«Ανάσα» για τον ΟΦ Ιεράπετρας, 2-0 τον Παναθηναϊκό

Πολύτιμο «τρίποντο» στην προσπάθεια που κάνει να παραμείνει στη Super League 2, πήρε ο ΟΦ Ιεράπετρας. Η ομάδα της Κρήτης επιβλήθηκε με 2-0 του Παναθηναϊκού στο «Βουζουνεράκειο», σε αναμέτρηση για την 28η αγωνιστική του Β’ Ομίλου.

Η ομάδα του Στάικου Βεργέτη σημείωσε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, ενώ είχε και δοκάρι. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 12ο λεπτό με σουτ του Αλέξις Μεσίντορο. Οι «πράσινοι» προσπάθησαν, ειδικά στο δεύτερο μέρος, να φτάσουν στην ισοφάριση, ωστόσο άφηναν πολλά κενά στην άμυνα. Τα εκμεταλλεύτηκε στο 80ο λεπτό ο Πατρίκ Βουό για να κάνει το 2-0, με τον Μεσίντορο να έχει προσπάθεια στο δοκάρι του Βασίλη Ξενόπουλου λίγο πριν το τέλος της αναμέτρησης.

Τα αποτελέσματα και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 28ης αγωνιστικής του Β’ Ομίλου του πρωταθλήματος της Super League 2:

ΟΦ Ιεράπετρας - Παναθηναϊκός Β’        2-0

Αιγάλεω - ΑΕΚ Β’                       2/4 (17:00)

Καλλιθέα - Καλαμάτα                    3/4 (14:45)

Λεβαδειακός - Επισκοπή                 3/4 (14:45)

Ηρόδοτος - Κηφισιά                     3/4 (14:45)

Χανιά - Εργοτέλης                      3/4 (14:45)

Διαγόρας - Αστέρας Βλαχιώτη            3/4 (14:45)

ΑΠΣ Ζάκυνθος - Καραϊσκάκης Αρτας       3/4 (15:00)

17. Ρόδος**           16 -26αγ.

*Η Καλαμάτα έχασε με 3-0 στα χαρτιά το παιχνίδι με τον Λεβαδειακό, για τη 14η αγωνιστική, και της αφαιρέθηκαν τρεις (3) βαθμοί.

**Ποινή αφαίρεσης οκτώ (8) βαθμών επέβαλλε στην ΠΑΕ Ρόδος η Επιτροπή Επαγγελματικού Αθλητισμού

➥ Πέρα από το αθλητικό πλαίσιο της άκρως επιτυχημένης διοργάνωσης του 2ου Ποδηλατικού Γύρου Λαμίας, οι αθλητές μετέφεραν και το σημαντικό οικολογικό μήνυμα...