Break τίτλου ο Ολυμπιακός στο Λαιμό

Το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του 9ου συνεχόμενου πρωταθλήματος στην Α1 υδατοσφαίρισης των ανδρών έκανε ο Ολυμπιακός, που επικράτησε 11-6 της Βουλιαγμένης στο Λαιμό, στο εναρκτήριο ματς των τελικών των πλέι-οφ.

Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου έπαιξε πολύ καλή άμυνα στο β΄ ημίχρονο και με ένα σερί 5-0, από τα τέλη του τρίτου οκταλέπτου ως το φινάλε, εξασφάλισε τη νίκη.

Για την ανάδειξη του πρωταθλητή απαιτούνται τρεις νίκες και το δεύτερο παιχνίδι θα γίνει την Πέμπτη (13/5, 18:00) στον Πειραιά.

Ο πρώτος τελικός δικαίωσε απόλυτα τις προβλέψεις για μία πολύ αμφίρροπη σειρά, καθώς οι δύο ομάδες συμβάδιζαν συνεχώς στο σκορ, με την ένταση να αυξάνεται όσο περνούσε ο χρόνος.

\Η Βουλιαγμένη "ακύρωσε" στο ξεκίνημα την πιεστική άμυνα των "ερυθρολεύκων", πετυχαίνοντας δύο γκολ από την περιφέρεια, αλλά ο Ολυμπιακός βρήκε λύσεις στον παίκτη παραπάνω και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε ισόπαλο 5-5.

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν πολύ την άμυνά τους και δυσκόλεψαν πολύ τους παίκτες του Χρβόγε Κόλιανιν, αλλά στην αντίπερα όχθη "τράκαραν" επί έξι λεπτά στον Παναγιώτη Τζωρτζάτο, που με εξαιρετικές επεμβάσεις διατήρησε το σκορ ισόπαλο.

Στο τελευταίο δίλεπτο της τρίτης περιόδου, όμως, ο Ολυμπιακός βρήκε τρία γκολ από την περιφέρεια και πήρε προβάδισμα 8-6 (προσωρινά ο ΝΟΒ είχε ισοφαρίσει με τυχερό γκολ του Λόζινα), για να "καθαρίσουν" το ματς οι πρωταθλητές με τρία διαδοχικά γκολ του Γενηδουνιά στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου.

Η εξέλιξη του σκορ: 0-1 Γενηδουνιάς (μπάσιμο), 1-1 Γκιουβέτσης (π.π.), 2-1 Αλαφραγκής (φουνταριστός), 2-2 Δερβίσης (π.π.), 3-2 Λόζινα (φουνταριστός), 3-3 Σκουμπάκης (π.π.), 4-3 Γκιουβέτσης (π.π.), 4-4 Χρυσοσπάθης (π.π.), 5-4 Κουρούβανης (περιφέρεια), 5-5 Ίρβινγκ (κόντρα), 5-6 Δερβίσης (περιφέρεια), 6-6 Λόζινα (π.π.), 6-7 Χρυσοσπάθης (περιφέρεια), 6-8 Σκουμπάκης (περιφέρεια), 6-9 Γενηδουνιάς (περιφέρεια), 6-10 Γενηδουνιάς (πέναλτι), 6-11 Γενηδουνιάς (μπάσιμο)

Διαιτητές: Σταυρίδης, Κουρτίδης

Τα οκτάλεπτα: 3-3, 2-2, 1-3, 0-3

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ (Χρβόγε Κόλιανιν): Τζωρτζάτος, Μυλωνάκης, Αλαφραγκής 1, Γκιουβέτσης 2, Τρούλος, Γούβης, Αφρουδάκης, Καλογερόπουλος, Χαλυβόπουλος, Κουρούβανης 1, Λόζινα 2, Μπάσιτς, Ανδρεάδης, Τσαταλιός, Βλάσσης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Ντάουμπε, Σκουμπάκης 2, Γενηδουνιάς 4, Αργυρόπουλος, Πρέκας, Δερβίσης 2, Κάκαρης, Μουρίκης, Καπότσης, Χρυσοσπάθης 2, Ίρβινγκ 1, Γαλανόπουλος