«Αυτοκτόνησε» στην έδρα της η Λοριάν

Ήττα - σοκ (1-2) στην έδρα της γνώρισε η Λοριάν από τη Νις στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής, χάνοντας την πολύ μεγάλη ευκαιρία να φτάσει τη Λανς στη δεύτερη θέση και να μειώσει στους 5 βαθμούς από την πρωτοπόρο Παρί.

Η συνάντηση στο «Μουστουάρ» ξεκίνησε μάλιστα ιδανικά για τους γηπεδούχους, που πήραν προβάδισμα στο 18ο λεπτό με τον Ντανγκό Ουαταρά και το διατήρησαν ως το 61΄, όταν δηλαδή και ισοφάρισε ο Γιουσέφ Ατάλ.

Το 1-1 αποσυντόνισε τους παίκτες του Ρεζίς Λε Μπρι, οι οποίοι δέχθηκαν και νέο σοκ στο 69΄ από τον Γκαετάν Λαμπόρδε, ο οποίος έχοντας μπει στο 46΄ αντί του Ρος Μπάρκλεϊ διαμόρφωσε το τελικό σκορ κι έδωσε μεγάλη βαθμολογική ώθηση στην ομάδα του.

Νωρίτερα, η Ναντ παραχώρησε ισοπαλία 1-1 στην Κλερμόν, σε αναμέτρηση για τη 13η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος, και παραμένει στα χαμηλά... στρώματα της βαθμολογίας.

Η προσεχής αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Europa League γλίτωσε στο α΄ ημίχρονο, όπου οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι με τον Οζιέ, αλλά βρέθηκε να χάνει από γκολ του Μπόρχες στο 54΄. Το βαθμό για τα «καναρίνια» έσωσε ο Αιγύπτιος Μοσταφά Μοχάμεντ, ο οποίος μπήκε ως αλλαγή και ισοφάρισε στο 73΄.

Η Ρεν επιβλήθηκε 3-0 της Μονπελιέ, έφτασε τις πέντε διαδοχικές νίκες στο πρωτάθλημα και -προσωρινά τουλάχιστον- έπιασε τη Λοριάν στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Από κοντά ακολουθεί και η Μονακό, η οποία δεν πτοήθηκε από το χαμένο πέναλτι του Μπεν Γεντέρ στο 41΄ και, με δύο γκολ στο β΄ ημίχρονο, νίκησε 2-0 την ουραγό Ανζέ.