NBA Finals, Γουόριορς - Σέλτικς 108-120: Απίθανη Βοστώνη, επέστρεψε από το -15 και έκανε το μπρέικ στο Game 1

Φανταστικοί οι Σέλτικς στο Game 1 των NBA Finals στο Γκόλντεν Στέιτ, ανέτρεψαν διαφορά 15 πόντων στην 3η περίοδο και χάρη σε σερί 17-0 στην 4η περίοδο ισοπέδωσαν με 120-108 τους Γουόριορς, κάνοντας το 1-0 στην σειρά. Φανταστικοί Μπράουν, Χόρφορντ και Γουάιτ, πάλευε μόνος του ο Κάρι για τους Γουόριορς.

Το Game 1 των NBA Finals 2022 αποδείχθηκε παράσταση για έναν ρόλο. Οι πρωτάρηδες σε τελικούς Σέλτικς υποτίθεται ότι θα έπρεπε να είναι ψαρωμένοι. Αποδείχθηκε ότι είναι... αναίσθητοι, αφού δεν "μάσησαν" από την εμπειρία και τα ξεσπάσματα των Γουόριορς, επέστρεψαν από το -15 της τρίτης περιόδου και στηριζόμενοι σε ένα σερί 17-0 (!) στην τέταρτη περίοδο έκαναν το μπρέικ με 120-108, παίρνοντας προβάδισμα με 1-0 στην σειρά.

Ο Αλ Χόρφορντ με 26 πόντους (6/8 τρίποντα) ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Τζέιλεν Μπράουν να προσθέτει 24 πόντους, τον Ντέρικ Γουάιτ 21 πόντους και τον Μάρκους Σμαρτ 18 πόντους, σε μία βραδιά που οι Σέλτικς είδαν τον Τζέισον Τέιτουμ να μένει στους 12 πόντους με 3/17 σουτ (αλλά και 13 ασίστ).

Για τους Γουόριορς, ο Στεφ Κάρι είχε 34 πόντους (21 στην πρώτη περίοδο, όταν έκανε και ρεκόρ τριπόντων σε μία περίοδο στην ιστορία των NBA Finals), ο Άντριου Γουίγκινς 20 πόντους και ο Κλέι Τόμπσον 15 πόντους.

Το Game 2 των NBA Finals είναι προγραμματισμένο για τα χαράματα της Δευτέρας ώρα Ελλάδος (6/6, 03:00, Cosmote Sport 4 και LIVE από το SPORT24).

Ο αγώνας

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Όλα αυτά όμως ίσχυαν μέχρι να πάρει μπροστά ο Κάρι, ο οποίος σημείωσε 14 πόντους με 4/5 τρίποντα στα πρώτα 7 λεπτά του αγώνα, βοηθώντας τους Γουόριορς να ξεφύγουν με 23-16.

Οι Σέλτικς κατάφεραν ωστόσο να επιστρέψουν άμεσα στο ματς μειώνοντας σε 23-20. Μάλιστα, δεν πτοήθηκαν ούτε όταν το Γκόλντεν Στέιτ ξέφυγε με 29-22, με την πρώτη περίοδο να κλείνει με τους Γουόριορς να προηγούνται με 32-28, με τον Κάρι να έχει ήδη 21 πόντους με 6/8 τρίποντα.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τον Κάρι στον πάγκο. Αυτό δεν εμπόδισε τους Γουόριορς ωστόσο να ανεβάσουν ταχύτητα και χάρη σε ένα σερί 8-0 να ξεφύγουν με 47-37. Το πέρασμα του Γκριν στον πάγκο όμως έμελλε να αλλάξει τα δεδομένα, με τους Σέλτικς να τρέχουν ένα σερί 10-0 και να ισοφαρίζουν σε 47-47.

Με την ψυχολογία με το μέρος τους πλέον, οι "Κέλτες" συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και κρατώντας τον Κάρι άποντο στην δεύτερη περίοδο πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 54-56, έχοντας για πρώτο σκόρερ τον Μπράουν με 12 πόντους, με τον Τέιτουμ την ίδια στιγμή να έχει μόλις 8 πόντους με 2/9 σουτ.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν να συμβαδίζουν στο σκορ. Κάπου εκεί όμως ήρθε ένα νέο ξέσπασμα του Γκόλντεν Στέιτ, το οποίο κατάφερε χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 14-3 να ξεφύγει με 75-64, έχοντας σε εκείνο το σημείο ήδη 21 πόντους από επιθετικά ριμπάουντ. Όλο αυτό φάνηκε ότι τους βοήθησε να χτίσουν αυτοπεποίθηση, αφού έφτασαν ακόμα και στο +15 (87-72), κλείνοντας τελικά την τρίτη περίοδο προηγούμενοι με 92-80, με τον Κάρι να έχει ήδη 30 πόντους και τον Γουίγκινς 20 πόντους.

