Ισόπαλη με Μάλτα η Εθνική

Με ισοπαλία (2-2) απέναντι στη Μάλτα ξεκίνησε την πορεία προς τα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2024 η Ελλάδα, στο γήπεδο «Τα΄ Κάλι» της Βαλέτας.

Η εικόνα της ελληνικής ομάδας δεν ήταν καλή, ενώ δεν αποτελεί δικαιολογία το ότι ο Γκουστάβο Πογέτ είχε αρκετές απουσίες και ήθελε να δει νέους παίκτες και να κάνει δοκιμές.

Τα 4/5 της άμυνας είχαν αλλάξει, απόντων των Βλαχοδήμου, Μπάλντοκ, Τσιμίκα και Μαυροπάνου. Από τους θεωρούμενους ως βασικούς υπήρχε μόνο ο Χατζηδιάκος, που ξεκίνησε στο πλευρό του Τζαβέλλα στο κέντρο της άμυνας, ενώ τερματοφύλακας ήταν ο επανακάμψας Πασχαλάκης, με μπακ τους Ρότα (δεξιά) και Γιαννούλη (αριστερά) και φουνταριστός ο Ιωαννίδης.

Η ελληνική ομάδα δεν είχε καλή παρουσία από την αρχή του αγώνα, αλλά κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ με ωραίο γκολ του Τάσου Μπακασέτα στο 38ο λεπτό, όταν ο αρχηγός της Εθνικής δέχθηκε την πάσα του Πέλκα και «εκτέλεσε» με το αριστερό για το 0-1.

Νωρίτερα η εστία του Πασχαλάκη είχε απειληθεί δύο φορές. Στο 10΄ και στη σέντρα-σουτ του Τζ. Μπονγκ ο Ντεγκαμπριέλε δεν κατάφερε από κοντά να μπει στην πορεία της μπάλας, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ένα πολύ καλό σουτ του Τεούμα πέρασε ελάχιστα έξω από το δοκάρι.

Στο 44ο λεπτό ο Χατζηγιοβάννης έστειλε ξανά την μπάλα στα δίχτυα του Μπονέλο, αλλά το γκολ δε μέτρησε γιατί ο σκόρερ ήταν σε θέση οφσάιντ. Η Μάλτα ισοφάρισε γρήγορα στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Γκιγιαμέρ να βγάζει την κάθετη στον Ντεγκαμπριέλε, η άμυνα αδράνησε και ο παίκτης των γηπεδούχων νίκησε τον Πασχαλάκη στο 54΄.

Απέναντι σε έναν αντίπαλο που συνέχιζε να είναι αγωνιστικά άκεφος, χωρίς ιδέες και συνοχή, η Μάλτα έφτασε εν τέλει στην ανατροπή με πέναλτι του Τεουμά στο 67΄, το οποίο είχε καταλογιστεί δύο λεπτά νωρίτερα σε χέρι του Μπουχαλάκη ύστερα από σουτ του Μπονγκ.

Στο 77ο λεπτό ο πάγκος της Εθνικής διαμαρτυρήθηκε πολύ έντονα στον Λουξεμβούργιο διαιτητή για πέναλτι (χέρι) ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, με αποτέλεσμα να δει κόκκινη κάρτα ο Μπάρκας που ήταν στον πάγκο (!) και κίτρινες ο Πογέτ και ο Φύσσας, κι όλα αυτά σε φιλικό αγώνα...

Στο 82΄ ο Κυριακόπουλος σέντραρε, ο Μπονέλο έχασε την μπάλα αλλά δεν βρέθηκε παίκτης της Εθνικής να τη σπρώξει στα δίχτυα του. Τελικά τη λύση έδωσε ο Φούντας, από τους λίγους παίκτες της Εθνικής που επέδειξαν διάθεση και είχαν ουσιαστική προσφορά, κι ας είχε μπει αλλαγή στο 68΄.

Αφού στο 84΄ ο Έλληνας επιθετικός ανάγκασε τον Μπονέλο σε εντυπωσιακή επέμβαση, στο 88΄ έγραψε το 2-2 με νέο σουτ «οβίδα» και στις καθυστερήσεις (90΄+1) ανάγκασε τον Μαλτέζο τερματοφύλακα σε νέα μεγάλη απόκρουση!

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αλέν Ντουριέ (Λουξεμβούργο)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Καμενζούλι, Πέπε, Π. Μπονγκ - Σιώπης, Μάνταλος, Κουλιεράκης

ΜΑΛΤΑ (Γκίλμπερτ Άγκιους): Μπονέλο, Σ. Μποργκ, Πέπε, Τζ. Μποργκ (89΄ Μίκαλεφ), Τζ. Μπονγκ (52΄ Κορμπαλάν), Γκιλομιέρ, Τέουμα, Καμενζούλι, Ντίμεχ (80΄ Τζονς), Π. Μπονγκ (80΄ Κρίστενσεν), Ντεγκαμπριέλε (80΄ Σαταριάνο).

ΕΛΛΑΔΑ (Γκουστάβο Πογέτ): Πασχαλάκης, Ρότα, Γιαννούλης (80΄ Κυριακόπουλος), Χατζηδιάκος, Τζαβέλλας (46΄ Κουλιεράκης), Σιώπης (80΄ Αλεξανδρόπουλος), Μπακασέτας (46΄ Μπουχαλάκης), Μάνταλος, Χατζηγιοβάννης, Ιωαννίδης (69΄ Δουβίκας), Πέλκας (68΄ Φούντας).