Επιστροφή στο «Μπερναμπέου» με πεντάρα και χατ τρικ του Μπενζεμά

Η Θέλτα «πλήρωσε» το... λάθος της να προηγηθεί στο «Μπερναμπέου», εξοργίζοντας τον Μπενζεμά, ο οποίος με χατ-τρικ οδήγησε τη Ρεάλ Μαδρίτης στη μεγαλειώδη νίκη με 5-2, στην επιστροφή των «μερένγκες» στη φυσική τους έδρα, μετά από περίπου ενάμιση χρόνο.

Ο Γάλλος επιθετικός μάλιστα ήταν αυτός που ισοφάρισε μετά το γρήγορο τέρμα του Μίνα (4΄), ενώ δεν άφησε τους Βάσκους να... χαρούν το νέο προβάδισμα στο 31΄, γράφοντας 15 λεπτά αργότερα το 2-2 και παραδίδοντας τη «σκυτάλη» στον Βινίσιους, ο οποίος στο 54΄ έβαλε μπροστά τους Μαδριλένους, που δεν κοίταξαν ξανά πίσω.

Σημαντική νίκη πέτυχε η Βαλένθια στην Παμπλόνα, στην έδρα της Οσασούνα, με 4-1, για την 4η αγωνιστική της LaLiga. Οι «νυχτερίδες» έφθασαν εύκολα στη νίκη, μολονότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ, μόλις στο 8ο λεπτό, και ανέβηκαν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Νωρίτερα, στις καθυστερήσεις των ...καθυστερήσεων και συγκεκριμένα στο δέκατο λεπτό ο Τόμας Λεμάρ γλίτωσε την Ατλέτικο Μαδρίτης, καθώς με δικό του γκολ σφράγισε τη νίκη στη Βαρκελόνη επί της τοπικής Εσπανιόλ με 2-1. Οι Καταλανοί προηγήθηκαν με τον Ραούλ Ντε Τομάς στο 40ο λεπτό.

Στην επανάληψη οι πρωταθλητές Ισπανίας αντεπιτέθηκαν, πίεσαν την αντίπαλη άμυνα και τελικά κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 79' με τον Γιανίκ Καράσκο, ενώ στο 53ο λεπτό έχασαν πέναλτι με τον Τόμας Λεμάρ. Ο Γάλλος μέσος κατάφερε, όμως, στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων να επανορθώσει, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.