Καθημερινή Αδέσμευτη Εφημερίδα

Αρχίζει το Eurobasket Γυναικών 2021

Το 38ο Ευρωμπάσκετ Γυναικών ανοίγει σήμερα (17/6) αυλαία, με τις 16 Εθνικές Ομάδες να ρίχνονται στη μάχη για την «αναρρίχηση» τους στην κορυφή της Ευρώπης. 

    Η εφετινή διοργάνωση θα συνδιοργανωθεί από τη Γαλλία (Στρασβούργο) και την Ισπανία (Βαλένθια) το διάστημα 17-27 Ιουνίου 2021 και θα αποτελέσει την τρίτη φορά που περισσότερες από μία χώρα φιλοξενούν το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα μπάσκετ των Γυναικών. Η πρώτη φορά ήταν το 2015 με «οικοδέσποινες» τις Ουγγαρία και Ρουμανία, ενώ το 2019 φόρεσαν τα... καλά τους Λετονία και Σερβία. 

Πολυνίκης της διοργάνωσης και κάτοχος ενός μοναδικού ρεκόρ είναι η πρώην Σοβιετική Ένωση, η οποία είχε πανηγυρίσει 21 τίτλους, μετρώντας 17 διαδοχικούς μεταξύ 1960-1991. Στη σύγχρονη ιστορία των Ευρωμπάσκετ καμία Εθνική δεν είχε καταφέρει να υπερασπιστεί το στέμμα της, μέχρι το 2017 και τον άθλο της Ισπανίας, η οποία μετά το χρυσό στα παρκέ της Σερβίας στέφθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης και στην επόμενη διοργάνωση (2019) και εφέτος έχει την ευκαιρία να παραμείνει στον... θρόνο της για τρίτο διαδοχικό Ευρωμπάσκετ. 

Στην τελική φάση της διοργάνωσης επιστρέφει εφέτος, μετά τη δραματική πρόκρισή της μέσω των προκριματικών, η Εθνική Ελλάδας, συμπληρώνοντας τις εννέα συμμετοχές στην Ιστορία της. Το ανανεωμένο σε έμψυχο δυναμικό αντιπροσωπευτικό συγκρότημα (μόνο οι Σωτηρίου και Σπανού είναι από την «παλιά φουρνιά») θα αρχίσει τις υποχρεώσεις της από τον Β' όμιλο (Βαλένθια), με πρώτο αντίπαλο το Μαυροβούνιο (17/6, 16:00), ενώ θα ακολουθήσει η Σερβία (18/6) και η Ιταλία (20/6) στην πρώτη φάση της διοργάνωσης. 

Μεγάλες άτυχες της «γαλανόλευκης» οι Άννα Σπυριδοπούλου (ρήξη χιαστού) και Ελεάννα Χριστινάκη (μερική ρήξη χιαστού), με την τελευταία να «αποβιβάζεται» υποχρεωτικά από την Εθνική, λίγο πριν το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα μπει στην τελική ευθεία του για το Ευρωμπάσκετ. 

Ωστόσο, η αποφασιστικότητα στην Εθνική είναι δεδομένη και όλες οι Ελληνίδες διεθνείς είναι έτοιμες να τα δώσουν όλα για μία νέα διάκριση, μετά από αυτές του 2017 (4η θέση) και του 2009 (5η θέση), γνωρίζοντας βέβαια το δύσκολο έργο τους. 

ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ
==================

Οι πρώτες ομάδες των τεσσάρων ομίλων προκρίνονται απευθείας στα προημιτελικά (23/6, Βαλένθια), ενώ οι ομάδες που θα καταλάβουν τη δεύτερη και τρίτη θέση του ομίλου τους θα παλέψουν (χιαστί, 21/6) για ένα «εισιτήριο» για την οκτάδα. Οι τέσσερις ομάδες που θα περάσουν από τη νοκ άουτ φάση των «8» θα προκριθούν στα ημιτελικά (26/6, Βαλένθια), ενώ οι νικήτριες θα κλείσουν εισιτήριο για τον τελικό (27/1, Βαλένθια) και οι ηττημένες για τον «μικρό» τελικό (27/6, Βαλένθια). Υπενθυμίζεται ότι οι έξι πρώτες ομάδες παίρνουν την πρόκριση για το Παγκόσμιο πρωτάθλημα του 2022, το οποίο θα διεξαχθεί στην Αυστραλία. 


Το πρόγραμμα της Εθνικής Γυναικών στο Eurobasket 2021:

Β' ΟΜΙΛΟΣ

==========

17 Ιουνίου

16.00: Μαυροβούνιο - ΕΛΛΑΔΑ

17.00: Σερβία - Ιταλία

 

18 Ιουνίου
13.00: ΕΛΛΑΔΑ - Σερβία
16.00: Ιταλία - Μαυροβούνιο

20 Ιουνίου
13.00: Μαυροβούνιο - Σερβία
19.00: Ιταλία - ΕΛΛΑΔΑ

Σύνθεση Εθνικής Γυναικών
Ονοματεπώνυμο               Ημ.Γεν.      Ύψος    Θέση    Ομάδα

