Η Σουηδία στη...γωνία για τους «16»

Η Σουηδία, με πρωταγωνιστή τον Ισακ και σκόρερ (77’) τον Φόρσμπεγκ από το σημείο του πέναλτι, νίκησε (1-0) τη Σλοβακία στην Αγία Πετρούπολη (5ος όμιλος/2η αγωνιστική), μπροστά σε 30.500 θεατές, φτάνοντας τους τέσσερις βαθμούς και εξασφαλίζοντας ουσιαστικά -έστω και ανάμεσα στις τέσσερις καλύτερες τρίτες- την πρόκριση στους «16».

Καλύτεροι και με περισσότερες ευκαιρίες οι Σουηδοί, θα αντιμετωπίσουν την Πολωνία (23/6), επίσης στην Αγία Πετρούπολη την 3η και τελευταία αγωνιστική, οι Σλοβάκοι που «χάθηκαν» στο δεύτερο ημίχρονο θα επισκεφτούν (23/6) τη Σεβίλη για να αντιμετωπίσουν την Ισπανία, στην δική τους προσπάθεια να βρεθούν ανάμεσα στις 16 καλύτερες ομάδες του Euro 2020.

Aμφότερες έφτασαν στη μεταξύ τους συνάντηση, με υψηλή αίσθηση εμπιστοσύνης, μετά από εντυπωσιακά παιχνίδια στις πρεμιέρες τους, η Σλοβακία νικώντας (2-1) την Πολωνία και η Σουηδία αντέχοντας την πίεση των Ισπανών (0-0).

Χροσόβσκι και Κόσελνικ  (αμφότεροι αλλαγές στη νίκη 2-1 επί της Πολωνίας), αντικατέστησαν  Χρομάντα και Χάρασλιν στην 11αδα της Σλοβακίας , που παρουσιάστηκε σε σχηματισμό 4-2-3-1.

Ο Γιάν Αντερσον εμπιστεύτηκε την ίδια ομάδα που κατάφερε να σταματήσει (0-0) την Ισπανία, στον πάγκο βρέθηκε ο Κουλουσέφσκι, που είχε βρεθεί θετικός  σε Covid-19.

Ξεκίνημα με κατοχή για την Σλοβακία, παρόμοια η πρώτη προσέγγιση στο παιχνίδι των Σουηδών, με αυτή που υιοθέτησαν κόντρα στην Ισπανία. Κάτι που όμως άλλαξε γρήγορα, με κυκλοφορία μπάλας από τους Σκανδιναβούς και τους Σλοβάκους-που υποχώρησαν- να «κλείνουν», με αποτέλεσμα  την απουσία μεγάλων φάσεων-ευκαιριών, μπροστά στις δύο εστίες και μόνο ορισμένων καλών «ενοχλητικών» επισκέψεων σε Ντουμπράβκα και -ιδιαίτερα- Ολσεν στο τελευταίο τέταρτο, όταν οι παίκτες του Τάρκοβιτς αναθάρρησαν, εκμεταλλεύτηκαν τον ελεύθερο χώρο και έγιναν πιο επικίνδυνοι, όπως με τον Χάμσικ (35’ και 43’). Χωρίς όμως αποτέλεσμα, «κλείνοντας» το ημίχρονο χωρίς σκορ, σε μία μάχη ταχτικής, όπου οι ομάδες προσπάθησαν περισσότερο να αποφύγουν το λάθος.

Από τα πόδια του Ντούντα (50’)-μετά από κόρνερ-, με σουτ στα όρια της περιοχής (πέρασε πάνω από το δοκάρι) η πρώτη απειλή από την Σλοβακία στην επανάληψη.

Όμως οι Σουηδοί ήταν εκείνοι που έφτασαν πιο κοντά στο γκολ, με διπλή απειλή από ψηλά και ένα σουτ: πρώτα (59΄) όταν ο Ντουμπράβκα σταμάτησε με εντυπωσιακή εκτίναξη  κεφαλιά του Αουγκούστινσον, στην εξέλιξη ο Ντάνιελσον -πάλι με κεφαλιά- έστειλε τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, ενώ στο επόμενο λεπτό (61’) καλό σουτ του Ισακ , πέρασε δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

Ο Ισακ ήταν εκείνος που -αυτή τη φορά-με κεφαλιά απείλησε (67’), κάτι που έκανε με εκπληκτική προσπάθεια και σουτ (71’) , που σταμάτησε-μία ακόμα φορά- ο τερματοφύλακας των Σλοβάκων. Στην πέμπτη τελική των Σκανδιναβών-χωρίς απάντηση από τους Σλοβάκους- μέσα σε 13 λεπτά, ανοίγοντας για τα καλά το παιχνίδι και ανεβάζοντας το ρυθμό, σίγουρα σε ένα πολύ καλύτερο ημίχρονο.

Ο επιθετικός της Ρεάλ Σοσιεδάδ δεν σταμάτησε και επιβραβεύτηκε όταν σε μία -ακόμα-επέλασή του, προσπάθησε να αποφύγει τον Ντουμπράβκα, ο οποίος τον ανέτρεψε (δέχθηκε κίτρινη) και την ποινή (πέναλτι) μετέτρεψε σε γκολ ο Φόρσμπεργκ (1-0).

Ετσι ίσως δεν είναι τυχαίο ότι τα 23 από τα 26 γκολ των Σουηδία έφτασαν στο δεύτερο ημίχρονο. Οι Σλοβάκοι στα λεπτά που ακολούθησαν προσπάθησαν, έκλεισαν τους Σουηδούς στην περιοχή τους, αλλά δεν κατάφεραν να αποφύγουν την ήττα.

Διαιτητής: Ντάνιελ Ζίμπερτ (Γερμανία)
Κίτρινες κάρτες: Ολσον (23’), Ντουμπράβκα (76’), Ντούντα (80’), Βάις (87’)

Σουηδία (Γιάν Αντερσον): Όλσεν, Αουγκούστινσον (Μπένκτσον), Λίντελοφ, Λούστιγκ, Ντάνιελσον, Όλσον (64΄ Κλάεσον), Έκνταλ (88’ Σβένσον), Φόρσμπεργκ (93’ Κραφτ), Λάρσον Ίσακ, Μπεργκ (64΄ Κουάισον)

Σλοβακία (Στέφαν Τάρκοβιτς): Ντουμπράβκα, Πέκαρικ (65’ Χάρασλιν), Σάτκα, Χούμποτσαν (84’ Χάντσκο), Σκρίνιαρ, Κούτσκα, Χροσόβσκι ( 84΄Ντούρις), Ντούντα, Κόσελνικ, Κοσέλνικ, Χάμσικ (77’ Μπένες), Μακ (77’ Βάις).