Νίκες για Βραζιλία και Κολομβία στην πρεμιέρα

Η Βραζιλία δεν είχε κανένα πρόβλημα κόντρα στην αποδεκατισμένη Βενεζουέλα, των 14 θετικών κρουσμάτων κορονοϊού, στην πρεμιέρα του Copa America και επικράτησε εύκολα με 3-0.
Το σκορ άνοιξε για την «σελεσάο» ο Μαρκίνιος στο 23ο λεπτό με κοντινό πλασέ από την μικρή περιοχή της Βενεζουέλας, με τη Βραζιλία να έχει τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και πολλές ευκαιρίες κι για άλλα γκολ στο πρώτο μέρος. Η ίδια εικόνα και στην επανάληψη με τους γηπεδούχους να κάνουν το 2-0 με πέναλτι του Νεϊμάρ στο 64ο λεπτό. Ο Μπαρμπόσα στο 89ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό 3-0.
    Στο άλλο παιχνίδι του Β' ομίλου της διοργάνωσης, η Κολομβία ξεκίνησε νικηφόρα τις υποχρεώσεις της, επικρατώντας σε ένα μέτριο παιχνίδι του Ισημερινού με 1-0. Οι «καφετέρος» είχαν παθητικό ρόλο, με τον Ισημερινό να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα. Χωρίς την μεγάλη φάση, ο αγώνας έφτασε στο 41ο λεπτό όπου οι Κολομβιανοί με το γκολ του Καρντόνα άνοιξαν το σκορ. Στην επανάληψη, ο Ισημερινός ήταν αυτός που είχε και πάλι τον πρώτο λόγο, αλλά δεν μπόρεσε να απειλήσει την εστία του Οσπίνα. Η βαθμολογία του ομίλου: