Εμφατική επιστροφή στις νίκες για την Μπαρτσελόνα

Με την άμυνα να «αιχμαλωτίζει» τη Βιλερμπάν και τους Νίκολας Λαπροβίτολα (20π.), Νίκολα Μίροτιτς (16π., 7ρ.) να οδηγούν μαεστρικά την επίθεση, η Μπαρτσελόνα επέστρεψε με επίδειξη δύναμης στα θετικά αποτελέσματα στη Euroleague. Οι «μπλαουγκράνα» επικράτησαν άνετα με 84-71 των φιλοξενούμενων Γάλλων, για την 23η αγωνιστική, συνεχίζοντας την «καταδίωξη» της κορυφής (ρεκόρ 17-5, 2η θέση) και υποχρεώνοντας τη Βιλερμπάν στη 13η ήττα της σε 22 αγώνες.

Οι Ισπανοί επέβαλαν από το πρώτο τζάμπολ το ρυθμό τους, εξασφαλίζοντας από το 10΄ μία διψήφια διαφορά ασφαλείας, την οποία με τις... ευχές της άμυνας εκτόξευσαν στο 30΄ στο μη αναστρέψιμο +18 (68-50), μπαίνοντας πρόωρα σε τροχιά νίκης.

Ο τεχνικός της Μπαρτσελόνα, Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, κράτησε στο παρκέ για 22 λεπτά τον Νικ Καλάθη, με τον έμπειρο γκαρντ να έχει απολογισμό 4 πόντους, 6 ασίστ, 3 ριμπάουντ, αλλά κάκιστα ποσοστά ευστοχίας και 5 λάθη. Από τους Γάλλους, ξεχώρισαν ο Γιουσούφα Φαλ με 20 πόντους και ο Έλι Οκόμπο με 17 πόντους και 8 ασίστ, αλλά ήταν απελπιστικά μόνοι για την υπέρβαση. Ο Κώστας Αντετοκούνμπο αγωνίστηκε 20 λεπτά με απολογισμό 9 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 28-17, 45-30, 68-50, 84-71

Το ταξίδι στον  Νομό Έβρου είχε και δυσάρεστα απρόοπτα. Συνάντησα στην Ορεστιάδα τον ιντερνετικό μου φίλο Χρήστο. Η χαρά μεγάλη και από τις δύο πλευρές, μέχρι την...