«Έξι στα έξι» η Μπαρτσελόνα, «στάση» Μόναχο για Αρμάνι

Με την Μπαρτσελόνα να συνεχίζει την αήττητη πορεία της, τη Μακάμπι να πανηγυρίζει την τρίτη διαδοχική νίκη της, τη Μονακό να επιστρέφει στα θετικά αποτελέσματα και τη Μπάγερν να υποχρεώνει την Αρμάνι Μιλάνο στην πρώτη ήττα της, ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος της 6ης αγωνιστικής στη Euroleague.

Στην Πόλη, ένα απίθανο buzzer beater του Μίροτιτς χάρισε στην Μπαρτσελόνα τη νίκη με 76-74 επί της Φενερμπαχτσέ, με την οποία διεύρυναν σε 6-0 το αήττητο ρεκόρ των Καταλανών, υποχρεώνοντας παράλληλα την τουρκική ομάδα στην τέταρτη εφετινή απώλεια. Οι «μπλαουγκράνα» έδειξαν να «σφραγίζουν» τη νίκη από τη δεύτερη περίοδο, όταν έτρεξαν επιμέρους σκορ 20-9, αλλά η αστοχία τους από τα 6.75 (5/21 τρίποντα) βοήθησε τη Φενέρ να επιστρέψει και να διεκδικήσει τη νίκη, αλλά τον Μίροτιτς να έχει άλλη άποψη...

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Κόρι Χίγκινς με 18 πόντους, ενώ ο Νικ Καλάθης είχε απολογισμό 11 πόντους, 7 ασίστ και 4 ριμπάουντ σε 28 λεπτά συμμετοχής. Από τη Φενερμπαχτσέ ξεχώρισε ο Γιαν Βέσελι με 24 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 20-25, 29-35, 48-49, 74-76

Στο Τελ Αβίβ, η Μακάμπι πήρε μία άνετη νίκη με 76-62 επί της Ζαλγκίρις, εξαργυρώνοντας την εξαιρετική δεύτερη περίοδο της, όταν έτρεξε επιμέρους σκορ 23-10 και έβαλε σε θέση «κυνηγού» τους Λιθουανούς. Στο 4-2 αύξησε το ρεκόρ της η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου μετά την αποψινή επιτυχία της, υποχρεώνοντας τους φιλοξενούμενους στην έκτη ήττα σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Ο Ντέρικ Γουίλιαμς πρωταγωνίστησε στην επίθεση των Ισραηλινών με 17 πόντους, όσους σημείωσε ο Αρτούρας Μιλάκνις από τη Ζαλγκίρις.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 39-30, 58-46, 76-62

Στο Πριγκηπάτο, η Μονακό εξαργύρωσε την άμυνα της τέταρτης περιόδου, όταν κράτησε τον Ερυθρό Αστέρα στους 9 πόντους, κόβωντας πρώτη το νήμα με 70-62 και πανηγυρίζοντας την τρίτη νίκη της. Στο 2-4 υποχώρησαν οι Σέρβοι.

Πρώτος σκόρερ για τη Μονακό αναδείχθηκε ο γνώριμος μας από τη θητεία του Λαύριο, Άλφα Ντιάλο, με 19 πόντους, ενώ για τον Ερυθρό Αστέρα ξεχώρισε ο Νέιτ Γουόλτερς με 18 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-12, 41-36, 56-53, 70-62

Στο Μόναχο, η άμυνα της δεύτερης και τρίτης περιόδου, όταν κράτησε τους φιλοξενούμενους κάτω από τους 20 πόντους, αντίστοιχα, οδήγησαν την Μπάγερν στη δεύτερη νίκη της με το τελικό 83-77, υποχρεώνοντας τους Ιταλούς στην πρώτη εφετινή αποτυχία τους.

Κορυφαίος των νικητών ο Βλάντιμιρ Λούτσιτς με 20 πόντους, ενώ από την Αρμάνι, που τα... έσπασε από τα 6.75 (3/19 τρίποντα), ξεχώρισε ο Νικολό Μέλι με 16. Ο Ντίνος Μήτογλου έμεινε στο παρκέ για 23 λεπτά, όταν εξαιρετικός με 13 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο, αλλά όχι αρκετός για την υπέρβαση.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 39-39, 59-54, 83-77