Άνετη νίκη της Τσέλσι στο ντέρμπι

Η Τσέλσι επιβεβαίωσε άνετα τα προγνωστικά και νίκησε στο ντέρμπι του Λονδίνου, μέσα στην έδρα της Τότεναμ με 3-0, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Premier League. Η ομάδα του Τόμας Τούχελ ήταν σαφώς καλύτερη και πήρε τη νίκη με τα γκολ των Τιάγκο Σίλβα (49'), Καντέ (57') και Ρούντιγκερ (90'), για να παραμείνει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.
    Νωρίτερα, στις καθυστερήσεις η Γουέστ Χαμ είχε την ευκαιρία να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας στο εντός έδρας ματς κόντρα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, αλλά ο Νταβίντ Ντε Χέα απέκρουσε το πέναλτι του Ναρκ Νομπλ, χαρίζοντας στην ομάδα του τη νίκη με 2-1. Να σημειωθεί πως ο Ντέιβιντ Μόγιες έβαλε στο γήπεδο τον Νομπλ για να εκτελέσει το πέναλτι, αλλά η έμπνευση του δεν δικαιώθηκε.
    Η ομάδα του Λονδίνου προηγήθηκε με γκολ του Βαράν (30'), ο Κριστιάνο Ρονάλντο ισοφάρισε πέντε λεπτά αργότερα και ο Τζέσι Λίνγκαρντ «εξιλεώθηκε» για το λάθος του στο ματς του Champions League κόντρα στην Γιούνγκ Μπόις, πετυχαίνοντας το γκολ της νίκης στο 89ο λεπτό. Στο μεταξύ η Λέστερ συνέχισε τις μέτριες εμφανίσεις χάνοντας στην έδρα της Μπράιτον με 2-1. Συνοπτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 5ης αγωνιστικής:

Νιουκάστλ-Λιντς                1-1