. Από κάθετη του Χατζισαφί, η μπάλα από τα πόδια του Τάνκοβιτς και με τη βοήθεια της τύχης αφού μετά από κόντρες, έφτασε στον Αραούχο που σούταρε μέσα από την περιοχή και νίκησε τον Γκαραβέλη για να κάνει το 1-0 για τον δικέφαλο.

73' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Μάνταλος πέρασε στη θέση του Αραούχο.

74' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Βλαχομήτρος πέρασε στη θέση του Ελευθεριάδη.

77' Καλή στιγμή για την ΑΕΚ να πετύχει και δεύτερο τέρμα, όταν ο Ανσαριφάρντ έδωσε στον Μάνταλο, εκείνος προσπάθησε με το εξωτερικό φάλτσο να σκοράρει, αλλά  ο Γκαραβέλης μπλόκαρε σταθερά.

79' Ο Ρόμανιτς χάνει τεράστια ευκαιρία για να κάνει το 1-1 όταν βγήκε τετ-α-τετ, αλλά πλασάρει άουτ. Ο βοηθός ωστόσο σήκωσε τη σημαία.

80' Μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Αντέτζο έκανε την κεφαλιά, με τη μπάλα να καταλήγει άουτ.

84' Πολύ καλή φάση για την ΑΕΚ. Ο Μάνταλος μπαίνει στην περιοχή, κάνει το διαγώνιο σουτ, αλλά ο Γκαραβέλης τον σταματά.

85' Διαμαρτυρίες από πλευράς Λαμίας, σε πτώση του Καραμάνου από κόντρα με τον Σάκχοφ. Από το ριπλέι, φαίνεται ότι ο ποδοσφαιριστής της ΑΕΚ, σπρώχνει τον Καραμάνο.

85' Στην αντεπίθεση η ΑΕΚ φτάνει κοντά στο γκολ με τον Μάνταλο, που όμως τον σταματά ο Γκαραβέλης και πάλι.

88' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Μαρτίνεθ πέρασε στη θέση του Νούνιες.

89' Δοκάρι για την ΑΕΚ. Μετά από κόρνερ, η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι, δεν μπόρεσε από κοντά να σκοράρει ο Λε Ταλέκ..

90' Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90+1' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Σβάρνας πέρασε στη θέση του Μισελέν.

90+4' Λήξη της αναμέτρησης