Ανατροπή και νίκη για τον ΠΑΟΚ Β΄, ισοπαλία για Παναθηναϊκό Β΄

Αν και βρέθηκε να χάνει μόλις στο 4ο λεπτό, από γκολ του Τζιώρα, ο ΠΑΟΚ Β΄ έκανε την ανατροπή και επικράτησε 3-1 της Νίκης Βόλου στη Θεσσαλονίκη, για την 23η αγωνιστική του Α΄ ομίλου της Super League 2. Ο Δαρέλας ισοφάρισε στο 35΄ με πέναλτι και στο τελευταίο δεκάλεπτο ο «Δικέφαλος του βορρά» ολοκλήρωσε την ανατροπή με τα τέρματα των Σπυράκου (84΄) και Πανίδη (90+3΄) και ανέβηκε στην πέμπτη θέση της κατάταξης, ισόβαθμος με τον τέταρτο Ηρακλή.

Ο Παναθηναϊκός Β΄ προηγήθηκε στη Βέροια με τον Αθανασακόπουλο (47΄), αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν 1-1 στις καθυστερήσεις με τον Κατσούκη και πήραν έναν βαθμό, στην προσπάθεια που καταβάλλουν για να αποφύγουν τον υποβιβασμό. Ανατροπή στην... ανατροπή πέτυχε ο Θεσπρωτός στη Ρόδο, όπου νίκησε 3-2 τον Διαγόρα και αναπτέρωσε τις ελπίδες του για παραμονή στην κατηγορία. Η ομάδα της Ηγουμενίτσας άνοιξε το σκορ, οι γηπεδούχοι «απάντησαν» με δύο γκολ και προηγήθηκαν 2-1, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του Χουάν Ραμόν Ρότσα έφεραν ξανά «τούμπα» το ματς και πήραν το «τρίποντο», με σκόρερ του «χρυσού» γκολ τον Βασιλάκη στο 87΄.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 23ης αγωνιστικής του Α΄ Ομίλου του πρωταθλήματος της Super League 2:

Αναγέννηση Καρδίτσας-Αλμωπός Αριδαίας   2-2
Απόλλων Πόντου-ΠΟΤ Ηρακλής              0-5
ΑΕΛ-Πανσερραϊκός                        0-0
ΠΑΟΚ Β΄-Νίκη Βόλου                      3-1
Βέροια-Παναθηναϊκός Β΄                  1-1
Διαγόρας-Θεσπρωτός                      2-3
Ηρακλής Λάρισας-Απόλλων Λάρισας         3-0 α.α.

15. Απόλλων Λάρισας    4 -22αγ.

* Αφαιρούνται τρεις (3) βαθμοί από την ΠΑΕ Απόλλων Λάρισας κατόπιν απόφασης του Διαιτητικού Δικαστηρίου της ΕΠΟ.
* Αφαιρούνται επιπλέον τρεις (3) βαθμοί από την ΠΑΕ Απόλλων Λάρισας κατόπιν απόφασης του Διαιτητικού Δικαστηρίου της ΕΠΟ.
* Μετά την αποχώρηση της ΠΑΕ Απόλλων Λάρισας από το πρωτάθλημα Betsson Super League 2 2022-2023 στις 15/03/2023 και σύμφωνα με τον ΚΑΠ, από την 15η αγωνιστική και έως τη λήξη της διοργάνωσης όλοι οι αγώνες της εν λόγω ΠΑΕ κατοχυρώνονται υπέρ της αντιπάλου ομάδας αυτής με σκορ 3-0.
* Η Νίκη Βόλου έχασε πρωτόδικα «στα χαρτιά» (0-3 α.α.) τον αγώνα με τη Λάρισα, ενώ της επιβλήθηκε και αφαίρεση ενός βαθμού.