Διέλυσε τη Λεβερκούζεν η Μπάγερν

Άκουσε για ντέρμπι κορυφής και... αφηνίασε! Η Μπάγερν Μονάχου έδειξε σήμερα (17/10) στην «Μπάι Αρένα» ότι πολύ δύσκολα θα αμφισβητηθούν και φέτος τα πρωτεία της στην Bundesliga, συντρίβοντας με 5-1 την -μέχρι τώρα ισόβαθμή της- Λεβερκούζεν. Το σκορ είναι από μόνο του εντυπωσιακό, αλλά δεν φτάνει καν για να περιγράψει την κυριαρχία των Βαυαρών στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο πέτυχαν και τα πέντε γκολ τους! Ο Μάρτσιν Λεβαντόφσκι άνοιξε το σκορ μόλις στο 4΄ και από το 30΄ ως το 37΄ οι πρωταθλητές πέτυχαν τέσσερα τέρματα, απέναντι σε μία Μπάγερ που κατέρευσε. Στο β΄ ημίχρονο η Μπάγερν «κατέβασε στροφές» και οι γηπεδούχοι σημείωσαν το γκολ της τιμής με τον Σικ, χωρίς όμως να διασκεδάσουν τις εντυπώσεις.

Στο ματς με το οποίο έπεσε η αυλαία της 8ης αγωνιστικής, Αουγκσμπουργκ και Αρμίνια Μπίλεφελντ ήρθαν ισόπαλες 1-1. Συνοπτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία:

Χοφενχάιμ-Κολωνία                        5-0

(31΄, 49΄ Μπεμπού, 51΄ Μπάουμγκαρντνερ, 74΄ Γκάιγκερ, 87΄ Πος)

Ντόρτμουντ-Μάιντς                        3-1

(3΄ Ρόις, 54΄πεν., 90+4΄ Χάαλαντ - 87΄ Μπούρκαρτ)

Αϊντραχτ Φρανκφούρτης-Χέρτα Βερολίνου    1-2