Αποκλείστηκε και η Χέρτα στο Κύπελλο

Οι εκπλήξεις στο Κύπελλο Γερμανίας συνεχίζονται, καθώς, μία μέρα μετά τους αποκλεισμός των Λεβερκούζεν και Κολωνίας από Έλβερσμπεργκ και Γιάν Ρέγκενσμπουργκ, αντίστοιχα, ήταν η σειρά της Χέρτα Βερολίνου να... αποχαιρετήσει, νωρίς-νωρίς (ήτοι απ' τον 1ο γύρο) τη διοργάνωση, καθώς ηττήθηκε απ' την Μπραουνσβάιχ με 6-5 στα πέναλτι, έπειτα από ένα συγκλονιστικό ματς που έφτασε ως το 4-4 στην παράταση!

Οι πρωτευουσιάνοι έδειξαν να απλοποιούν τα πράγματα από νωρίς, όταν πήραν «κεφάλι» με δύο γκολ διαφορά πριν το ημίχρονο χάρις στα τέρματα των Σέλκε (10') και Μαολιντά (42'). Η Μπραουνσβάιχ αντέδρασε και έφερε το ματς στα ίσα με τα γκολ των Μπέχρεντ (63') και Λάουμπερμπαχ (66').

Στην παράταση ο Φεράι έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους (91'), όμως η Χέρτα το... γύρισε ξανά μέσα σε τέσσερα λεπτά, με τα γκολ των Τουσάρ (103') και Λουκεμπάκιο (106'). Στο 118' ο Χένιγκ ισοφάρισε ξανα σε 4-4 κι οδήγησε τις δύο ομάδες στα πέναλτι, όπου «μίλησε» η ψυχραιμία των παικτών της Μπραουνσβάιχ, που επικράτησαν με 6-5 και πήραν το «εισιτήριο» για τον 2ο γύρο του Κυπέλλου.