Έχασε σετ ο Μεντβέντεφ, αλλά προκρίθηκε στους «4» του US Open

Ο Ντανίλ Μεντβέντεφ έχασε το πρώτο του σετ στο US Open, παρ΄ όλα αυτά επικράτησε με 3-1 σετ του Ολλανδού, Μπότικ Φαν Ντε Ζάντσχουλπ και πήρε το «εισιτήριο» για τους ημιτελικούς του US Open.

Ο Ρώσος, νο2 στην παγκόσμια κατάταξη, χρειάστηκε δύο ώρες και 24 λεπτά απέναντι στη μεγάλη έκπληξη της διοργάνωσης (σ.σ. ο Ολλανδός ξεκίνησε από τους προκριματικούς κι έφτασε μέχρι τους προημιτελικούς στη μεγαλύτερη στιγμή της καριέρας του) και, πλέον, περιμένει το ντέρμπι των δύο ανερχόμενων «αστέρων», Κάρλος Αλκαράθ και Φίλιξ Οζέρ Αλιασίμ, για να μάθει τον αντίπαλό του στο τελευταίο ματς πριν από το μεγάλο τελικό.

Παρότι πήρε εύκολα τα δύο πρώτα σετ (6-3, 6-0) ο Μεντβέντεφ έχασε το πρώτο του σετ στο Grand Slam της Νέας Υόρκης με 6-4 και στο τρίτο έδωσε μεγάλη μάχη με τον Ζάντσχουλπ μέχρι να φτάσει στη νίκη (7-5).