Σε εξέλιξη βρίσκεται η αναμέτρηση του ΠΑΣ Λαμία με τον 'Αρη στο "Κλεάνθης Βικελίδης" για την 1η αγωνιστική της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι "κυανόλευκοι" θέλουν να κάνουν μια καλή εμφάνιση και κατ' επέκταση να πάρουν ένα θετικό αποτέλεσμα ενόψει της ρεβάνς που θα γίνει στη Λαμία, την ερχόμενη εβδομάδα.

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Σούντγκρεν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Λούμορ, Τζέγγο, Σάσα, Μανσίνι, Μπερτόγλιο, Γκάμα, Μάνος

ΠΑΣ Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου): Σαράνοφ, Προβυδάκης, Γκόλεμιτς, Τζανετόπουλος, Σαραμαντάς, Μπεχαράνο, Νούνιες, Καραμάνος, Τάιρον, Ρόμανιτς, Αραμπούλι

Η εξέλιξη του α' ημιχρόνου:

1' Έναρξη του αγώνα

2' Ευκαιρία για τον Άρη με τον Μαντσίνι να κλέβει "ψηλά", βγήκε στην κόντρα με προϋποθέσεις, με τον Προβυδάκη να κόβει το γύρισμά του προς την περιοχή.

8' Πρώτη τελική για τον Άρη στο ματς, με τον Φαμπιάνο να πιάνει το σουτ εκτός περιοχής της Λαμίας, με τον Σαράνοφ να αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

11' Σέντρα του Μπρούνο Γκάμα από τα δεξιά, η κεφαλιά του Μπερτόγλιο, πέρασε άουτ, σε μια ακόμη ευκαιρία του Άρη στα πρώτα λεπτά του αγώνα.

20' Νέα ευκαιρία για τον Άρη. Ο Μανσίνι έκανε τη σέντρα με τον Μπερτόγλιο να πιάνει την κεφαλιά και τους αμυντικούς της Λαμίας να διώχνουν. Στην εξέλιξη της φάσης, η μπάλα, έμεινε σε "κιτρινόμαυρα" πόδια και στη συνέχεια σουτ του Μπερτόγλιο με φάλτσα, η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

23' Μακρινό και φιλόδοξο σουτ του Μπερτόγλιο για τον Άρη, η μπάλα πέρασε αρκετά άουτ.

33' Σουτ του Μάνου για τον Άρη με φάλτσα, μέσα από την περιοχή της Λαμίας, η μπάλα πέρασε άουτ.

40' Απευθείας συρτό φάουλ του Γκάμα για τον Άρη, μπλόκαρε ο Σαράνοφ.

42' Νέα καλή στιγμή για τον Άρη στο ματς, όταν ο Γκάμα εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά, με τον Μάνο να παίρνει την κεφαλιά και στη συνέχεια ο Μανσίνι έκανε το γύρισμα με τη μπάλα να βρίσκει στην πλάτη του Προβυδάκη.

43' Καλή επίσκεψη της Λαμίας στην περιοχή του Άρη, με τον Ταϊρόν να κάνει την προσπάθεια αλλά οι αμυντικοί του Άρη, πρόλαβαν και έδιωξαν.

44' Νέα τεράστια ευκαιρία για τον Άρη, με τον Σούντγκρεν να γυρίζει τη μπάλα από τα δεξιά, με τον Γκάμα, να κάνει το πλασέ στην κίνηση με τον Σαράνοφ να εκτινάσεται και να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

45' Λήξη του α' ημιχρόνου

46' Έναρξη του β' ημιχρόνου

50' Ο Ρόμανιτς βγήκε στην αντεπίθεση για τη Λαμία από τα αριστερά, μετά από κλέψιμο της μπάλας και ο Κουέστα βγήκε πολύ μακριά από την εστία του για να ανακόψει την πορεία του Σέρβου άσου.

51' Σουτ του Σάσα μέσα από την περιοχή της Λαμίας, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Σαράνοφ.

60' Τριπλή αλλαγή για τον Άρη. Ο Ντένις πέρασε στη θέση του Κουέστα που δεν μπόρεσε να συνεχίσει λόγω της ενόχλησης που ένιωσε μετά τη φάση με τον Ρόμανιτς. Επίσης, ο Εντιαγέ πέρασε στη θέση του Τζέγκο και ο Ματέο Γκαρσία σε αυτή του Γκάμα, αντίστοιχα.

64' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Τζανδάρης πέρασε στη θέση του Ταϊρόν.

68' Σουτ του Σούντγκρεν εκτός περιοχής για τον Άρη, η μπάλα πέρασε άουτ.

70' Πρόβλημα και για τον Ντένις, τον τερματοφύλακα του Άρη, που αντικατέστησε τον Κουέστα πριν λίγα λεπτά. Έδεσε το πόδι και συνεχίζει.

71' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Μπανγκουρά πέρασε στη θέση του Καραμάνου.

74' Διπλή αλλαγή για τον Άρη. Ο Ιτούρμπε πέρασε στη θέση του Μπερτόγλιο και ο Λόπεθ σε αυτή του Μάνου.

90' Επτά τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90+4' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Αντέτζο πέρασε στη θέση του Νούνιες.

90+8' Λόπεθ σουτ μέσα από την περιοχή της Λαμίας, ο Σαράνοφ απέκρουσε εντστικτωδώς, κρατώντας το μηδέν για τους "κυανόλευκους". Στη συνέχεια της φάσης, το σουτ του Σάσα, έφυγε άουτ.

90+9' Τέλος της αναμέτρησης. Η Λαμία πήρε θετικό αποτέλεσμα ενόψει της ρεβάνς.

Το ταξίδι στον  Νομό Έβρου είχε και δυσάρεστα απρόοπτα. Συνάντησα στην Ορεστιάδα τον ιντερνετικό μου φίλο Χρήστο. Η χαρά μεγάλη και από τις δύο πλευρές, μέχρι την...