«Χρυσός» βαθμός στις καθυστερήσεις και «αγκαλιά» με την άνοδο ο Λεβαδειακός

«Αγκαλιά» με την επάνοδο στη μεγάλη κατηγορία βρίσκεται ο Λεβαδειακός, ο οποίος με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά απέσπασε «χρυσή» ισοπαλία 2-2 από την ΑΕΛ στη Λάρισα, στο ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής των Play Off του Α΄ Ομίλου της Super League 2. Οι Βοιωτοί διατήρησαν το +7 στην κορυφή, διαφορά που τους δίνει πολύ μεγάλο προβάδισμα, με τις δύο ομάδες να έχουν ακόμη πέντε ματς να δώσουν.

Το ντέρμπι κορυφής ξεκίνησε ιδανικά για τους «βυσσινί», που προηγήθηκαν πολύ γρήγορα 2-0, με δύο τέρματα του Φατάι, στο 5΄ και στο 12΄. Ο βασικός τερματοφύλακας των γηπεδούχων, Κώστας Θεοδωρόπουλος, τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε στο 50΄ από τον Στέφανο Σουλούκο, ο οποίος λίγο μετά την είσοδό του στο ματς (56΄) απέκρουσε πέναλτι του Νίκα. Στο 73΄ αποβλήθηκαν μετά από αψιμαχία οι Πλέγας από την ΑΕΛ και Λιάγκας από τον Λεβαδειακό, αλλά ως το 88΄ τίποτα δεν άλλαξε. Σε αυτό το σημείο ο Τσιριγώτης μείωσε και «έβαλε φωτιά» στο παιχνίδι, με τον Ρομό στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων να χαρίζει στον Λεβαδειακό την υπερπολύτιμη ισοπαλία.

Συναρπαστική εξέλιξη είχε και το άλλο σημερινό ματς των Play Off του Α΄ Ομίλου, όπου ΑΕΚ Β΄ και Μακεδονικός αναδείχθηκαν ισόπαλοι 3-3 στο «Σεραφείδειο», με τον Ζίνι να ισοφαρίζει με πέναλτι για την Ένωση στις καθυστερήσεις. Στα Play Out, ο ουραγός Αιολικός απέκτησε δικαίωμα στην... ελπίδα, καθώς επικράτησε 1-0 του Καμπανιακού στη Χαλάστρα. Ο ΠΑΟΚ Β΄ νίκησε 4-2 την Κοζάνη και παραμένει στην πρώτη θέση, ενώ ο Ηρακλής απέσπασε «λευκή» ισοπαλία στην Καρδίτσα από την Αναγέννηση και διατήρησε το +2 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής των Play Off του Α’ Ομίλου του πρωταθλήματος της Super League 2:

5. Μακεδονικός           17

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής των Play Out του Α’ Ομίλου του πρωταθλήματος της Super League 2:

6. Αιολικός             14

➥ Πέρα από το αθλητικό πλαίσιο της άκρως επιτυχημένης διοργάνωσης του 2ου Ποδηλατικού Γύρου Λαμίας, οι αθλητές μετέφεραν και το σημαντικό οικολογικό μήνυμα...