Ο Γάλλος επιθετικός διάγει την καλύτερη χρονιά της καριέρας του - Η κυριαρχία του Καρίμ Μπενζεμά

Ο Καρίμ Μπενζεμά ήταν για ακόμη μία βραδυά, ο πρωταγωνιστής της Ρεάλ Μαδρίτης, καθώς σκόραρε και μοίρασε ασίστ, στην εκπληκτική ανατροπή των Μαδριλένων και την πρόκριση στον τελικό του Champions League επί της Μάντσεστερ Σίτι με 3-1 στην παράταση (κ.α. 2-1).

Ο Γάλλος επιθετικός, που διανύει την καλύτερη χρονιά της καριέρας του, είναι πρώτος σκόρερ στην La Liga, με 26 γκολ και θέλει να οδηγήσει τους Μαδριλένους στην κατάκτηση του Champions League. Κι εχθές (04/05) το βράδυ, παρά το γεγονός ότι στην κανονική διάρκεια του αγώνα δεν «βρήκε δίχτυα», ήταν αυτός που παρότρυνε διαρκώς τους συμπαίκτες του να μην σταματήσουν την προσπάθεια, ενώ και όταν βρέθηκε στον πάγκο, έζησε πολύ έντονα κάθε στιγμή του συγκλονιστικού ημιτελικού.

Στο 90ο λεπτό, ήταν αυτός που... σέρβιρε άψογα στον Ροντρίγκο για την ισοφάριση (1-1), ενώ στο πέμπτο λεπτό της παράτασης, κέρδισε το πέναλτι από τον Ρούμπεν Ντίας, στο οποίο ευστόχησε και ουσιαστικά, χάρισε την μεγάλη πρόκριση στην Ρεάλ Μαδρίτης.

Η «Telegraph», που τον βαθμολόγησε με 8, έγραψε χαρακτηριστικά: «Ηλθε στην ζωή στο τέλος της κανονικής διάρκειας με μια ασίστ. Στην συνέχεια, στο επιπλέον 30λεπτο, κέρδισε και σκόραρε το πέναλτι. Τόσο ήρεμος σουτέρ, παρά την ανεβασμένη πίεση».

Ο Μπενζεμά, ο οποίος είναι το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση της «Χρυσής Μπάλας», «τρέχει» ένα εξαιρετικό σερί, με 10 γκολ απέναντι στους τελευταίους τρεις αντιπάλους της Ρεάλ Μαδρίτης στο Champions League, καθώς σημείωσε τρία γκολ στην Παρί Σεν Ζερμέν, τέσσερα στην Τσέλσι και τρία στην Μάντσεστερ Σίτι.

Γεγονός, που του επέτρεψε να εδραιώσει την θέση του ως πρώτος σκόρερ στο Champions League 2021-22, με μέχρι στιγμής απολογισμό, 15 γκολ. Ο 35χρονος Γάλλος, προηγείται του Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι (13 γκολ), ενώ πιό πίσω, βρίσκονται οι αντίπαλοι του στον τελικό της 28ης Μαϊου με την Λίβερπουλ, καθώς ο Μοχάμεντ Σαλάχ μετρά οκτώ γκολ και ο Σάντιο Μανέ, πέντε τέρματα.