«Διπλό»... ανόδου στη Βέροια ο Λεβαδειακός

Το τέρμα του Λούκας Πολέτο στο 58ο λεπτό ήταν αυτό που χάρισε στο Λεβαδειακό τη νίκη με 1-0 επί της Βέροιας στην πρωτεύουσα της Ημαθίας, στο πρώτο ματς ανάμεσα στις δυο ομάδες με φόντο την άνοδο στη Super League.

Την ερχόμενη Κυριακή (15/5, 16:30), στο Δημοτικό Στάδιο Λιβαδειάς, η ομάδα του Γιάννη Ταουσιάνη έχει πια το προβάδισμα για να εξασφαλίσει το απευθείας εισιτήριο για τη μεγάλη κατηγορία, υποχρεώνοντας τη «Βασίλισσα του Βορρά» σε μπαράζ με τη Λαμία.

Καλύτεροι οι γηπεδούχοι στο ξεκίνημα του αγώνα. Μόλις στο 4΄, από σέντρα του Πέτρου Γιακουμάκη, η μπάλα έφτασε στον Γιάννη Πασά που με το κεφάλι αστόχησε από πλεονεκτική θέση.

Στο δεκάλεπτο, η σέντρα-σουτ του Σάββα Μούργου θα κατέληγε στα δίχτυα αν ο Ματέι Μάρκοβιτς δεν την έδιωχνε σε κόρνερ με τα ακροδάχτυλά του. Ο Λεβαδειακός απείλησε δις ως το τέλος του πρώτου μέρους την εστία του Μάρκου Βελλίδη, αμφότερες με τον Νέστορα Μυτίδη (35΄, 41΄), αρχικά με σουτ κι εν συνεχεία με κεφαλιά.

Κι αφού δεν χρίστηκε σκόρερ, ο Μυτίδης ήταν αυτός που έδωσε την κάθετη πάσα στον Πολέτο, ο οποίος τετ α τετ με τον Βελλίδη πλάσαρε για το 0-1 στο 58ο λεπτό. Η Βέροια προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση, αλλά ο Μάρκοβιτς σταμάτησε εκ νέου τον Πασά στο 70΄, ενώ η κεφαλιά του Γιακουμάκη στο 76΄ δεν βρήκε στόχο. Στις καθυστερήσεις, μάλιστα, ο Βελλίδης σταμάτησε τον Παναγιώτη Συμελίδη που βρέθηκε απέναντί του, κρατώντας το 0-1.

Διαιτητής: Ζελέζοφ (Βουλγαρία).

Κίτρινες: Γαβριηλίδης, Οικονόμου - Χάμοντ, Συμελίδης, Βρακάς.

ΒΕΡΟΙΑ (Παύλος Δερμιτζάκης): Βελλίδης, Μπουκουβάλας, Πεταυράκης (86΄ Παπαχρήστος), Σκόνδρας, Μαραγκός, Οικονόμου, Μούργος (66΄ Ορφανός), Γαβριηλίδης (66΄ Μπλέτσας), Γιακουμάκης, Κάτσε (77΄ Πόζογλου), Πασάς (86΄ Καπνίδης).

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Γιάννης Ταουσιάνης): Μάρκοβιτς, Μπαχανάκ, Χάμοντ (54΄ Συμελίδης), Μεχία, Νίλι (82΄ Λιάγκας), Πολέτο, Βήχος, Μυτίδης (71΄ Δούμτσιος), Τζημόπουλος, Κωνσταντινίδης, Μουτίνιο (71΄ Βρακάς).

* Πριν την αναμέτρηση βραβεύτηκαν η Ελένη Αντωνίου ως καλύτερη διαιτητής της Super League 2, ο Παύλος Δερμιτζάκης ως καλύτερος προπονητής, ο Δημήτρης Ταΐρης ως καλύτερος τερματοφύλακας και ο Γιάννης Πασάς ως πολυτιμότερος παίκτης της κανονικής περιόδου της κατηγορίας.

** Στην εξέδρα των περίπου 50 φίλων του Λεβαδειακού ήταν μαζί και ο «ισχυρός άνδρας» των Βοιωτών, Γιάννης Κομπότης. Στα επίσημα του Δημοτικού Σταδίου Βέροιας βρέθηκε και ο δήμαρχος Βόλου, Αχιλλέας Μπέος.