Διασυρμός των Μπακς στο Μαϊάμι

Παίζοντας χωρίς τρεις βασικούς και με συνολικά έξι απουσίες, οι Μπακς γνώρισαν «βαριά» ήττα στο Μαϊάμι από τους Χιτ με 137-95. Οι γηπεδούχοι ήθελαν τη ρεβάνς μετά τον περυσινό αποκλεισμό τους από τα «ελάφια» στον πρώτο γύρο των playoffs και τα κατάφεραν παίρνοντας από νωρίς το προβάδισμα (40-17 το πρώτο δωδεκάλεπτο και 72-43 το ημίχρονο).

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έπαιξε 23 λεπτά και είχε 15 πόντους (3/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6/10 βολές), 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 λάθη. Δεύτερος σκόρερ για τους πρωταθλητές, που αγωνίστηκαν χωρίς τους Τζρου Χόλιντεϊ, Ντόντε ΝτιΒιντσέντζο, Μπρουκ Λόπεζ, Ρόντνι Χουντ, Σέμι Οτζελέγε και Μπόμπι Πόρτις, ήταν ο Γκρέισον Άλεν με 14 πόντους.

Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο είχε 6 πόντους (2/2 δίποντα, 2/3 βολές), 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 λάθος σε 18 λεπτά συμμετοχής ενώ αρκετό χρόνο πήρε ο Γιώργος Καλαϊτζάκης που είχε 8 πόντους (2/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/4 βολές), 3 ριμπάουντ και 3 λάθη σε 18 λεπτά συμμετοχής.

Για τους γηπεδούχους ο Τάιλερ Χίρο είχε 27 πόντπους σε 24 λεπτά ενώ 21 πόντους πρόσθεσε ο Τζίμι Μπάτλερ και 20 πόντους και 13 ριμπάουντ ο Μπαμ Αντεμπάγιο.

Επόμενος αγώνας για τους Μπακς, τα ξημερώματα της Κυριακής (03:30) στο Σαν Αντόνιο απέναντι στους Σπερς, πριν τα «Ελάφια» ταξιδέψουν στην Ιντιανάπολις για να αντιμετωπίσουν τους Πέισερς τα ξημερώματα της Τρίτης (02:00).

Στην Ατλάντα, οι Χοκς με κεκτημένη ταχύτητα από την περυσινή σεζόν δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους Ντάλας Μάβερικς τους οποίους κέρδισαν εύκολα με 113-87.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Καμ Ρέντις με 20 πόντους ενώ 19 πόντους και 14 ασίστ πρόσθεσε ο Τρέι Γιανγκ.

Για τους Μάβερικς ο Λούκα Ντόντσιτς είχε 18 πόντους, 11 ριμπάουντ και 7 ασίστ και ο Τζέιλεν Μπράνσον είχε 17 πόντους.

Τέλος, μεγάλο ματς διεξήχθη στη Σαν Φρανσίσκο όπου οι Γουόριορς επικράτησαν των Κλίπερς με 115-113 χάρη στην «45άρα» του Στεφ Κάρι.

Ο άσος των «πολεμιστών» ήταν απολαυστικός και ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 45 πόντους (8/12 δίποντα, 8/13 τρίποντα, 5/5 βολές) και 10 ριμπάουντ σε 38 λεπτά συμμετοχής διαλύοντας κάθε αμυντικό πλάνο της ομάδας του Λος Άντζελες. Από εκεί και πέρα 17 πόντους είχε ο Άντριου Γουίγκινς ενώ ο Ντρέιμοντ Γκριν είχε 10 πόντους, 6 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Για τους φιλοξενούμενους ο Πολ Τζορτζ είχε 29 πόντους και 11 ριμπάουντ ενώ 22 πόντους πρόσθεσε ο Έρικ Μπλέντσο.