Απίστευτη πρόκριση της Φιορεντίνα

Η Φιορεντίνα έγινε η δεύτερη ομάδα που εξασφάλισε την πρόκρισή της στους «8» του Κυπέλλου Ιταλίας, μετά την εντυπωσιακή πρόκρισή της επί της Νάπολι στο "Stadio Diego Maradona" με 5-2 στην παράταση (2-2 κ.α.) σε ένα ματς που τα είχε όλα: Πολλά γκολ, τρομερή ένταση, τρεις αποβολές και απίστευτες ανατροπές.

Οι «βιόλα» πήρα το προβάδισμα στο 41' με τον Βλάχοβιτς, όμως τρία λεπτά αργότερα ο Μέρτενς έφερε το ματς στα ίσα. Η ομάδα της Φλωρεντίας έμεινε με δέκα παίκτες στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου μετά την αποβολή του Νταγκόφσκι με απευθείας κόκκινη, όμως παρά το αριθμητικό της μειονέκτημα πήρε ξανά το προβάδισμα στο 57' με τον Μπιράγκι.

Στο 84' και στο 90'+3' η Νάπολι είδε τους Λοθάνο και Ρουίθ να παίρνουν την άγουσα προς τα αποδυτήρια με κόκκινες, όμως δεν παράτησε το ματς και στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων ισοφάρισε με τον Πετάνια, στέλνοντας τον αγώνα στην παράταση.

Εκεί η Φιορεντίνα εκμεταλλεύτηκε απόλυτα το δικό της αριθμητικό πλεονέκτημα, βρήκε τρίτο γκολ από τον Βενούτι στο φινάλε του ημιχρόνου της παράτασης και με άλλα δύο τέρματα από τους Πιάτεκ (108') και Μαλέχ (119') έφτασε σε μία εμφατική πρόκριση.

Τα αποτελέσματα της φάσης των «16» του ιταλικού Κυπέλλου και τα ζευγάρια της προημιτελικής φάσης έχουν ως εξής:

Αταλάντα-Βενέτσια         2-0
Νάπολι-Φιορεντίνα         2-5 παρ. (2-2 κ.α.)
Μίλαν-Τζένοα             22:00