Η Ιαπωνία «σκόρπισε» την Παραγουάη

Νικηφόρο ήταν το πρώτο από τα τέσσερα φιλικά που θα δώσει μέσα στον Ιούνιο η εθνική ομάδα ποδοσφαίρου της Ιαπωνίας. Οι «μπλε σαμουράι», οι οποίοι προετοιμάζονται για τη συμμετοχή τους στα τελικά του Μουντιάλ στο Κατάρ, συνέτριψαν σήμερα 4-1 την Παραγουάη στο Σαπόρο. Οι Τακούμα Ασάνο (36΄) και Νταΐτσι Καμάντα (42΄) έδωσαν προβάδισμα δύο τερμάτων στους «οικοδεσποτες», οι οποίοι είχαν και δοκάρι στο 11΄ με τον Καμάντα, προτού μειώσει ο Ντέρλις Γκονσάλες στο 59΄ Στο αμέσως επόμενο λεπτό (60΄) ο Καόρου Μιτόμα ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-1, ενώ στο 70΄ ο Ρίτσου Ντοάν είχε την ευκαιρία να πετύχει ακόμη ένα γκολ για την ομάδα του Χατζίμε Μοριγιάσου, ωστόσο το πέναλτί του απέκρουσε ο Σαντιάγκο Ρόχας. Τελικά η Ιαπωνία πέτυχε και τέταρτο γκολ με τον Αο Τανάκα στο 85ο λεπτό.

Πριν από την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του άλλοτε προπονητή της εθνικής ομάδας της Ιαπωνίας (και του Παναθηναϊκού), Ίβιτσα Όσιμ.

Η Ιαπωνία, η οποία προετοιμάζεται για την έβδομη διαδοχική συμμετοχή της σε τελική φάση Μουντιάλ, θα αντιμετωπίσει ακόμα τη Βραζιλία (στις 6 Ιουνίου στο Τόκιο), την Γκάνα (στις 10/6 στο πλαίσιο του Kirin Cup) και τη Χιλή ή την Τυνησία (στις 14/6, στον τελικό ή τον «μικρό τελικό» της διοργάνωσης).

Η Ιαπωνία έχει κληρωθεί στον 5ο όμιλο του Μουντιάλ του Κατάρ, στο πλαίσιο του οποίου θα αντιμετωπίσει την Ισπανία, τη Γερμανία και τη νικήτρια του διηπειρωτικού μπαράζ ανάμεσα σε Κόστα Ρίκα και Νέα Ζηλανδία, που θα διεξαχθεί στις 14 Ιουνίου.