«Για... κανονικούς παίκτες ήταν αδύνατο»!

Ο Βλαντιμίρ Πέτκοβιτς είναι ο «αρχιτέκτονας» της μεγαλύτερης έκπληξης στο EURO 2020, καθώς καθοδήγησε άπταιστα την εθνική Ελβετίας στην πρόκριση στα προημιτελικά της κορυφαίας διοργάνωσης, αποκλείοντας (5-4 στα πέναλτι, κ.α και παρ. 3-3) το μεγάλο φαβορί, Γαλλία.

Εμφανώς ικανοποιημένος και υπερήφανος για τους ποδοσφαιριστές του, ο έμπειρος προπονητής, σχολίασε μετά το τέλος του ματς:

«Μια τέτοια νίκη αυξάνει το πνευματικό επίπεδο μας, αλλά και την αυτοπεποίθηση μας. Στο τέλος, δεν μπορούσα να μιλήσω, ήμουν εξαντλημένος, δεν είχα φωνή. Η ομάδα έπαιξε πολύ καλά για 120 λεπτά. Είχαμε την επιθυμία να δώσουμε τα πάντα και να τρέξουμε στο 100%. Οταν το κάνουμε αυτό μπορούμε να διατηρήσουμε το στυλ παιχνιδιού μας. Το σημαντικό πράγμα την τελευταία μισή ώρα ήταν να κρατήσουμε την μπάλα και να προσπαθήσουμε να στείλουμε μπάλες προς την επίθεση. Είχαμε περισσότερη ενέργεια, ίσως λίγο περισσότερο από την την Γαλλία. Τώρα είμαστε χαρούμενοι. Αλλά πρέπει να ξεκουρασθούμε γιατί υπάρχει ένας άλλος αγώνας. Μετά το χαμένο πέναλτι, δεχθήκαμε πολύ γρήγορα δύο γκολ. Για τους... κανονικούς παίκτες, είναι σχεδόν αδύνατο να επιστρέψουν, αλλά εμείς ήμασταν μια υπέροχη ομάδα, κάθε παίκτης έδωσε τα πάντα, η ομάδα έδωσε τα πάντα. Και μετά, η πίστη για την ισοφάριση επέστρεψε και είχαμε την δύναμη στην παράταση. Έχουμε φθάσει σε ένα νέο επίπεδο, τώρα θα απαιτήσω από την ομάδα να δείχνει κάθε φορά το ίδιο».

# Δήμος, φορείς και κάτοικοι της περιοχής των Οινοφύτων διατράνωσαν με τον πλέον καθαρό τρόπο χθες στη συνεδρίαση του περιφερειακού συμβουλίου την αντίθεσή τους στην...