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με τους Σέλτικς να δίνουν την μπάλα στα χέρια του Μπράουν για να πάρει αποφάσεις. Και αυτό αποδείχθηκε και το σωστό, αφού η Βοστώνη άνοιξε το τέταρτο δωδεκάλεπτο με ένα σερί 9-0, μειώνοντας σε 92-89, ενώ λίγο αργότερα μείωσε σε 94-92, πριν τελικά περάσει μπροστά με 103-106 με τρίποντο του τρομερού Χόρφορντ.

Αυτή όμως αποδείχθηκε μόνο η αρχή για την Βοστώνη, η οποία στην συνέχεια πήρε φωτιά στην επίθεση και ευστοχώντας σε συνεχόμενα τρίποντα έτρεξε σερί 17-0 και ξέφυγε με 103-117! Το παιχνίδι είχε πλέον κριθεί, με τους Σέλτικς να παίρνουν μία πανάξια νίκη και τους Γουόριορς να καλούνται να μαζέψουν τα κομμάτια τους ενόψει του Game 2.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 32-28, 54-56, 92-80, 120-108

ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΪΤ ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ (Στιβ Κερ): Γκριν 4 (2/12 σουτ, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γουίγκινς 20 (2/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Λούνι 4 (9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κάρι 34 (12/25 σουτ, 7/14 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τόμπσον 15 (6/14 σουτ, 3/7 τρίποντα), Μπιέλιτσα 3 (1), Κουμίνγκα, Ιγκουοντάλα 7 (1), Πόρτερ 12 (4), Τοσκάνο-Άντερσον, Λι, Πουλ 9 (1/5 τρίποντα), Μούντι

ΜΠΟΣΤΟΝ ΣΕΛΤΙΚΣ (Ιμε Ουντόκα): Τέιτουμ 12 (3/17 σουτ, 1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 13 ασίστ), Χόρφορντ 26 (6/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ρ. Γουίλιαμς 8 (6 ριμπάουντ), Σμαρτ 18 (4/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπράουν 24 (2/8 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γ. Γουίλιαμς, Κορνέτ, Μόργκαν, Φιτς, Χάουζερ, Τάις 3 (1), Γουάιτ 21 (5/8 τρίποντα), Πρίτσαρντ 8 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Στάουσκας

Τα ομαδικά στατιστικά των Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς: 20/43 δίποντα, 19/45 τρίποντα, 11/15 βολές, 39 ριμπάουντ, 24 ασίστ, 8 κλεψίματα, 6 κοψίματα, 14 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά των Μπόστον Σέλτικς: 22/44 δίποντα, 21/41 τρίποντα, 13/16 βολές, 39 ριμπάουντ, 33 ασίστ, 7 κλεψίματα, 6 κοψίματα, 12 λάθη

Τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της σειράς:
Game 1: Γουόριορς - Σέλτικς 120-108
Game 2: Γουόριορς - Σέλτικς (6/6, 03:00)
Game 3: Σέλτικς - Γουόριορς (9/6, 04:00)
Game 4: Σέλτικς - Γουόριορς (11/6 04:00)
Game 5: Γουόριορς - Σέλτικς (14/6, 04:00 - αν χρειαστεί)
Game 6: Σέλτικς - Γουόριορς (17/6, 04:00 - αν χρειαστεί)
Game 7: Γουόριορς - Σέλτικς (20/6, 03:00 - αν χρειαστεί)

Παρακολουθείστε στην Game Night από την Θεσσαλονίκη, όπου ο Παντελής Βλαχόπουλος μαζί με τους Σπύρο Καβαλιεράτο, Χάρη Σταύρου, Αλέξανδρο Τρίγκα και 30 αναγνώστες του SPORT24 παρακολούθησαν τον πρώτο τελικό του NBA μεταξύ των Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς και των Μπόστον Σέλτικς.