Άνετο βράδυ για τη Φενέρ

Η Φενερμπαχτσέ επέστρεψε στις νίκες στη Euroleague, βελτιώνοντας σε 6-1 το ρεκόρ της. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη επικράτησε άνετα με 93-79 του Ερυθρού Αστέρα επί τουρκικού εδάφους, για την 7η αγωνιστική, υποχρεώνοντας τους ουραγούς Σέρβους στην έκτη ήττα τους.

Ανώτερη σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες και δίνοντας έμφαση στο κομμάτι της δημιουργίας (24 έναντι 11 ασίστ), η Φενέρ πήρε το προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά. Όταν μάλιστα ενεργοποίησε και την άμυνά της στο δεύτερο ημίχρονο, η τουρκική ομάδα πάτησε... γκάζι και δεν κοίταξε πίσω...

Οδηγός της επίθεσης των νικητών ήταν ο Τζόναθαν Μότλεϊ με 25 πόντους (career high) και 10 ριμπάουντ, ενώ 20 πόντους πρόσθεσε ο Μελίχ Μαχμούτογλου και 17 ο Μάρκο Γκούντουριτς. Ο Νικ Καλάθης έμεινε στο παρκέ 32 λεπτά με απολογισμό 8 πόντους, 6 ασίστ και 4 ριμπάουντ. Από τον Ερυθρό Αστέρα πάλεψε ο Νεμάνια Νέντοβιτς με 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 24-23, 42-41, 66-57, 93-71

Γράφει η Γιώτα Τριανταφύλλου Μονότονο χρώμα ο γυρισμός.Άλλοθι, στην εχθρική συμφιλίωσηπου συνταιριάσαμε,στην ξεχασμένη απλότητα της μοναξιάς.Μεγαλόπρεπο χάρισμα...