Άννα Νίκη Σταμολάμπρου    26.08.1995     1.70     1      Ολυμπιακός
Έλενα Μποσγανά            04.12.2003     1.88     2-3    Stanford (NCAA)
Διονυσία Αλεξανδρή        24.10.1989     1.65     1      Ολυμπιακός
Πηνελόπη Παυλοπούλου      03.03.1996     1.70     1      Sepsi (Ρουμανία)
Κατερίνα Σωτηρίου         03.01.1984     1.86     3-4    Cegled
Αγγελική Νικολοπούλου     02.05.1991     1.76     1      Ολυμπιακός
Βασιλική Λούκα            06.07.1996     1.93     5      Helsingborg (Σουηδία)
Άρτεμις Σπανού            01.01.1993     1.86     4-5    VBW Arka Gdynia
Χριστίνα Αναστασοπούλου   25.11.2002     1.83     3-4    Πρωτέας Βούλας
Έλενα Τσινέκε             11.07.1999     1.76     2      South Florida (NCAA)
Ιωάννα Δίελλα             02.06.1990     1.82     3      Παναθηναϊκός
Μαριέλλα Φασούλα          02.09.1997     1.95     5      Perfumerias Avenida (Ισπανία)
ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ: Βασίλης Μασλαρινός

H ΧΡΥΣΗ ΒΙΒΛΟΣ

ΕΤΟΣ    ΧΩΡΑ      1η            2η              3η
1938   Ιταλία            Ιταλία      Λιθουανία        Πολωνία
1950   Ουγγαρία          ΕΣΣΔ        Ουγγαρία         Τσεχοσλοβακία
1952   ΕΣΣΔ              ΕΣΣΔ        Τσεχοσλοβακία    Ουγγαρία 
1954   Γιουγκοσλαβία     ΕΣΣΔ        Τσεχοσλοβακία    Βουλγαρία
1956   Τσεχοσλοβακία     ΕΣΣΔ        Ουγγαρία         Τσεχοσλοβακία
1958   Πολωνία           Βουλγαρία   ΕΣΣΔ             Τσεχοσλοβακία
1960   Βουλγαρία         ΕΣΣΔ        Βουλγαρία        Τσεχοσλοβακία
1962   Γαλλία            ΕΣΣΔ        Τσεχοσλοβακία    Βουλγαρία
1964   Ουγγαρία          ΕΣΣΔ        Βουλγαρία        Τσεχοσλοβακία
1966   Ρουμανία          ΕΣΣΔ        Τσεχοσλοβακία    Αν. Γερμανία
1968   Ιταλία            ΕΣΣΔ        Γιουγκοσλαβία    Πολωνία
1970   Ολλανδία          ΕΣΣΔ        Γαλλία           Γιουγκοσλαβία
1972   Βουλγαρία         ΕΣΣΔ        Βουλγαρία        Τσεχοσλοβακία
1974   Ιταλία            ΕΣΣΔ        Τσεχοσλοβακία    Ιταλία 
1976   Γαλλία            ΕΣΣΔ        Τσεχοσλοβακία    Βουλγαρία
1978   Πολωνία           ΕΣΣΔ        Γιουγκοσλαβία    Τσεχοσλοβακία 
1980   Γιουγκοσλαβία     ΕΣΣΔ        Πολωνία          Γιουγκοσλαβία
1981   Ιταλία            ΕΣΣΔ        Πολωνία          Τσεχοσλοβακία
1983   Ουγγαρία          ΕΣΣΔ        Βουλγαρία        Ουγγαρία
1985   Ιταλία            ΕΣΣΔ        Βουλγαρία        Ουγγαρία
1987   Ισπανία           ΕΣΣΔ        Γιουγκοσλαβία    Ουγγαρία
1989   Βουλγαρία         ΕΣΣΔ        Τσεχοσλοβακία    Βουλγαρία
1991   Ισραήλ            ΕΣΣΔ        Γιουγκοσλαβία    Ουγγαρία
1993   Ιταλία            Ισπανία     Γαλλία           Σλοβακία 
1995   Τσεχία            Ουκρανία    Ιταλία           Ρωσία
1997   Ουγγαρία          Λιθουανία   Σλοβακία         Γερμανία
1999   Πολωνία           Πολωνία     Γαλλία           Ρωσία
2001   Γαλλία            Γαλλία      Ρωσία            Ισπανία
2003   Ελλάδα            Ρωσία       Τσεχία           Ισπανία
2005   Τουρκία           Τσεχία      Ρωσία            Ισπανία
2007   Ιταλία            Ρωσία       Ισπανία          Λευκορωσία
2009   Λετονία           Γαλλία      Ρωσία            Ισπανία
       *** 5η η ΕΛΛΑΔΑ
2011   Πολωνία           Ρωσία       Τουρκία          Γαλλία         
2013   Γαλλία            Ισπανία     Γαλλία           Τουρκία
2015   Ουγγαρία/Ρουμανία Σερβία      Γαλλία           Ισπανία          
2017   Τσεχία            Ισπανία     Γαλλία           Βέλγιο
       *** 4η η ΕΛΛΑΔΑ
2019   Σερβία/Λετονία    Ισπανία     Γαλλία           Σερβία    

ΠΗΓΗ ΑΠΕ

    

randomness