Δεν αφήνει την πρώτη τριάδα η Φράιμπουργκ

Η ουραγός Σάλκε δεν μπορούσε να απειλήσει τη φιλόδοξη Φράιμπουργκ, που πέρασε με 2-0 από τη «VELTINS-Arena» του Γκελζενκίρχεν, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής.

Η εκ των αντιπάλων του Ολυμπιακού στον 7ο όμιλο του Europa League, που έχει αρκετές φιλοδοξίες στην Μπουντεσλίγκα, επέστρεψε στην τρίτη θέση αφήνοντας πίσω της ένα βαθμό την Ντόρτμουντ και απέχοντας αντίστοιχα -2 και -1 από την πρωτοπόρο Ουνιόν Βερολίνου και την Μπάγερν Μονάχου.

Και τα δύο γκολ της Φράιμπουργκ σημείωσε ο Βιντσέντζο Γκρίφο, ο οποίος άνοιξε το σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και το έκλεισε στο 61ο λεπτό από τα 11 βήματα.

Βίοι αντίθετοι, οι «Βασιλικοί Μπλε» έμειναν καθηλωμένοι στους 6 βαθμούς και την τελευταία θέση, με το μέλλον τους στην κατηγορία να προοιωνίζεται πολύ δύσκολο.

Εν τω μεταξύ, το... παραμύθι της «σταχτοπούτας» Ουνιόν συνεχίζεται! Χάρη σε γκολ του Ντοέκι στην τελευταία φάση του παιχνιδιού, η ομάδα του Βερολίνου νίκησε με ανατροπή 2-1 τη Γκλάντμπαχ και παραμένει στην κορυφή.

Η Μπορούσια προηγήθηκε στο 33΄ με τον Ελβέντι, αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 79΄ με κεφαλιά του Μπέρενς και έψαξαν ως το τέλος το νικητήριο γκολ.

Το VAR «πάγωσε» τους πανηγυρισμούς στο 87΄, καθώς ο σκόρερ Τρίμελ υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ, αλλά στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ντοέκι, επίσης με κεφαλιά, έστειλε στα ουράνια τους οπαδούς της ομάδας, που θα μείνει τουλάχιστον για άλλη μία εβδομάδα στην πρώτη θέση της κατάταξης.